Elektrikli bisiklet daha sağlıklı

ABD’de yapılan bir araştırmada, işe gidip gelmek için otomobil yerine elektrikli bisiklet kullanmanın haftalık egzersiz ihtiyacını karşıladığı görüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Colorado Boulder Üniversitesi‘nde yapılan yeni bir çalışma, elektrikli bisikletlerin (pedelek) düzenli kullanımının kullanıcıların kardiyovasküler sağlığını geliştirdiğini kanıtladı. Özellikle normalde otomobille seyahat eden kişilerin günlük spor ihtiyacının elektrikli bisikletlerle sağlanabildiği görüldü.

Motor destekli bisikletler, içinde bulunan motor sayesinde kullanıcıların pedal çevirmesini kolaylaştırıyor, daha uzun mesafeleri daha kısa sürede aşmasını sağlıyor ve yokuş tırmanmaya yardımcı oluyor. Elektrikli bisikletler geçtiğimiz on yılda Avrupa ve Asya’da oldukça popüler hale geldi.

Bir motordan destek almak bisiklet yarışlarında bisikletçilerin diskalifiye olmasına sebep oluyor ancak bu durum elektrikli bisikletlerin spor amaçlı kullanılmasına engel değil. Araştırmada, sadece elektrikli bisiklet kullanmanın günlük spor ihtiyacını karşılayabildiği görüldü.

Haftada 3 kez, en az 40 dakika

Çalışmayı gerçekleştirmek için, düzenli olarak spor yapmayan 20 katılımcıdan, haftada 3 kez en az 40 dakikalık sürelerde bir kalp monitörü ve GPS cihazı giyerek elektrikli bisiklet sürmeleri istendi. Çalışma öncesinde katılımcıların kan şekeri ve genel sağlık durumu kontrol edildi.

Normalde işe arabayla gidip gelen kullanıcılar bir ay boyunca haftada 3 kez elektrikli bisikleti kullandı. Ardından testler tekrarlandı. Araştırmacılar katılımcıların kardiyovasküler sağlığında gelişme olduğunu, aerobik kapasitelerinin yükseldiğini ve kan şekeri kontrolünün geliştiğini gözlemledi.

“Egzersize vakit ayırmaya gerek yok”

Araştırmayı gerçekleştirenlerden birisi olan James Peterman “İşe elektrikli bisikletle gidip gelmek, kullanıcıların egzersiz için ayrıca vakit ayırmasına gerek kalmadan günlük aktivite ihtiyacını karşılayabilmesini sağlıyor” şeklinde konuştu.

Elektrikli bisikletler, motoru sayesinde saatte 30 km hıza kadar kullanıcılara destek olabiliyor. Bunun üzerindeki hızlara ulaşabilmek için kullanıcının kendi gücünü kullanarak pedal çevirmesi gerekiyor. Araştırmada kullanılan GPS cihazlarının verileri incelendiğinde kullanıcıların ortalama 20 km hızla gittiği ve araştırma süresince herhangi bir kaza yaşanmadığı belirtiliyor.

Boulder şehri yönetimi araştırmaya maddi destekte bulundu. Araştırma sonucu elde edilen veriler, şehrin bisiklet yollarında elektrikli bisikletlerin kullanılmasına izin verme konusunda bir karara varılması için kullanılacak.

electricABD’de Colorado Boulder Üniversitesi’nden araştırmacılar, normalde işe arabayla gidip gelen 20 kişiden, 1 ay boyunca haftada 3 kez en az 40 dakikalık periyotlar halinde elektrikli bisiklet kullanmasını istedi. Araştırma sonucunda, katılımcıların sadece işe gidip gelirken elektrikli bisiklet kullanmasının kardiyovasküler sağlığı geliştirdiği saptandı. Araştırmacılar bu yöntemle, egzersiz için vakit ayırmaya gerek kalmadan sağlığın geliştirilebildiğini belirtti.Yorumunuz: