Haftanın Özeti: 100

19 – 25 Eylül 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

İnternetin en büyük video içerik platformlarından Netflix, bu hafta itibarıyla Türkçe hizmet vermeye başladığını duyurdu. Arayüz ve yapımlarda Türkçe dublaj ve altyazı desteği ile Türk Lirası bazında ödeme seçeneği sunan ve beğenilen orijinal programlarının yanı sıra çok sayıda Türk dizisini ve filmini de içerikleri arasına ekleyen Netflix Türkiye’nin üyeliği aylık 15,99 TL’den başlıyor.

Dizilere düşkünlüğü ile nam salan Türkiye sakinlerinin boynu artık bükük değil.
Dizilere düşkünlüğü ile nam salan Türkiye sakinlerinin boynu artık bükük değil.

Eylül ayı ile birlikte İstanbul kültür sahnesi canlanmaya başladı. Çağdaş sanattan tasarıma, sergiden fuara kadar birçok etkinlik ile sanatsal atmosfer şehre geri dönüyor. Sonbaharda görülmesi gereken 8 sergi meraklısı için kulturlimited‘te derlenmiş.

Contemporary Istanbul opening 02

Ceyda Torun’un ‘Kedi’ isimli belgeselinin Kuzey Amerika hakları Amerikalı bağımsız film şirketi Oscilloscope Laboratories tarafından satın alındı. Istanbul’un sokak kedileri hakkındaki belgesel sonbahar boyu bir festivalde gösterilmesinin ardından 2017 başlarında beyaz perdede gösterime girecek.

Modern sanat mabedi MoMA (Museum of Modern Arts) 1929 sonbaharından bu yana gerçekleşmiş tüm sergilerinin görsellerini dijitalize ederek web sitesinde yayınladı. Müzenin seneler içinde geçirdiği evrimi, ağırladığı tarihi figürleri, unutulmaz sanatçıları buluşturan büyük sergileri ve hiç yaşlanmayan ikonik eserleri içeren binlerce fotoğraf dijital ortamda sanatseverleri bekliyor.

1938 yılında gerçekleşen 'Bauhaus: 1919-1928' isimli sergiden
1938 yılında gerçekleşen ‘Bauhaus: 1919-1928’ isimli sergiden

100 ilham verici kadının hikayelerinden oluşan bir çocuk kitabı için kitle fonlama sitesi Kickstarter’da başlatılan kampanya 4. ayına ulaştığında 1 milyon dolarlık fon toplanmıştı. 71 ülkeden 20 bin destekçinin Rebel Girls (Asi Kızlar) isimli bu kitap için adını yazdırması mevcutta pek çok büyük yayıncıdan daha çok kitap çıkarır durumda olan Kickstarter’ın yayıncılıktaki etkisini tekrar gündeme getirdi. Guardian gazetesinin kitap editörü Richard Lea bu tartışmalardan ilhamla küçük girişimlerin yarattığı büyük değişimlerin sırrını kaleme almış: Nasıl oldu da Kickstarter yayıncılıkta büyük güçlerden biri haline geldi?

books (960x640)

ABD’nin Dallas kentinde bulunan The Wild Detectives isimli kitabevi insanlara klasikleri ‘okutabilmek’ için kitapları online makale formuna çeviriyor. Olumlu oltalama (clickbait) olarak nitelendirilebilecek bu strateji sayesinde klasik eserlerin sadece edebiyat dersi kapsamında okunabileceği ya da sıkıcı oldukları yönündeki önyargılar okuyucuyu cezbedecek başlık ya da tanıtım yazılarının yardımıyla zayıflatılmaya çalışılıyor. Okuyucular Medium’da karşılarına çıkan ve ilgilerini çeken başlıklara tıkladıklarında kitabın tamamını ücretsiz olarak okuyabilecekleri sayfaya yönlendirilmiş oluyorlar.

The Wild Detectives Kitabevi, Dallas - ABD
The Wild Detectives Kitabevi, Dallas – ABD

Müzik piyasası 1998-1999 yıllarında yaşadığı zirveden sonra korsan ürünler yüzünden bir türlü aynı başarıyı yakalayamamıştı. Son iki yıldır ise üst üste kara geçerek önemli adımlar attı. Müzik piyasasının bu başarısı Spotify ve Apple Music gibi kullanıcılara belli bir ücret karşılığında müzik hizmeti sunan uygulamalar. Dijital müzik sektöründeki isimler Spotify ve Apple Music ile sınırlı değil. Dünyanın en büyük internet perakendecisi Amazon da bu yılın sonunda ücretli müzik hizmeti sunmaya başlayacak.

piano-money

Charlize Theron’un ‘Mad Max: Fury Road’ filmindeki Furiosa rolü o kadar dikkat çekti ki çoğu insan hikayenin asıl kahramanının o olduğunu düşünüyor. O yüzden, yeni filmin Tom Hardy’nin canlandırdığı Max karakterinden ziyade Furiosa karakteri etrafında şekilleneceği düşünülüyor. Avustralya’da yayınlanan Herald Sun gazetesinin haberine göre Mad Max’in ön bölümü olan ‘Mad Max: The Wasteland’ için çalışmalara başlandı.

fury-road

OMFG’ın ‘Hello’ parçası tamamı bilgisayarın MIDI sinyalleri tarafından kontrol edilen (Tesla bobini dışındaki) enstrümanlarla tekrar yorumlanmış. Tamamen mekanik ve elektriksel seslerden (ya da gürültülerden) oluşan robot orkestrası cover’ı için kullanılan cihaz ve programların detayına videonun altında yer alan açıklama kısmından ulaşabilirsiniz.

Filmlerin kendinden öncekilerin remiksi olduğu söylenir. Yönetmenler başka projelere duydukları sevgiyi saklayamadıklarında bu kimi zaman ‘aşırma’ kimi zaman ‘esinlenme’ kimi zaman ‘selam çakma’ olarak nitelendirilir. 10 ünlü filmin diğer filmlerden çalınan sahnelerini kendi gözlerinizle izleyip karar verebilirsiniz.

Amerikalı ünlü Rap Şarkıcısı Tupac Shakur’un (nam-ı diğer 2pac) hayatını konu alan biyografik drama filmi ‘All Eyez On Me’nin yeni fragmanı yayınlandı. Film Benny Boom imzası taşıyor.

https://youtu.be/3ZlXHAbX3TY

Alt Sanat Mekanı, Moving Image – Çevreleyen (Immersive) Medya‘nın sergisi Yeni Gerçeklikler’e ev sahipliği yapıyor. Yeni Gerçeklikler sergisi, dünyanın dört bir yanından sanatçıların sanal gerçeklik (Virtual Reality, VR) ve artırılmış gerçeklik (Augmented Reality, AR) ile çalışarak bizi çevreleyen dünyayı algılama biçimimiz ve insanın kendi gerçekliğini seçme yetisi üzerine ürettikleri işleri içeriyor.
22 Eylül Perşembe günü 18:00 – 20:00 saatleri arasında açılışı yapılacak olan sergi 23, 24 ve 25 Eylül’de Tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nda ziyarete açık olacak.

Claudia Hart 'The Process of History'
Claudia Hart ‘The Process of History’

Steven Spielberg gibi sanal gerçekliğin film yapımı ve hikaye anlatımı için ‘kötü teknoloji’ olduğunu düşünen sinema efsaneleri karizmalarını koruyadursun; kimi yönetmenler ve stüdyolar VR ile mesafeyi korumak bir yana bu teknolojinin üzerine adeta atlamış durumdalar. IMAX’in VR sinema salonları projesi bir süredir gündemde ancak işlerin gidişatı hakkında pek bir malumatımız yok-tu. IMAX Entertainment Başkanı Greg Foster bir etkinlikte hikaye anlatımındaki gelecek duraklara ilişkin kıymetli detaylar paylaşmış. 2016 sonuna kadar Los Angeles’ta 6 adet pilot sinema salonu açılacağını, izleyicilerin VR gözlükleri takarak 3 boyutlu sinema benzeri bir deneyim yaşayacakları, içeriklerin 6 ila 9 dakika arasında bir uzunlukta olacağı ve gelecekte benzer salonların Çin’de de açılacağını belirten Foster, Star Wars hakkında tek bir kelam etmemiş, üzgünüz.

imax

Birlikte nice 100 haftaları geride bırakmak dileğiyle! Fikir ve katkılarınızı her zaman olduğu gibi yorumlarınızda bekleriz.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

11 Yorum

 • İlk haftadan beri takip ediyorum. Hiç teşekkür etmediğimi fark ettim. Teşekkürler :). En başta bahsettiğiniz yenilikleri merakla bekliyorum. Şimdiden başarılar.

 • Böyle nitelikli ve açıklayıcı haberler için çok teşekkürler.Pazar günleri rahat rahat okumak en keyiflisi.Benim bir önerim var fotoğraflar bilgisayar ekranına büyük geliyor hem onunla alakalı haberi okumak hemde fotoğrafa bakmak tam bir sayfada biraz zor oluyor fotoğrafların boyutlarını biraz küçülterek bu sorunun çözülebileceğini düşünmekteyim.Emekleriniz için tekrar teşekkürler daha nice haftalara :).

  • İlginiz için biz teşekkür ederiz. Tasarım ve aktarıma yönelik arayışlarımız her dönem sürüyor. Bu bir evrim süreci. Biz de deneyerek öğreniyor, doğru olanları saklayıp yanlışları eliyoruz. Klasik bir söylem olacak belki ancak ‘bizi takip etmeye devam edin’.

 • Teşekkür ederiz Serdar Bey. Bir ufak soru, haberlerin toplanması, derlenmesi, yazılması sürecinde yardım aldığınız bir ekip var mıdır acaba?

 • Ben en çok okuma oranlarını merak ediyorum. En çok okunan kategori, en çok beklenilen sayfa, en çok paylaşılan içerik vs:)))
  İşim veri toplamak ve işlemek olunca tabi bunları merak etmeden edemiyor insan. Bir ara paylaşırsanız harika olacak:)))

  100 hafta. Büyük bir sabır ve disiplinle yapılan bir iş. Okumaya sıkılıyor insanlar ama siz birde her biri için kendi uslubunuzla daha ilgi çekici hale getiren metinler yazıyorsunuz. Okumazsam kendimi suçlu hissediyorum. Böyle bir emek ve tamamen ücretsiz.

  Çok teşekkürler Serday bey bu verdiğiniz büyük özverili emek için ve çok teşekkürler garanti bankası bu emeğe sahip çıkıp sponsor olup sürdürülebilir kıldığınız için. Normalde bankalar sponsor olduysa oraya buraya logolarını isimlerini koyarlar sizin sadece arada ürün tanıtımı tadında yenilikleriniz geçsede okadar olacak diyerek okumadan geçiyorum:))

  Dünya Halleri ekibine nice 100 haftalar

 • Cok yasayin amirimiz ve ekip.
  Yukarida “vay efendim egzoz gazi.salinim.yasak.2050”. asagida saatlerce reklam icin bosa gurul gurul calusan motorlar.. gozlerimi devirdim. Dinya halleri iste. Bi de.. o dominolari teeek tek renklerine gore duvarin dibine istiflemek isteyen bir tek ben miyim??

 • derlemeleriniz haberleri secişiniz ve yorum eklememeniz okuyucu ve takipcilere saygınızı gösteriyor.iyi ki farketmişim ve varsınız daim ve sağlıklı huzurlu kazançlı günler dilerim.

 • Merhaba Serdar Abi,

  Haftanın Özeti’ni ilk başladığı günden 50. haftasına kadar takip ettim. Sonra araya bir zaman girdi ve bir kaç haftadır tekrar takip ediyorum. Ancak şu var ki; son özetlerde kullanılan dil biraz yorucu. Cümleler fazla uzun,zaman zaman anlam düşüyor ya da bozuluyor. Bazen de noktalama işaretleri kullanılmıyor. O sebeple özeti okumak biraz ağır gelebiliyor. Belirtmek istedim İyi çakışmalar.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği