Haftanın Özeti: 103

10 – 16 Ekim 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Finans Teknolojileri

Garanti Bankası internet bankacılığında ‘mobil bildirim ile giriş’ özelliğini devreye alan ilk Türk bankası oldu. Bu sayede web şubesine SMS ya da Şifrematik uygulaması yerine mobil uygulamaya gelen bildirimi onaylayarak giriş yapılabilecek.

Britanya bankaları RBS ve NatWest, IBM’in Watson teknolojisini kullanarak, müşterilerin basit bankacılık işlemlerini daha pratik şekilde yapmalarını sağlayacak. Bu sistem ile hem müşterilere 7/24 hizmet verilecek hem de basit işlemler için müşteri temsilcileri meşgul edilmemiş olacak. Yapay zeka aynı anda sınırsız sayıda kişiye hizmet verebileceği için sıra bekleme sorunu da ortadan kalkacak.

screen-shot-2016-10-06-at-11-00-59

Visa, bir süredir birlikte çalıştığı finans kuruluşları ve girişimlere yer verdiği reklamlarında, API platformu Visa Developer‘ı tanıttı. Visa’nın bu platformunu yaymak ve şirketlerle daha yakın bağlar kurmak için ne kadar hevesli olduğu anlaşılabiliyor. Videolar platformun tanıtımının yanı sıra öğretici öğeler de içeriyor.

Giyilebilir teknolojinin sağlık ve yaşam sigortası sistemlerini, kişiselleştirilmiş risk hesaplamaları ve yapay zeka sayesinde, baştan aşağı değiştirmesinin önündeki 3 büyük engel şöyle sıralanmış:

  • Giyilebilirler bu tip bir dönüşüme sebep olabilecek kadar yaygın kullanılmıyor.
  • Sağlığın iyileşmesi ile primlerin düşmesi arzu edilir bir durumken, kötüleşmesi ile yükselmesi pek istenen bir durum değil.
  • Hastanın önemli bilgilerinin kiminle paylaşılacağına ilişkin düzenlemeler ve hacker’lara karşı korunması için alınacak önlemler için bir standart henüz bulunmuyor.

mobile-health-tech-1200x528

Aracın kullanım miktarına, şekline ve km. sayacına dayanan ‘kullanım bazlı sigorta’ modeli (UBI) yaklaşık 10 yıldır mevcut ancak son yıllarda özellikle ilgi görmeye başladığı söylenebilir. 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre UBI pazarının 2020 yılına kadar Avrupa, Asya ve Amerika’da yüzde 15’lik bir büyüme göstermesi bekleniyor. Özellikle milenyum kuşağının (yüzde 88 oranında) ilgi gösterdiği ve ‘ölçülebilirlik trendi’ ile uyumlu bu modelin, sigorta şirketlerinin veri bazlı bir iş modeline adaptasyonunu hızlandırması bekleniyor.

Allstate'in kullanım bazlı sigorta cihazı Drivewise®
Allstate’in kullanım bazlı sigorta cihazı Drivewise®

Sezzle Pay iş yerlerinin elektronik ödeme maliyetlerini düşürmeyi ve müşteri sadakatini artırmayı hedefleyen ACH tipi bir ödeme çözümü sunuyor. ‘Elektronik debit’ olarak da nitelendirilen bu model, hızlı ve güvenilir bir ödeme işlemi için fiziksel karta ihtiyaç duymuyor ve satıcılar için maliyeti diğer ödeme seçeneklerinin maliyetinin yarısından azına karşılık geliyor. Kart ağlarını kullanmayarak sağladığı kazanç sayesinde müşterileri tüm satın alımlarında yüzde 1 geri ödeme ile ödüllendiren Sizzle, online ve mobil platformda kullanılabiliyor.

Sıradaki sayfa: Bilim, teknoloji, yazılım ve donanım dünyasından gelişmeler.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Haftalık Bülten Aboneliği