Haftanın Özeti: 108

14 – 20 Kasım 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Pazartesi günü bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Dünya’nın geleceğiyle ilgili açıklamalarda bulunan ünlü Astrofizikçi Stephen Hawking, bin yıl sonra insanların Dünya’da hayatta kalamayacağını iddia etti. Kendimize yeni bir gezegen bulmamız gerektiğini belirten Hawking, 2016’nın evreni keşfetmek için çok uygun bir yıl olduğunu, elimizdeki teknolojilerle galaksilerin haritasını çıkarmaya ve evreni anlamaya devam edeceğimizi ifade etti. Böyle bir dünyaya çocuk getirmek istemeyenlere duyrulur.

hawking

Yeni Zelanda‘nın Christchurch kentinin 91 kilometre güneyinde 7.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yetkililer depremde 2 (iki) kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Yeni Zelanda Sivil Savunma Bakanlığı, kentin kıyılarında bulunan vatandaşlarına yüksek alanlara çıkma çağrısında bulundu. Buna ek olarak depremin merkez üssüne yakın sahillerde 3 ila 5 metrelik dalgalar (tsunami) oluşabileceği uyarısı yapıldı. Yeni Zelanda ‘Ateş Çemberi’ olarak da bilinen Pasifik Deprem Kuşağı’nda yer alıyor. Christchurch kenti ise 2011 yılında yaşanan, şehir merkezini yerle bir eden ve 185 kişinin hayatını kaybettiği depremin yaralarını yeni yeni sarıyordu.

newzeland

Süper Ay’ hadisesi ile ne kadar fotojenik olduğunu bir kez daha kanıtlayan uydumuzun en cesur pozları için tıklayınız.

supermoon

İklim değişikliğini reddeden Donald Trump’ın ABD Başkanı olması, küresel ısınma ile mücadelenin sonu anlamına gelebilir. Paris İklim Anlaşması kapsamında Avrupa Birliği önderliğinde hız kazanan çalışmalar, Trump’ın ABD’yi anlaşmadan çekmesi ihtimali ile tehlikeye girmiş durumda. Çin ve Hindistan’ın konuya ilişkin uyarılarının ardından eski Fransa Başkanı Nicolas Sarkozy de ABD’nin anlaşmadan çekilmesi durumunda ülkeye özel bir karbon vergisi uygulanmasını önerdi. Trump ‘Önce Amerika’ olarak ifade ettiği yaklaşımı ile Amerika’nın, kömür, petrol ve doğal gaz rezervlerine dayalı ‘bağımsız’ bir ekonomiye sahip olması gerektiğini savunuyor.

'Trump kömür çıkarır.' ABD'nin yeni başkanı Donald Trump iklim değişikliğini 'Çin'in bir uydurması' olarak nitelendiriyor.
‘Trump kömür çıkarır’ – ABD’nin yeni başkanına göre iklim değişikliği ‘Çin’in bir uydurması’.
Çin’in Trump’a tek uyarısı küresel ısınma konusunda olmadı. Seçim kampanyası boyunca yaptığı ateşli konuşmalarda Çin’i ‘Dünya tarihinin gördüğü en büyük hırsız’ olarak nitelendiren Trump, ülkeye özel yüzde 45’lik ithalat vergisi uygulanmasını önererek bir ticari savaşın sinyallerini vermişti. Trump’ı ‘düşüncesizlik, cahillik ve acziyet’ göstermekle suçlayan Çin de resmi yayın organlarından biri olan Global Times dergisi aracılığıyla böyle giderse ABD’de bazı sektörlerde kaçınılmaz aksamalar yaşanacağı mesajını verdi. Boeing, iPhone ve Amerikan otomobillerinin akıbetini, soya fasulyesini, mısır ihracatını ve ABD’de öğrenim gören Çinli öğrencileri hatırlatan uzmanlar ise seçim meydanlarında konuşulanların orada kalacağı, Trump’ın da Çin’in de makul, pragmatik ve gerçekçi bir çizgiye çekileceği görüşünde birleşiyor.

china

Japon Çevre Bakanlığı’nın son araştırmasında Japonya’nın en büyük mercan resifinin yarısının su sıcaklığında artış sebebiyle yok olduğu kaydedildi. Okinawa’daki Ishigaki Adası yakınlarında bulunan ve Kuzey Yarımküre’nin en büyük ve eski resiflerinden biri olarak kabul edilen oluşum, 70 mercan türüne ev sahipliği yapıyordu. Eylül ve Ekim ayları boyunca resifte yürütülen çalışma sonucunda mercanların yüzde 97’sinin ağarmaya başladığı, yüzde 56’sının ise öldüğü tespit edildi. Çalışma raporunda, ortalama su sıcaklığındaki 2 santigrat derecelik artışın sebep olduğu durumun, kalan mercanları da tehdit ettiği belirtildi.

kerama_spot_img_l5

İnternet devi SoftBank Group‘un kurucusu Masayoshi Son, Japonya, Güney Kore, Çin ve Rusya’dan enerji şirketlerini bir araya getirerek, Çin’deki Gobi Çölü bölgesinden elde edilecek rüzgar ve güneş enerjisini kıtanın dört bir yanına dağıtmayı planlıyor. Tüm Asya’yı Asya Süper Şebekesi adlı bir enerji hattı ile birbirine bağlamayı öngören proje, nükleer enerjiye ve fosil yakıtlara olan bağımlılığı ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Devlet yönetimlerinin de desteğiyle bu projenin 2050’ye kadar hayata geçirilebileceği ifade ediliyor.

cmq8egcvmaizbrg

6 aydır güneşten elde ettiği enerji, kömürden elde ettiği enerjiyi aşan İngiltere şimdi de kömürü tamamen bırakmaya hazırlanıyor. 2025’e kadar tamamlanması planlanan geçişte sadece Paris Anlaşması’nın değil, İngiltere’nin kömür yakıtlı santrallerinin miadını doldurmasının da etkisi olduğu belirtiliyor. Bu süreçte sürdürülebilir enerji projelerine toplam 290 milyon Paund değerinde teşvik verilecek.

36931392-solar-power-for-electric-renewable-energy-from-the-sun-solar-farm-1200x0

İkinci Dünya Savaşı esnasında gerçekleşen Java Denizi Çarpışması’nda batan ve 2002 yılında amatör dalgıçlarca enkazlarına ulaşılan 3 Hollanda gemisi kayıplara karıştı. Hollanda Savunma Bakanlığı iki geminin tamamen yok olduğunu, üçüncüsünün de büyük bir kısmının kayıp olduğunu açıklayarak bu tuhaf haberi doğruladı. Malezya’da bulunan bir dalgıçlık okulu, enkazların balıkçı kılığına girmiş kimselerce metalleri için patlatıldığını iddia etti. Java Çarpışması’nın 75. yılında fark edilen gizemli durumla ilgili araştırmalar sürüyor.

1942 yılında Java Çarpışması’nda batan, Hollanda Kraliyet Donanması'na mensup HNLMS Savaş Gemisi.
1942 yılında Java Çarpışması’nda batan, Hollanda Kraliyet Donanması’na mensup HNLMS Savaş Gemisi.
Günde bir kutu gazlı ve şekerli içecek tüketmenin tip 2 diyabetin öncülü sayılan ve gizli şeker olarak da bilinen ‘prediyabet’ riskini yüzde 46 oranında artırdığı ortaya çıktı. ABD’de bulunan Tufts Üniversitesi araştırmacılarınca yürütülen çalışmaya göre diyet (şekersiz) gazlı içecekler tüketildiğinde ise bu tip bir riskten söz edilemiyor. Bu da şeker tüketiminin hücresel bazda ne kadar yıkıcı sonuçlara sebep olabileceğinin bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

Meret: Sıkıntı veren, hoşlanılmayan, uğursuz.
Ünlü büyük beden mankeni Ashley Graham, Glamour dergisince düzenlenen Yılın Kadını Zirvesi’nde kendi beden ölçülerine sahip bir Barbie ile ödüllendirildi. Graham’ın ‘üst bacakları birbirine değen ilk Barbie’ olarak nitelendirdiği Ashley Graham bebeği, kadın bedenini tek tipleştirmek ve imkansız standartlar dayatmakla eleştirilen Mattel’in çeşitlilik kampanyasını geniş kitlelere ulaştırılma hamlesinin bir ürünü olarak yorumlanıyor.

barbieashley

Para bulunduran ATM yerine sadece banka makbuzu kesen makineyi patlatmaya çalışan hırsızlar Alman polisinin diline düştü. Polis yaptığı resmi açıklamada başarısız hırsızları ‘pek zeki olmayan kişiler’ şeklinde nitelendirdi. Soygun için kötü yazılım yerine patlayıcıları tercih etmek (hala) oldukça popüler bir yöntem. Avrupa ATM Güvenlik Takımı’nın kayıtlarına göre ATM’lere soygun amaçlı yapılan fiziksel saldırıların sayısı 2015’in ilk yarısında bin 232 iken 2016’nın ilk yarısında bin 604’e yükselmiş. Bu tip saldırıların Alman ekonomisine maliyetinin 27 milyon euro olduğu tahmin ediliyor. En popüler yöntem ise kötü yazılım olarak belirtilmiş.

Fairfax Media / Getty Images
Fairfax Media / Getty Images
Birkaç milyon Euro karşılığında Güney Kıbrıs ya da Malta vatandaşı olabilirsiniz. ‘Diğer seçeneklerimi de bilmek istiyorum.’ derseniz Avrupa’nın en değerli vatandaşlıkları (‘Kime göre?’ ve ‘Neye göre?’ soruları da hesaba katılarak) Quora’da tartışmaya açılmış.

flags

Hindistan’ın ücra bir köşesinde bulunan Mawlynnong Köyü, dünya genelinde ‘temizliği’ ile ünlü. Ancak Alman Fotoğraf Sanatçısı Karolin Klüppel bu 500 nüfuslu yerleşim yerini hijyenik sebeplerle değil, kadınların hükmettiği bir düzenin neye benzeyeceğini görüntülemek için ziyaret etmiş. Köyün, ‘Khasi’ geleneklerine dayanan anaerkil sisteminde parayı kadınlar yönetiyor, toprak kız çocuklarına devrediliyor ve çocuklar annelerinin soyadlarını alıyor. Klüppel’in ‘Kızlar Krallığı’ isimli fotoğraf serisine web sitesinden ulaşabilirsiniz.

karolinklueppel.de
karolinklueppel.de

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Finans teknolojileri.
 3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


9 yanıt

 1. Fergus avatarı

  Geçen haftaki özetten alınmış çok fazla haber kullanılmış maalesef. Bu okuyucu olarak beni rahatsız etti. Normalde haftalık özetlerinizi çok severek takip ediyorum ama bu seferki için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim.

  1. Dünya Halleri avatarı

   Galiba bir yanlış algılama var. Haftanın Özeti serisi her hafta gündemi özetlerken hafta içinde sitede haber olarak yayınladığı 30 adet içeriği de ilgili başlığa (Türkçeleştirilmiş versiyonu olarak) bağlıyor. Dolayısıyla her haftalık özette hafta içi yayınlanmış 30 başlık mutlaka yer alıyor. Bu hiç değişmedi.
   Yani bu haftaki özette (https://www.dunyahalleri.com/haftanin-ozeti-108/) geçtiğimiz haftaki özette (https://www.dunyahalleri.com/haftanin-ozeti-107/) yer alan herhangi bir mükerrer içerik bulunmuyor.
   Eğer gözümüzden kaçan bir detay varsa bize başlığıyla bildirirseniz, inceleriz.
   Teşekkürler.

   1. Fergus avatarı

    Evet haklıymışsınız, şimdi baktım ve yanılmışı. Sanırım hafta içerisinde okudum haberleri o şekilde hatırlamışım, kibar cevabınız için teşekkürler, iyi günler :)

 2. Semih Hazar avatarı
  Semih Hazar

  Elinize sağlık, her zamanki gibi süper. Küçük bir katkıda bulunmak istiyorum. ‘Trump Digs Coal’ aynı zamanda ‘Trump kömür sever’ gibi bir anlamı olduğundan güzel bir kelime oyunu.

 3. Serdar Erken avatarı
  Serdar Erken

  Central Park’ın canlılığından ve şehrin panaromik manzarasından ilham alan Lomo Instant Wide Central Park Edition fotoğraf makinesi, ‘vintage’ deri kaplaması ve retro tasarımı ile dikkat çekiyor.
  Sayfa 3

  panaromik — >> panoramik

 4. Mehmet Salkım avatarı

  Aldatılan abi update videosu çekmiş. Karısı “Sadece o gördüğün 3 sefer beraberdik başka olmadı” gibi mükemmel bir açıklama yapmış :)
  https://www.youtube.com/watch?v=PA2inOvIO28

 5. ilker avatarı
  ilker

  Serdar abi merhabalar. Blogunu ilk haftadan beri severek takip ediyorum. Bir önerim olacaktı. Her sayfanın en altında bulunan 1’den 6’ya kadar olan menüler sayfanın en üstünde de olsa güzel olurdu, sanki. Saygılar..

 6. 00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 avatarı
  00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

  Selamlar, 5.sayfada Stan(d)ford üniversitesi haberinin video başlığında ve videodaki intro da Stanford yazıyor, bilginiz olsun.

  Teşekkürler :*

Yorumunuz: