Haftanın Özeti: 103

10 – 16 Ekim 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Gazlı içecek şirketlerinin lobicilik faaliyetleri, tütün ve alkol markalarının performansını aratmıyor. Boston Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırmaya göre Coca-Cola Co. ve PepsiCo Inc.’in gazlı içecek karşıtı düzenlemelerle mücadelesi ve çeşitli sağlık kuruluşlarına sponsor olması, tütün ve alkol devlerinin uzun yıllar uyguladığı taktiklerle benzerlik gösteriyor.

coke-1200x900

İnsanların cihazlarına olan ‘bağımlılık’ları ciddileştikçe ‘bağlantısız turizm’e olan talep de artıyor. Kablosuz internet servisinin olmaması ya da telefonların çekmemesi pek çok otel için tercih edilmeme sebebiyken bu mahrumiyetler Fas’ta bulunan La Pause’ın satış rakamlarını olumlu yönde etkiliyor. Telefonunuzun sesini duyma ihtimalinizi tam anlamıyla sıfırlayacak elektriksiz bir Karayipler tatili için ise Petit St. Vincent’a gecelik 1.000 dolar ödemeniz yeterli.

Instagram'da paylaşılamayan bir Karayipler tatilini kim ister ki?
Instagram’da paylaşılamayan bir Karayipler tatilini kim ister ki?

Lüks otomobil üreticisi Bentley, müşterilerinin konforunu artırmak ve vakit kaybını önlemek için yakıt teslimatı uygulaması Filld ile anlaştı. Filld for Bentley adı verilen uygulama ile araç sahipleri diledikleri zaman araçlarına yakıt teslimatı yapılmasını talep edebilecek. Böylece araç sahipleri benzin istasyonu arayarak vakit kaybetmeyecek.

bentley-filld-collaboration-1920x670

Nükleer silahlar kendileri ile tanıştığımız 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana epey çeşitlenerek yol aldı. Büyükten küçüğe bu ürpertici silahların çeşitleri, tarihi ve ülkelere göre (sahiplik) dağılımları hakkındaki videoya göz atıp nükleer teknolojiye dair haklı şaşkınlıklara ve endişelere kapılabilirsiniz.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Çin, deniz yoluyla taşınabilir nükleer reaktörler kullanmaya hazırlanıyor.[/inlinetweet] Güney Çin Denizi’ndeki Spratly Adaları‘nın kontrolü, yeni yerleşim alanlarına elektrik sağlama ve deniz suyunu içilebilir hale getirme için kullanılacağı açıklanan reaktörler yetmişlerin Sovyet denizaltılarında da faydalanılan ve uzmanlar tarafından güvenli bulunmayan bir tasarıma dayanıyor. Vietnam, Filipinler, Malezya ve Tayvan’ın da pek çoğu yerleşime uygun olmayan, kayalık yapıdaki bu adalar üzerinde hak iddia ettiği düşünülürse, askeri bir çekişme olasılığında reaktörlerin güvenliği daha da önem kazanıyor.

Balıkçılık ve mineral aramaları için önemli konumları nedeniyle paylaşılamayan Spratly Adaları.
Balıkçılık ve mineral aramaları için önemli konumları nedeniyle paylaşılamayan Spratly Adaları.

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bartın’ın tarihi ve turistik ilçesi Amasra’da deniz kıyısındaki Çapak Koyu’nda kurulması planlanan termik santral ve ‘Hema Limanı (Dolgu Alanı ve Rıhtım)’ projeleri için ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu‘ kararı verdi. Böylece Amasra’da termik santral kurulmasının önü açılmış oldu. Bölge halkı, daha önce söz konusu termik santrale karşı platform oluşturmuş ve çeşitli eylemlerle projeye karşı çıkmıştı.

Fotoğraf: DHA
Fotoğraf: DHA

Kullanılmayan giysilerin çöpe atılması Dünya’ya karbondioksitten daha çok zarar veren bir şeye sebep oluyor: Metan. 2013 yılında sadece Amerikalılar 15,1 milyon ton tekstil ürününü elden çıkardı ve bunların yüzde 85’i (çözülerek karbondioksitten 28 kat daha fazla sera etkisine sahip metanı açığa çıkarmak üzere) katı atık sahalarına gitti. Küresel ısınmadaki tuzumuzu en aza indirmek için geri dönüşüm seçeneğine başvurmak en önemli adımlardan biri sayılıyor.

landfill-worker-small-1

Çin’in nesli tükendi sanılan tatlısu yunusu ‘baiji’, 10 yıl sonra ilk kez kendisine 20 milyon yıl boyunca ev sahipliği yapmış olan Yangtze Nehri’nde görüldü. 1950’lerde Asya’nın en uzun nehri Yangtze’de binlerce baiji yaşıyordu. 80’lere gelindiğinde baraj yapımı, aşırı avlanma, kirlilik ve tekne trafiği gibi sebeplerle 200’e düşen sayıları yüzyılın sonunda 13 olarak açıklanmıştı.

Matthew Kasırgası’nın yarattığı tahribatın ve paniğin etkileri sürerken kasırgadan kurtarılan ve spor çorabından bir süveter giydirilen bu kedi yavrusu binlerce internet kullanıcısının kalbini kazandı. Güney Karolina’da bir hayvan hastanesinde görüntülenen kediciğin sahiplenildiği öğrenildi.

İtalyan Ulusal Olimpiyat Komitesi, Roma’nın 2024 Yaz Oyunları için adaylığını askıya aldı. Süreç geçtiğimiz aylarda Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi’nin şehir konseyine adaylıktan çekilmeyi önermesi ile başlamıştı. Raggi bu maliyette bir etkinliği düzenlemenin ‘sorumsuzca’ bir seçim olacağını belirtmişti. Eylül 2017’de açıklanması beklenen ev sahibi şehir için geriye kalan adaylar ise Los Angeles, Paris ve Budapeşte.

Roma'nın ilk kadın Belediye Başkanı Virginia Raggi.
Roma’nın ilk kadın Belediye Başkanı Virginia Raggi.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Arjantin’in iktidar partisi ulusal seçimler için elektronik oy sistemine geçmeye hazırlanıyor[/inlinetweet]. Güvenlik uzmanlarının sistemin açıkları hakkında yaptıkları ciddi uyarılara karşın herhangi bir önlem alınmadığı ve yeni sistemin önümüzdeki haftalarda meclisin oylamasına sunulacağı öğrenildi. E-oylama paketi, sistemi dışarıdan incelemek ya da denetlenmek amacıyla yapılacak her tür aktivite için 1 ila 6 yıl arası hapis cezası önerisini de içerecek.

2014 yılında Belçika yerel seçimlerinde kullanılan Smartmatic elektronik oy makinesi.
2014 yılında Belçika yerel seçimlerinde kullanılan Smartmatic elektronik oy makinesi.

Facebook başta olmak üzere, dünyadaki herkesi birbirine bağlama hedefine sahip pek çok teknoloji şirketi kendini jeopolitik çatışmanın ortasında buluyor. Hükumet karşıtı kampanyaların ve hareketlerin kalbi haline gelen bu platformlar ayrışmalarda taraf olmak durumunda kalınca ortalık hepten karışıyor. Son olarak Hindistan’daki Keşmirli Müslümanlar’ı destekleyen hesapların terörizm propagandası yaptıkları gerekçesiyle askıya alınması ve ilgili içeriklerin silinmesi tepkilere sebep oldu. Facebook’un kimin terörist olup olmadığına karar vermesi ve bu doğrultuda benimsediği sansür uygulamaları daha pek çok protestoya sebep olacak gibi görünüyor.

Sıradaki sayfa: Finans Teknolojileri.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği