Kuşlardan al haberi

Londra'da artan hava kirliliğine dikkat çekmek için kurulan sistemle güvercinler hava raporu raporunu Twitter üzerinden bildiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Londra’da havanın nasıl olduğunu merak ediyorsanız önümüzdeki üç günün raporlarını bir güvercinden öğrenebilirsiniz. Şehrin çeşitli yerlerine yerleştirilen 10 tane güvercine konum bilgilerinizi göndererek havanın o anki kalitesi hakkında tweet yoluyla bilgi alabilirsiniz.

Pigeon Air Patrol olarak bilinen proje Twitter’da düzenlenen yarışmanın kazananlarından bir tanesi. Projede kullanılan kuşlar her gece yuvalarına dönen evcil posta güvercinleri. Sadece 10 tane güvercinin Londra’nın hava kirliliğinin detaylı bir analizini yapmasını bekleyemeyiz tabii ki, zaten projenin asıl amacı insanları bu ciddi problem üzerine düşünmeye sevk etmek.

“Sadece Londra’da yılda 10.000 kadar insanın ölümüne sebep olan hava kirliliği önemli bir sağlık sorunudur.” diyen Plume Labs CEO’su Romain Lacombe “Güvercinlerin kanatlarına sensör takmak, hava kirliliği konusunda farkındalık yaratmanın ötesinde bu durumun somut ve acilen ilgilenilmesi gereken bir sorun olduğunun altını çiziyor” şeklinde konuştu.

Kanatlarına küçük çantalar yerleştirilen güvercinler Londra’daki hava kalitesi raporlarını tweetleyecek. Bu yöntemle giderek artan hava kirliliği konusunda farkındalık yaratılması ve kirliliğe müdahale edilmesinin sağlanması hedefleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği