Sürücüsüz araçlar kırsalda da yolunu bulabilecek

MIT araştırmacıları, otonom araçların taşradaki iyi haritalanmamış yollarda da gidebilmesi için Maplite adlı bir sistem geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otonom sürüş teknolojisi hala emekleme aşamasında ve hala yanıtlanması gereken çok fazla soru var. Bu sorulardan biri de şu: “Otonom araçları şehir merkezinin ve otoyolların dışına çıkarırsak ne olur?”

Taşradaki yollar birkaç sebepten ötürü sorunlu. Çok iyi bir şekilde işaretlenmedikleri için haritada tespit etmek oldukça zor. Bu yolları çok az kişinin kullanıyor olması, detaylı haritalarının çıkarılması için yeterli sebep olmaması anlamına geliyor. Peki seçeneklerimiz neler? Şehir dışına çıktığımızda sanki 21. yüzyılda değilmişiz gibi manuel sürüşe geçebiliriz ya da şehir dışında otonom sürüşü kolaylaştırmak için yeni teknolojiler geliştirebiliriz.

MIT çözüm geliştiriyor

MIT ikinci seçeneği tercih ediyor. Maplite adı verilen teknoloji, otonom sürüş özelliğine sahip araçların yolda giderken çevre şartlarına uyum sağlamasını hedefliyor. Bu teknoloji sayesinde araçlar, daha önce hiç gitmedikleri yollarda, 3D haritalar olmadan da gidebilecek. Google Maps’in GPS verilerini LIDAR ve IMU gibi algılayıcılarla birleştiren sistem, taşradaki yollarda daha güvenli bir sürüş deneyimi sunuyor.

Tabii hala çözülmesi gereken bazı sorunlar mevcut. Örneğin Maplite dağlık yollardaki yükseklik farkı sebebiyle sıkıntı yaşıyor. Yüksek irtifada araba kullanırken otonom sürüş sisteminin işi çok daha zor. Ancak MIT bu gibi sorunları da çözmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: CNet

Otonom araçlar şehir merkezinde ya da otoyollarda oldukça başarılı bir şekilde hareket edebiliyor. Ancak taşradaki iyi haritalanmamış yollarda aynı başarı söz konusu değil. Bu sorunu çözmek isteyen MIT, Google Maps verileriyle otonom araçların algılayıcı teknolojilerini birleştiren Maplite adlı bir sistem geliştiriyor. Böylece araçların her türlü yolda, sürücüye gerek duymadan gidebilmesi amaçlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği