Alibaba’nın yeni teslimat robotu

Çinli e-ticaret devi Alibaba dünyanın ilk katı hal lidar donanımlı sürücüsüz aracını test ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çinli e-ticaret devi Alibaba dünyanın ilk katı hal lidar donanımlı sürücüsüz aracını test ediyor. Yolda seyahat eden teslimat robotu, Alibaba lojistik hizmeti Cainiao tarafından, bir diğer Çinli şirket RoboSense‘in geliştirdiği teknoloji kullanılarak test ediliyor.

Günümüzde bir çok teslimat robotu bulunuyor ancak bu robotlar genellikle, daha ucuz yöntemler olan kamera ya da radar sistemlerini kullanarak yönünü buluyor. Lazer mesafe ölçme özelliği ile donatılmış bir sistem ise dünyayı çok daha detaylı görebilir. Böylece daha az darbe alarak seyahat edebilir.

Ucuz lidar, ucuz otonom araç

Robosense’in sistemi mikroelektromekanik (MEMS) aynalar kullanarak sistemin lazer ışınlarını yönlendiriyor. Bir otonom aracın en pahalı parçalarını genellikle lidar sistemi oluşturuyor. Bu yüzden lidar algılayıcılarının maliyetini düşüren katı hal lidar, otonom araçları çok daha erişilebilir hale getirebilir.

Bu hamle, hem büyük şirketlerin hem de girişimlerin sürücüsüz teknoloji konusunda ne kadar hevesli olduğunu gösteriyor. Ayrıca Alibaba’nın yapay zeka ve robotik alanlarında gelişme arzusunu yeniden gözler önüne seriyor.

Kaynak: Technology Review

Çinli e-ticaret devi Alibaba dünyanın ilk katı hal lidar donanımlı sürücüsüz aracını test ediyor. Bir otonom aracın en pahalı parçalarını genellikle lidar sistemi oluşturuyor. Bu yüzden lidar algılayıcılarının maliyetini düşüren katı hal lidar, otonom araçları çok daha erişilebilir hale getirebilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği