Volkswagen’in perakende sektörüne yönelik çözümü

Volkswagen, otonom sürüş teknolojisini perakende sektöründe kullanmak için geliştirdiği çeşitli çözümleri Hannover Ticaret Fuarı'nda tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otonom araçları düşündüğümüzde genellikle hızlı ve ucuz kişisel ulaşım aklımıza geliyor. Ancak Volkswagen otonom dönüşümü dükkanlara ve hizmetlere de taşıyarak bunları da en az insanlar kadar mobil hale getirmek istiyor. Şirket bu amaçla, Hannover’deki perakende satış ve hizmet ticareti fuarında bazı tasarımlarını tanıttı.

VW bu kendi kendine yetebilen mobil dükkanları ‘Pods’ olarak adlandırıyor ve bunların sessiz bir şekilde kurulacakları yere gidip kendi kendine hazır hale gelebileceğini söylüyor. Bu araçlar hizmetleri, talep olan noktalara götürecekler. Seyyar dondurmacıların ve aracının arkasında ekmek arası yiyecekler satan satıcıların gelecekte otonom hizmet kabinleri ile değiştiğini görebiliriz.

Volkswagen, Hannover’deki ticaret fuarına bazı konseptlerini götürdü. Bu ahşap modellerin şekli özellikle belirsiz olarak hazırlandı çünkü dış görünüş şu anda ikinci planda. Önemli olan, bu teknoloji hazır olduğunda ne gibi amaçlarla kullanılabileceğini görmek. Dış görünüşü her şekle sokulabilir.

Sağlık kabini, satış kabini, mobil şarj istasyonu…

Bu demonun amacı bu mobil perakende satış hizmetleri konusunda hayal gücünü çalıştırmak. Şirketin tanıttığı servislere bakacak olursak öncelikle bir Sağlık Kabini dikkati çekiyor. Bu araçta, uzaktaki bir doktorla görüntülü konuşabileceğiniz bir sistem mevcut. Ayrıca oturduğunuz koltuk da değerlerinizi ölçüp teşhis yapmaya yardımcı oluyor. Ayrıca akıllı saat ve şeker hastalığı çiplerinden alınan bilgiler ve robotik kan testlerinin verileri de teşhis için kullanılabiliyor. Bu aracın hayata geçmesi biraz zaman alacak gibi duruyor ama kronik hastalar bu gibi araçlar sayesinde sürekli doktora gitmekten kurtulabilir.

İkinci araç ise bir kıyafet satış kabini. Bu kabinde lazerli tarayıcılar vücudunuzun ölçülerini alıyor ve sizin ölçülerinize uygun üretilip evinize gönderilecek bir kıyafet tasarlıyor.

En ikna edici duran konseptler ise ücretsiz wifi bağlantısı olan mobil ve otomatik bir kafe olarak tasarlanan Barista Bar Pod ve festivallerde ya da konserlerde mobil cihazları şarj etmesi için çağrılabilen bir araç olan Energy Pod.

Tek sınır hayal gücü

Başka servislerin bu modellere nasıl uydurulacağını düşünmek de oldukça ilgi çekici. Mesela elektrikli otomobillere, dolu batarya getiren bir hizmet işe yarayabilir.

Dondurma araçları ise robotik dönüşümde ilk değişecek araçlar gibi duruyor. Müşteriler zaten bu hizmetin mobil olmasına alışkın. Sadece artık aracın içinde bir dondurmacı olmayacak. Peki sürücüsüz satış araçları başka hangi amaçlar için kullanılabilir? Lütfen fikirlerinizi yorumlarda paylaşın.

Kaynak: New Atlas

Otonom araçları düşündüğümüzde genellikle hızlı ve ucuz kişisel ulaşım aklımıza geliyor. Ancak Volkswagen otonom dönüşümü dükkanlara ve hizmetlere de taşıyarak bunları da en az insanlar kadar mobil hale getirmek istiyor. Şirket bu amaçla, Hannover'deki perakende satış ve hizmet ticareti fuarında bazı tasarımlarını tanıttı.VW bu kendi kendine yetebilen mobil dükkanları 'Pods' olarak adlandırıyor ve bunların sessiz bir şekilde kurulacakları yere gidip kendi kendine hazır hale gelebileceğini söylüyor. Bu araçlar hizmetleri, talep olan noktalara götürecekler. Seyyar dondurmacıların ve aracının arkasında ekmek arası yiyecekler satan satıcıların gelecekte otonom hizmet kabinleri ile değiştiğini görebiliriz.

1 Yorum

  • Seyyar otel olarak kullanilabilir.
    Mesela otel yerleri uzaktadir veya iş yerine yakin bi yerde kalmak istiyodur seyyar otel aracini cagiricak gunu birlik konforlu bi sekilde olan araçda guzel bi uyku cekebilir. Mini buzdolabi, atıştırmaliklar (aslinda istege gore aşçıda olabilir ama onu kafamda tam canlandiramadim) tv gibi ev ortaminda olan hersey araçda mevcut olabilir. Konumu kullanarakda istedigi yere aracini cekip kalabilir mesela bogazdami uyumak istiyo bogazin konumunu atip arac otomatik bisekilde gidip bogaz manzarali bi yerde daha uygun fiyata ve daha pratik bi sekilde kalabilir.
    Tabiki daha fazla gelistirebilir bu fikir suan sadece fikri saglamlastirma ve olabilitesini ölçme aşamasindayim. Tesekkurler

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği