Haftanın Özeti: 152

18 - 24 Eylül 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

ABD televizyon dünyasının Oscar’ı sayılan [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Emmy Ödülleri’nin 69.’su, 17 Eylül’de yapılan törenle sahiplerini buldu.[/inlinetweet] 7 dalda aday gösterilen ve en iyi drama dizisi seçilen ‘The Handmaid’s Tale5 ödül alarak gecenin yıldızlarından oldu. En iyi komedi dizisi ödülüne ‘Veep‘, en iyi mini dizi ödülüne ‘Big Little Lies‘ ve en iyi televizyon filmi ödülüne ‘Black Mirror: San Junipero‘nun layık görüldüğü gecenin diğer kazananlarına buradan ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=HzIB6TC1Ghw

İzlandalı müzisyen [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Björk’ün Kasım’da piyasaya sürülecek ‘Utopia’ albümünden ilk videosu yayımlandı.[/inlinetweet] Bir önceki albümü Vulnicura‘nın uzun süreli bir ilişkinin sonlanmasıyla ilgili olduğunu söyleyen müzisyen, yeni albümünün ‘tam anlamıyla daha büyük bir aşk albümü olduğunu’ belirtti. Hatta bu albümünün ‘bir Tinder albümü’ olduğunu da söylemişti

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Çinli Ryan Zhu, 10 Ekim’den itibaren Helsinki Havaalanı’ndaki küçük bir odada yaşayacak.[/inlinetweet] Bütün bunlar Fin havaalanı operatörü Finavia’nın pazarlama kampanyası #LIFEINHEL ile ilgili. #LIFEINHEL televizyon programı, sosyal medya ve yarışma programı karışımı bir kampanya. Amaç Asya’dan Avrupa’ya giden yolcular için bir geçiş noktası olarak Helsinki Havaalanı’nı tanıtmak

Bu hafta önereceğimiz TED videosu Yazar Amy Green‘e ait. Green kendi trajedisinden çıkardığı hikayeyi eşiyle beraber bir bilgisayar oyununa çevirdi. Hayatın kontrolünü elinde tutmak yerine ona uyum sağlamakla ilgili, ilgi çekici konuşmaya göz atmanızı öneririz.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

15 Yorum

 • Umberto Eco paragrafındaki birinci maddede “kültür” kelimesi gözden açmış, bilginize. “Gelenek kültüne sahiptir.”

 • Sanırım bir hata var: “…Volvo, 2018’den itibaren yalnızca benzinli araç üretmeye odaklanmanın yanısıra…” cümlesindeki aracın “elektrikli” olması gerekmez mi?

  • Hayır. O cümledeki bağlantılı haberi okursanız Volvo dizel motor üretimini terk edip sadece benzinli motora yöneliyor. Elektrikli ve otonom araçlar da sonraki adımlar kaçınılmaz olarak.

 • Elinize sağlık. Yine çok güzel bir haftalık özet olmuş.
  Bir önerim olacak, uygun görür müsünüz bilmiyorum. Yazınızda kullandığınız wikipedia linklerini 0.wikipedia.org olarak verme konusunda ne düşünürsünüz?

  • Bahsettiğiniz site ticari bir oluşum ve sahipliği, amacı belli değil. Wikipedia ile de herhangi bir ilgisi yok. Dolayısıyla bahsettiğiniz gibi bir yönlendirme yaparsak, okuyucularımızı yanlış bir kaynağa yönlendirmiş oluruz. İsteyenler bireysel olarak tek bir rakam ekleyerek bahsettiğiniz şekilde kullanabilir elbette.

 • Keyifle okudum, ellerinize sağlık ancak Kuzey Irak ve Kuzey Kore olaylarına değinmemeniz dikkatimi çekti.

 • Merhaba Rus gemisi ile ilgili haberde genellikle kelimesi ve bulunuyor kelimesi yanlış yazılmış .

  Bilgilerinize

 • Amirim, Serdar’ım Twitter’da Cumartesi bahsettiğim gibi 10 Numara, ⛤⛤⛤⛤⛤ haftalık özet olmuş. Emeğine sağlık…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...

Dünya Halleri sitesi 6 Ağustos 2019 tarihinde yayın hayatını noktalamıştır.

Dünya Halleri sitesi 6 Ağustos 2019 tarihinde yayın hayatını noktalamıştır.