Facebook’un drone’u havalanmaya hazırlanıyor

Google, Titan adlı drone projesini sonlandırırken Facebook, Aquila adlı drone’una odaklanarak deneme uçuşlarını artırmayı planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google Titan drone projesini sonlandırırken Facebook ise kendi güneş enerjili drone’unun deneme uçuşlarını artırmayı planlıyor. Şirketin Mühendislik ve Altyapı Müdürü Jay Parikh, Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde verdiği röportajda Facebook’un Aquila adlı drone’unun önümüzdeki aylarda birkaç uçuş yapacağını açıkladı.

Parikh, “Elde edilen bilgiler ışığında drone hakkında birçok bilgi derledik. Şu anda sistemler planlandığından daha iyi işliyor. Yine de daha düzenli ve sık uçuşlar yapmamız gerekli.” dedi.

Boeing 737’den daha geniş

Kanat genişliği Boeing 737’den daha geniş olan ve dört tane elektrikli motorla çalışan yüksek irtifa drone’u ilk uçuşunu geçtiğimiz yıl Haziran ayında gerçekleştirmişti. Fakat ABD Ulusal Araştırma Emniyet Dairesi’nin Kasım ayında yayınladığı bir rapora göre iniş esnasında drone’da yapısal bir aksaklık meydana geldi.

Aquila’nın geniş kanadı güneş enerjisiyle çalışıyor, bu da havada uzun süre süzülmesini mümkün kılıyor. Parikh’e göre Aquila daha yolun başında. Drone’un tasarımının çoğu İngiltere’nin güneybatısındaki kırsal alanlarda yapılmasına rağmen yazılımı Kaliforniya’daki Menlo Park’ta geliştirildi. Deneme uçuşları ise Arizona’da yapılacak. Parikh, Facebook’un deneme uçuşları için başka yerler araştırdığını da belirtti.

Kaynak: Bloomberg

Google kendi drone projesi Titan’ı sonlandırırken Facebook güneş enerjisiyle çalışan drone’u Aquila’nın deneme uçuşlarını artırarak ilerleme kaydetmeye çalışıyor. Aquila’nın kanat genişliği bir Boeing 737’ninkinden daha fazla ve dört tane elektrikli motorla çalışıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği