Apple’ın gözü ‘yükseklerde’

Apple, Google’dan bünyesine kattığı iki uydu uzmanı ile yeni bir ekip kuruyor. Şirketin uydu ile geniş bant internet hizmeti verebileceği düşünülüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Telefonlarda bir devrim yarattıktan sonra Apple şimdi de otonom sürüş ve artırılmış gerçeklik alanlarını keşfediyor. Şirketin bünyesine kattığı yeni isimler ise Apple’ın gözünü uzaya diktiğini gösteriyor.

Apple geçtiğimiz günlerde kurduğu yeni bir donanım ekibine, iki eski Google uydu yöneticisini dahil etti. Google’ın uzay aracı çalışmalarını yürüten John Fenwick ve baş uydu mühendisi Michael Trela, Google’dan ayrılarak Apple’a katıldı. İkili, bu yıl içinde Apple’a katılan eski Dropcam kurucusu Greg Duffy’nin yönetimi altında çalışacak.

Yeni çalışanları ile birlikte Apple, zorlu ve pahalı uydu tasarımı ve operasyonu alanına iki uzman dahil etmiş oluyor. Şu anda uydu operasyonları genel olarak iki alanda gerçekleşiyor: görsel toplama uyduları ve iletişim uyduları. Apple’ın yeni ekibinin bu alanlardan birisi üzerine çalışma yürüteceği tahmin ediliyor.

Boeing ile iş birliği iddiası

Bu yıl bir düzenleme başvurusunda bulunan havacılık şirketi Boeing, binden fazla uyduyla alçak yörüngeden geniş bant internet hizmeti sağlamak için yaptığı planları açıklamıştı. Şirket bu projeye yatırımcı ve ortak olması için Apple ile görüşmelerde bulunmuştu. Bu yılki Satellite 2017 Konferansı’nda, endüstri hakkında bilgi sahibi kişiler, Boeing’in projesinin Apple tarafından finanse edildiğini iddia etmişti.

Apple, Google ya da Facebook gibi teknoloji şirketlerini uydu projesi yapmaya yönlendirecek durumlardan birisi de henüz internet bağlantısı olmayan milyarlarca potansiyel müşteriye ulaşabilme ihtimali. Boeing ve diğer şirketler tarafından incelenen geniş bant internet servisleri, mevcut sistemlere göre düşük gecikmeli ve daha hızlı mobil sistemler sağlayabilir.

Amaç uydu olmayabilir

Öte yandan Apple, Google’dan aldığı yeni yöneticilerini, uydu dışında başka bir projede görevlendirmek istiyor da olabilir. Harita verilerini güncellemek için şimdiden kameralı minivanlarının yanı sıra drone da kullanmaya başlayan Apple çalışanlarından burada faydalanabilir. Ayrıca Apple’ın 2015 yılında bünyesine dahil ettiği Aether Industries adlı şirket de yüksek bant radyo alıcı-vericileri ve yüksek irtifa balonları gibi yakın uzay teknolojileri üzerine çalışıyordu.

Fenwick ve Trela’nın yeni patronu Duffy de daha önce Dropcam’deki deneyiminden, tüketici ürünleri üretmeye ve satmaya alışık. Duffy, Apple’da iPhone, iPad, Mac ve artırılmış gerçeklik için donanım geliştiren ekiplerin yöneticisi Dan Riccio yönetiminde yeni bir ekip kurması için görevlendirilmişti.

Fenwick ve Trela ise Skybox Imaging adlı uyduyla görüntüleme girişimleri 2014’te Google tarafından satın alındığında Alphabet bünyesine dahil olmuştu. Ancak bu yıl Google, adını Terra Bella olarak değiştirdiği şirketi, bir dönem Skybox’ın rakibi olan Planet Labs’e satınca ikili de Apple ile anlaştı.

Kaynak: Bloomberg

Apple geçtiğimiz günlerde kurduğu yeni bir donanım ekibine, iki eski Google uydu yöneticisini dahil etti. Google’ın uzay aracı çalışmalarını yürüten John Fenwick ve baş uydu mühendisi Michael Trela, Google’dan ayrılarak Apple’a katıldı. İkili, bu yıl içinde Apple’a katılan eski Dropcam kurucusu Greg Duffy’nin yönetimi altında çalışacak. Yeni çalışanları ile birlikte Apple, zorlu ve pahalı uydu tasarımı ve operasyonu alanına iki uzman dahil etmiş oluyor. Şu anda uydu operasyonları genel olarak iki alanda gerçekleşiyor: görsel toplama uyduları ve iletişim uyduları. Apple’ın yeni ekibinin bu alanlardan birisi üzerine çalışma yürüteceği tahmin ediliyor.Bir yanıt

  1. Limon Kolonyası avatarı
    Limon Kolonyası

    Bazı özel girişimciler uzaya uydu göndermeye başladılar bazıları ise ısınma turu yapıyorlar, ne de olsa geleceğin yatırım alanlarından biri biyoteknoloji, diğeri ise uzay. Sanırım bu özel girişimciler, pratiğe dönüştürmek için warp sürücüsünü sistemler/galaksiler arası yolculuğunu kısaltmak için 30 yıl içinde geliştirebilirler.

Yorumunuz: