‘Gece kuşları’ erken ölmeye daha yatkın

Gece geç saatlere kadar oturup sabahları yataktan sürünerek çıkanların, güneş batınca yatıp doğunca kalkanlara göre daha az yaşadığı ortaya çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Gece geç saatlere kadar oturup sabahları yataktan sürünerek çıkanların, güneş batınca yatıp doğunca kalkanlara göre daha az yaşadığı ortaya çıktı. İngiltere’de 430 binden fazla kişiyle, 6,5 yılda yapılan araştırmada ‘gece kuşlarının’ ölüm riskinin yüzde 10 daha fazla olduğu görüldü.

Surrey Üniversitesinden Malcolm van Schantz “Bu bir toplum sağlığı sorunudur ve daha fazla gözardı edilmemesi gerekir.” diyerek gece yaşayanların çalışma saatlerinin daha geç başlaması gerektiğini savundu. Chicago Northwestern Üniversitesinden Kristen Knutson da “Gece kuşları, gündüz kalkmaya alışkın kişilerin dünyasında hayatta kalmaya çalışıyor ve bu yüzden sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler.” dedi.

Toplumun üçte biri ‘gece kuşuyum’ diyor

İkili, yaşları 38 ila 73 arasında değişen yaklaşık yarım milyon kişinin verilerini inceledi. Araştırmaya katılanların yüzde 27’si kesinlikle bir sabah insanıyım derken yüzde 35’i de “akşamdan ziyade sabah insanıyım” seçeneğini işaretledi. Daha çok akşam insanı olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 28 olurken “kesinlikle bir akşam insanıyım” diyenler katılımcıların yüzde 9’unu oluşturdu.

Katılımcıların kiloları, sigara içme alışkanlıkları ve sosyoekonomik durumları da kaydedildi. Çalışmanın devam ettiği 6,5 yıl boyunca katılımcılar arasından 10 bin 500 kişi yaşamını yitirdi. Ekip, gece kuşları arasından ölenlerin oranının “kesinlikle gündüz insanıyım” diyenlere oranla yüzde 10 daha fazla olduğunu gördü.

Başka sorunlara da sebep oluyor

Gece yaşayanların ayrıca psikolojik sorunlar, şeker hastalığı, karın ve nefes sorunları gibi rahatsızlıklara yakalanma ihtimalinin daha fazla olduğu ve bu grubun daha az uyuduğu görüldü. Alkol, kahve ve yasa dışı madde kullanımının da bu kişiler arasında daha yaygın olduğu tespit edildi.

Knutson “Belki de yüksek riskin sebebi, bu insanların biyolojik saatlerinin çevrelerindeki saatle uyuşmamasıdır. Psikolojik stres, vücut için uygun olmayan saatlerde yemek yemek, yeterince hareket etmemek, yeterince uyumamak, geceleri tek başına oturmak ya da alkol ve uyuşturucu kullanımı da riskin artmasına sebep oluyor olabilir” dedi.

Araştırmacılar, gece kuşları için özel muamelede bulunulması gerektiğini söyledi. Knutson “Bu özellikler kısmen genetik olarak belirleniyor ve bir karakter bozukluğu değil. İşler ve çalışma saatleri bu gibi kişiler için daha esnek olabilir. Gece kuşları sabah 8’deki vardiyaya kalkmaya zorlanmamalı” şeklinde konuştu.

Kaynak: Yahoo

Gece geç saatlere kadar oturup sabahları yataktan sürünerek çıkanların, güneş batınca yatıp doğunca kalkanlara göre daha az yaşadığı ortaya çıktı. İngiltere’de 430 binden fazla kişiyle, 6,5 yılda yapılan araştırmada ‘gece kuşlarının’ ölüm riskinin yüzde 10 daha fazla olduğu görüldü.Bir yanıt

Yorumunuz: