Sürücüsüz araçların algılayıcıları ucuzluyor

Otonom araçların yön bulmasını sağlayan lidar teknolojisi gün geçtikçe küçülüyor ve ucuzluyor. Bu gelişmeler sektörün daha hızlı gelişmesini sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünya Halleri’ni takip ediyorsanız büyük ihtimalle otonom araçların fotoğraflarını görmüşsünüzdür. Bu araçlarda en fazla dikkat çeken nokta, aracın üzerine yerleştirilen ve polis arabalarındaki ışıklara benzeyen cihazlar. Lidar adı verilen bu cihaz, aracın çevresini algılamasına yardımcı oluyor.google-car-lexus-rx450h

Şartlar uygun değildi

Lidar teknolojisi aslında 30 yıldır mevcut. Çevreye lazer ışınları gönderip daha sonra bu ışınların yansımalarını okuyarak ortamın üç boyutlu ve yüksek çözünürlüklü bir haritasını çıkarmayı sağlayan bu sistem, masraflı olması ve yeterli işlemci gücü bulunmaması sebebiyle bugüne kadar yaygın olarak kullanılamıyordu.

Aslında günümüzde otonom araçlarda kullanılan lidar cihazları hala oldukça pahalı. Velodyne şirketi tarafından üretilen PUCK VLP-16 adlı lidar ünitesi 8 bin dolara (yaklaşık 24 bin 500 lira) satılıyor. Bir otomobil fiyatına satılan bu cihaz, otonom araçların yaygınlaşmasına çok da yardımcı olmuyor.

Ancak Quanergy adlı Kaliforniya’lı bir girişim bu durumu değiştirmeye hazırlanıyor. Şirketin otonom araçlar için ürettiği yeni lidar cihazı S3, hem bugün kullanılan cihazların yarısı boyutunda hem de çok daha ucuz. Günümüzde kullanılan lidar cihazlarının aksine, lazer ışınlarını toplamak için ayna değil milyonlarca küçük anten kullanan Quanergy böylece dönmek zorunda kalmayan bir lidar cihazı üretti. Hareket eden hiçbir parçası bulunmayan S3, sürekli dönen diğer lidar cihazlarına göre çok daha dayanıklı.

Cihazlar ucuzluyor

Sadece 250 dolarlık fiyatıyla otonom araç teknolojisinde masrafları ciddi anlamda azaltma potansiyeli olan S3 ayrıca diğer lidar cihazlarına göre daha uzak mesafeleri de tarayabiliyor. Günümüzde ortalama 120 metre olan lidar menzili S3 ile 200 metreye kadar çıkıyor.

Otonom araçlarda kullanım için 3 adet S3’ün birlikte kullanılması gerekiyor. Ancak yine de maliyet bin doların bile altında kaldığı için, S3 hala oldukça ekonomik. Velodyne firması da S3’e rakip olabilecek bir teknoloji üretmek için çalışıyor. VLP-32 adı verilen yeni ürünün otonom araçlarla çalışabilecek kadar güçlü olacağı ve sadece 500 dolara satılacağı söyleniyor. Üreticiler arasındaki bu rekabet hem sektörün daha hızlı gelişmesine hem de bizlerin otonom araçlara daha çabuk kavuşmasına yardımcı olacak gibi görünüyor.

Kaynak: Singularity Hub

 

Otonom araçlarda kullanılan ve aracın lazer vasıtasıyla çevresinin 3 boyutlu haritasını çıkarmasını sağlayan lidar teknolojisi bugüne kadar çok pahalı bir teknolojiydi. Ancak sektördeki yeni girişimlerin çabaları ile birlikte, otonom araçlarda kullanılan lidar cihazlarının fiyatı 8 bin dolardan 250 dolara kadar düştü. Aynı zamanda boyutu da küçülen lidar cihazları böylece daha kolay kullanılabiliyor, daha az masrafa sebep oluyor ve daha az bozuluyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği