Facebook, göklerden internet dağıtma projesinden vazgeçti

Facebook, Salı günü yayımladığı bir blog yazısında, internet erişimi olmayan bölgelere gökyüzünden uçakla internet dağıtma projesini iptal ettiğini duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’un havacılık sektöründeki denemeleri sona erdi. Şirket Salı günü yayımladığı bir blog yazısında, internet erişimi olmayan bölgelere gökyüzünden uçakla internet dağıtma projesini iptal ettiğini duyurdu. 2014’ten bu yana devam eden proje için Birleşik Krallık’ta hazırlanan dron tasarım, geliştirme ve test tesisi de kapatılacak. Sosyal medya şirketi, Aquila adını verdiği bir dronu bu tesiste üretip test etmiş ancak kullanıma sokmamıştı.

Facebook diğer şirketlerin bu alanda yaptığı çalışmalara yatırım yapmaya devam edeceğini duyurdu ve yarıştan çekildiğini açıkladı. Şirket artık, Airbus SE gibi ortaklarının yüksek irtifa iletişim teknolojileri çalışmalarına destek olacak.

Facebook’un fiziksel ürünü

Beklentileri karşılayamasa da Aquila adlı dron Facebook’un inovasyon çalışmalarının gözle görülür bir sembolü olması bakımından önemliydi. Bir yazılım şirketi olarak elle tutulur ürünler geliştirmeyen Facebook’un interneti olmayan bölgelere internet götürmek amacıyla gerçekleştirdiği bu çalışma, kamuoyunda da şirketin itibarını artırmak için faydalıydı. Şirket halen internet erişimini artırmak için farklı çalışmalarda bulunuyor.

İlk kez 2015’te açıklanan projede insansız dronlar balonlar aracılığıyla 27 bin 400 metre irtifaya çıkarılarak üç ay boyunca lazer aracılığıyla internet dağıtması sağlanmıştı. Bir Boeing 737’nin kanat genişliğine sahip dron, ilk uçuşunun ardından iniş yaparken sorun yaşamış ve hasar görmüştü. Facebook yine de bu denemenin başarılı olduğunu, böyle bir tasarımla internet erişimi sunmanın mümkün olacağını kanıtladıklarını söylemişti.

Misyon değişikliği

Aquila, şirketin milyarlarca insana internet erişimi sunmak için oluşturduğu Internet.org girişiminin bir parçasıydı. Kaliforniya merkezli şirket hala bu girişimler için çalışmalarını sürdürüyor ancak bu programın başındaki Chris Daniels Mayıs ayında mesajlaşma uygulaması WhatsApp’in başına getirildi. Facebook geçtiğimiz yıl misyonunu değiştirdi. Artık şirketin amacı dünyayı birbirine bağlamak değil, insanları daha yakın hale getirmek.

Kaynak: Bloomberg

Facebook'un havacılık sektöründeki denemeleri sona erdi. Şirket Salı günü yayımladığı bir blog yazısında, internet erişimi olmayan bölgelere gökyüzünden uçakla internet dağıtma projesini iptal ettiğini duyurdu. 2014'ten bu yana devam eden proje için Birleşik Krallık'ta hazırlanan dron tasarım, geliştirme ve test tesisi de kapatılacak. Sosyal medya şirketi, Aquila adını verdiği bir dronu bu tesiste üretip test etmiş ancak kullanıma sokmamıştı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği