Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti: 37

interbrand
29 Eylül - 6 Ekim 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada pazarlama iletişimi alanında olup bitenler.

Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti‘yle hafta içi vakit darlığından gerekli özeni gösteremediğiniz gelişmeler, tartışmalar, öne çıkan projeler, trendler, çok konuşulanlar, gözden kaçanlar derken hızlıca haftayı toparlamak  ve gelecekte dönüp bakılacak iyi bir arşiv oluşturmak niyetindeyiz. Okurken linklere dikkat, her şey linklerde.

Kaç farklı kuruluş kaç kez ‘yılın en değerli markalarını‘ duyuruyor bilmiyorum ama Interbrand En İyi Global Markalar listesi açıklandı. Düzenli takip edenler için fazla sürpriz yok. Amazon, Netflix, Gucci, Ferrari, Louis Vuitton gibi markalar da yıl içinde kaydettikleri büyüme oranının yüksekliğiyle dikkat çekiyor. En değerli 10 marka aşağıda, geri kalanı ve sektörlere göre dağılım gibi detaylar Interbrand’in sitesinde.

 • Apple.
 • Google.
 • Amazon.
 • Microsoft.
 • Coca-Cola.
 • Samsung.
 • Toyota.
 • Mercedes-Benz.
 • Facebook.
 • McDonald’s.

MediaCat önderliğinde Ipsos tarafından, Türkiye’nin gönülden bağlı olduğu markaları belirlemek amacıyla gerçekleştirilen Türkiye’nin Lovemark’ları araştırmasının sonuçları açıklandı. 15 – 55 yaş arası toplam 3 bin 90 kişiyle yapılan telefon görüşmeleri sonucunda sektörlere göre ayrı ayrı hazırlanan listenin tamamı şurada.

1985’te kurulan ve ülkenin en büyük çay markalarından biri olan Ofçay ülkemizde Jacobs kahve markasıyla bilinen JDE tarafından satın alınıyor. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, her iki şirketin de yerel varlıklarını ortaya koyacağı ve çalışmalarını aynı şemsiye altında sürdüreceği duyuruldu. Rekabet Kurumu‘nun onayına bağlı satın alma işleminin bu yılın sonlarında tamamlanması bekleniyor.

Rekabet Kurumu, bir süredir devam eden soruşturma neticesinde sahibinden.com‘a 10 milyon 680 bin TL ceza kesildiğini duyurdu. Soruşturma, vasıta ve emlak satış / kiralama hizmetlerine yönelik çevrimiçi platform hizmeti pazarlarında aşırı fiyat uygulamak suretiyle rekabet yasasının ihlal edilip edilmediğinin tespiti için başlatılmıştı.

Ülkenin en büyük market zincirlerinden biri olan A101 e-ticaret işine girdi. online.a101.com.tr‘den satışa başlayan şirketin, satın alınan ürünleri bir – iki gün içinde teslim etmek gibi bir iddiası da var.

E-ticaret dedik, kısa sürede teslimat dedik, neden Amazon Türkiye‘den bahsetmeyelim? Dijital pazarlama denilince akla ilk gelen isimlerden İlyas Teker Amazon.com.tr’nin haftalık SEO performansına dair veriler paylaşıyor. Gelişimi görmek adına güzel bir kaynak.

Koç Grubu‘nun bilişim şirketi KoçSistem The Boston Constulting Group iş birliğiyle yeni bir teknoloji şirketi kurdu. KoçDigital adlı yapının amacı, hem topluluğun hem de ülkenin dijital çağa hazırlanmasında önemli bir rol üstlenmek. KoçDigital bünyesinde hayata geçecek olan KoçDigital Akademi de aynı amaç doğrultusunda küresel bilgi birikimini Türkiye’ye taşıyacak.

Türkiye gazetecilik endüstrisindeki kurumsal ve bireysel aktörlere ve geleceğin gazetecilerine, gazetecilik pratikleri konusunda eğitim vermeyi, ve onları alandaki gelişmelerden haberdar etmeyi amaçlar.” Bu cümle, geride bıraktığımız hafta yayın hayatına başlayan NewsLabTurkey adlı sitenin “hakkımızda” bölümünden. The Guardian Foundation ve İsveç Başkonsolosluğu desteğiyle, Mint360 ve Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği iş birliğiyle hayata geçen site sadece teorik bilgiye ve ‘olması gerekene’ yaslanmıyor. Alet Çantası, İş Modelleri gibi farklı kategorilerde teknik bilgilere ve örnek olaylara rastlamak mümkün. StoryMap kullanımına dair şu içerik gibi mesela.

Pazarlamasyon, iletişim, teknoloji ve pazarlama alanlarında öne çıkan gelişmeleri takip etmek isteyenler için hazırladığı Aylık Trendler Raporu‘nun birincisini paylaştı. Pazarlamasyon Prime üyelerine düzenli olarak sunulacak olan rapor, ilk aya özel olarak tüm okurlar tarafından indirilebilecek.

Yapay zeka reklam metni yazabilir mi? Binlerce kez sorulmuş olan bu soruya Burger King‘in de yeni bir cevabı var. Markanın yeni reklam filmleri çevirmeli modem sesiyle ve “Bu reklam yapay zeka tarafından hazırlanmıştır” uyarısıyla başlıyor. Daha sonra hamburger ve patates kızartması görüntülerinin üzerine robotik bir ses, tam da yapay zekadan bekleyeceğimiz kavram ve dil bilgisi hatalarına sahip sloganları söylemeye başlıyor. Bir reklamda “Tavuk sandviç olmak için karşıdan karşıya geçiyordu. Burger King onu teşvik etti” ifadesi, diğerinde de “Whopper hamburger ekmeğinden yapılmış bir malikanede yaşıyor, tıpkı senin gibi” cümlesi duyuluyor. Projenin amacı insanın yaratıcılığını kutsamak ve yapay zekanın bu işler için uygun olmadığını göstermek olabilir. ‘Henüz’ uygun olmadığını.

Netflix‘in Türkiye yapımı ilk dizisi The Protector‘dan ilk fragman geldi. Hakan: Muhafız adıyla duyurulan dizi, İstanbul’u korumakla yükümlü gizli ve kadim bir zümreye bağlı olduğunu öğrenen Hakan’ın hikayesini anlatacak.

Yaklaşan etkinliklere göz atarak bitirelim:

 • MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan, 5 – 9 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan Brandweek İstanbul‘u takip etmek için 5 neden sıralamış. Bu arada aynı etkinlik kapsamında verilecek Felis Ödülleri için 3 bin 280 başvuru yapıldığını da not edelim.
 • Kristal Elma Ödülleri 11 – 12 Ekim’de Bomontiada‘da sahiplerini bulacak.
 • Zeo Agency tarafından altıncısı düzenlenen Digitalzone 18 – 19 Ekim’de Radisson Blu Şişli‘de.
 • Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Dijital Topuklar Zirvesi 1 Kasım’da, İTÜ Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi‘nde.
 • Marketing Türkiye‘nin yeni ödül etkinliği Cool Markalar‘ın ödül töreni 19 Ekim akşamı Fairmont Otel‘de.

Durumlar böyle. Haftaya yine görüşmek üzere, iyi tatiller!

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği