Çin’in uzay istasyonu Dünya’ya çakılacak

Çin’e ait Tiangong-1 adlı uzay istasyonu denetim dışı bir şekilde Dünya yörüngesine doğru alçalmaya başladı ve birkaç ay içinde Dünya’ya çakılması bekleniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2011’de fırlatılan, 8,5 ton ağırlığındaki Tiangong-1 adlı uzay istasyonu, Çin’in uzay gücü haline gelmesi açısından önemli bir semboldü. Geçtiğimiz yıl Çinli yetkililer, ülkenin ilk uzay istasyonunun artık görevlerini tamamlayamadığını ve kullanılmaması gerektiğini açıklamıştı. ‘Heavenly Palace’ (Göklerdeki Saray) olarak bilinen uzay istasyonu, denetim dışı bir şekilde Dünya yörüngesine doğru alçalmaya başladı ve birkaç ay içinde Dünya’ya çakılması bekleniyor.

“Gökten 100 kiloluk parçalar yağabilir”

Harvard Üniversitesi’nde astrofizikçi Jonathan McDowell, The Guardian’a verdiği röportajda, Tiangong-1’in Ekim-Nisan ayları arasında bir zamanda Dünya’ya çakılmasını beklediklerini söyledi. Uzay istasyonunun büyük çoğunluğunun Dünya atmosferinde yanması beklense de, McDowell, 100 kiloyu bulan bazı parçaların Dünya’ya çarpabileceğini söylüyor. Çin Ulusal Uzay İdaresi, Birleşmiş Milletler’e yaptığı açıklamada, uzay istasyonunun alçalmaya başladığını ve istasyonu dikkatli şekilde takip ettiklerini belirtti. Tiangong-1’in parçalarının yeryüzündeki herhangi bir insana zarar vermesi oldukça düşük bir ihtimal olarak görülüyor.

Kaynak: CNBC

2011’de fırlatılan, 8,5 ton ağırlığındaki Tiangong-1 adlı uzay istasyonu, Çin’in uzay gücü haline gelmesi açısından önemli bir semboldü. Geçtiğimiz yıl Çinli yetkililer, ülkenin ilk uzay istasyonunun artık kullanılmaması gerektiğini, görevlerini tamamlayamadığını açıklamıştı. ‘Heavenly Palace’ (Göklerdeki Saray) olarak bilinen uzay istasyonu, denetim dışı bir şekilde Dünya yörüngesine doğru alçalmaya başladı ve birkaç ay içinde Dünya’ya çakılması bekleniyor. Çin Ulusal Uzay İdaresi, Birleşmiş Milletler’e yaptığı açıklamada, uzay istasyonunun alçalmaya başladığını ve istasyonu dikkatli şekilde takip ettiklerini belirtti. Tiangong-1’in parçalarının yeryüzündeki herhangi bir insana zarar vermesi oldukça düşük bir ihtimal olarak görülüyor.Yorumunuz: