Haftanın Özeti: 129

10 – 16 Nisan 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

Sanatçı Refik Anadol, SALT Araştırma arşiv koleksiyonlarında bulunan 1 milyon 700 binden fazla belgeyi bir algoritma sayesinde özelliklerine göre sınıflayarak görselleştirdi ve ortaya Arşiv Rüyası çıktı. 20 Nisan’da SALT Galata’da izleyicilere kapılarını açacak sergi, müdahale edilmediğinde ‘rüyaya dalarak‘ belgeler arasındaki beklenmedik ilişkileri ortaya çıkarıyor.

Tarih kokan objelerle dolu bir müze gezdiğinizi hayal edin. Peki müze gerçekten de tarih koksa çok etkileyici olmaz mıydı? Kültürel açıdan önemli kokuları nasıl koruyacağı üzerinde çalışan UCL (University College London) araştırmacıları eski kitapların kokusuna odaklanarak tarihsel kokuları tanımlama ve analiz etme aracı üretti. Araştırmacılar seçtikleri gönüllülerden 90 yıllık klasik bir Fransız romanından çıkan lifleri koklamalarını ve aldıkları kokuyu kelimelerle anlatmalarını istedikten sonra oluşturulan bir koku skalasından faydalanarak tarihi kokuları laboratuvar ortamında tekrar üretmeye çalışacak.

‘Kitap kokusuna dayanamayanlar’da bu hafta…
ABD’li Çağdaş Sanatçı Jeff Koons, dünyaca ünlü tabloları Fransız moda evi Louis Vuitton’un çanta ve aksesuarlarına işleyecek. Geçtiğimiz günlerde duyurulan bu koleksiyonda Da Vinci’nin Mona Lisa’sı, Van Gogh’un Buğday Tarlası ve Kargalar’ı Rubens’in Kaplan Avı gibi tabloların kopyaları bulunacak. Koleksiyonda bulunan resimler aslında sadece orijinal tabloların tekrarı değil, Koons’un daha önceki Gazing Ball projesinde yer alan tablolarına dayanıyor.

2013 yılında Axel de Stamp ve Sylvain Macaux tarafından kurulan 1week1project, günlük hayattaki gerçek gözlemlere dayanan bir haftalık proje serisi. Bu haftaki program ise, Panama şehrinde uluslararası sulara yüzen bir kargo botu üzerine inşa edilmiş, küçük kağıt hücrelerden oluşan ‘Panama Belgeleri Hapishanesi’ sergisi. Panama Belgeleri’ne gönderme yapan sergi bir hafta sonra sessizce yerini yeni bir projeye bırakacak.

Projenin tek kuralı spontane olması gerekliliği.
Google’ın yapay zekası AutoDraw adıyla hızlı çizimler yapabilmenizi sağlayan yeni bir hizmete dönüştü. Çizdiğiniz nesneyi otomatik olarak algılayan ve size hazır çizilmiş versiyonlarını sunan AutoDraw, çeşitli sanatçıların oluşturduğu seçkisiyle derdinize derman oluyor. Deneyin!

3 boyutlu grafiti ve resimler üreten sanatçı Adam SB’nin su damlalarıyla oluşturduğu eserler yaratıcılığın sınırsızlığını bir kere daha hatırlatıyor.

Yapılan bir araştırmaya göre [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]son 30 yılda şarkıların enstrümantal kısımları belirgin şekilde kısaldı.[/inlinetweet] Spotify gibi müzik yayını yapan platformların hızlı yükselişine bağlanan bu gelişmenin sonucu tek kelimeyle ‘dramatik’. 1986 yılında ortalama bir hit şarkıda sözlerin başlaması yaklaşık 23 saniye sürerken 2015’te bu süre (yüzde 78’lik düşüşle) 5 saniyeye gerilemiş.

Yapay zekayı sensörlerinden gelen verileri algılamak yerine her görüntü ve sesi bir şeye benzetmeye çalışacak şekilde ayarlarsak ne olur? İnsan-makine ilişkileri üzerine uzmanlaşan Sanatçı Alexander Reben bu soruya yanıt arıyor. Ünlü Ressam Bob Ross‘un videolarını (kendi deyimiyle) ‘LSD kullanmış’ bir yapay zeka programına izleten Reben, hazırladığı videoyla herkese garip ve ürkütücü bir deneyim yaşatıyor.

LucasArts Star Wars’ın yeni filminde geçtiğimiz Aralık ayında hayatını kaybeden Carrie Fisher’ın (Prenses Leia) dijitalleştirme teknolojisi kullanılmadan rol alacağını duyuruldu. Bu amaçla Carrie Fisher’ın kaydedilmiş ancak daha önce herhangi bir bölümde kullanılmamış görüntüleri (varislerinden alınan izinle) değerlendirilecek.

Yeşilçam hikayelerinin birçoğu oldukça masalsı. Fakat bazı yapımlar var ki bizzat dönemin öne çıkan karakterlerini anlatmak için çekildi. Bu haftaki listemiz, Yeşilçam yorumuyla biyografi filmleri izlemek isteyenler için derlendi.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekleriz. Hepinize iyi haftalar!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği