Bisikletçilerin teknolojik dopingi

Bazı profesyonel bisikletçilerin, bisikletlerine gizli motorlar yerleştirdiği ve bu şekilde yarışlarda kendilerine avantaj sağladığı iddia ediliyor.

Yayın tarihi:

Kategori:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyaca ünlü bisikletçi Lance Armstrong bir kaç yıl önce doping yaptığını kabul ettiğinde yer yerinden oynamış, dünya şampiyonu bisikletçinin madalyaları elinden alınmıştı. Bisiklet dünyası bu olayın ardından bir süredir sakindi ancak bu kez ilaçlarla değil teknoloji ile yapılan bir doping tartışmaları tekrar başlattı. Bisiklet yarışlarında bazı profesyonel bisikletçilerin gizli motorlar sayesinde kendilerine haksız avantaj sağladığı düşünülüyor.

2010 yılında İsviçreli bisikletçi Fabian Cancellara’nın hızlanmadan önce bisikletinin gidonunu farklı bir şekilde tuttuğunu ve bunun gizli bir motoru çalıştırmak için yapıldığını iddia eden bir video yayınlanmıştı. Bu iddia asla kanıtlanmadı ancak sporseverlerin kafasına bir soru işareti yerleştirmeyi başardı.

Bu olayın ardından 2014 İspanya Bisiklet Turu sırasında yaşanan garip bir olay motor iddialarını tekrar gündeme getirdi. Ryder Hesjedal adlı bisikletçi yarış esnasında dengesini kaybetti ve bisikleti yere düştü. Bisiklet yerdeyken ve kimse pedalına basmıyorken arka tekeri dönmeye devam etti. Bisikletin kendi kendine hareket etmesi hem Hesjedal’ın bisikleti yerden alamamasına hem de bir yayın motosikletinin bisikletin üzerinden geçmesine sebep oldu. Bu görüntüler bisikletin gizli bir motor kullandığının kanıtı olarak yorumlandı.

https://www.youtube.com/watch?v=ynLMfzLTc8M

Sonraki yarışlarda Hesjedal’ın bisikleti UCI (Uluslararası Bisiklet Birliği) tarafından kontrol edildi. Hesjedal bunun hayatında duyduğu en saçma şey olduğunu ve böyle bir şeyin mümkün olmadığını ifade etti. Ne var ki geçtiğimiz ocak ayında yaşanan bir skandal ile birlikte yarış bisikletlerinde gizli motor kullanmanın mümkün olabildiği ortaya çıktı. 23 yaş altı bisiklet yarışlarında mücadele eden Femke Van den Driessche’nin bisikleti yarışmanın ardından incelendi ve bisiklete bir motor yerleştirildiği tespit edildi. Böylece ilk kez bir bisikletçinin yarışlarda motor kullandığı tespit edilmiş oldu.

Bunun üzerine harekete geçen İtalyan Corriere della Sera gazetesi ve Fransız Télévisions Stade 2 adlı televizyon kanalı, bazı yarışlara televizyon kamerası gibi görünen termal kameralar götürerek bisikletçileri kaydetti. Yarış sırasında bisikletin ısınması gereken yerleri belirli olduğundan, gereğinden fazla ısınan bir bölgenin içinde gizli bir motor bulunuyor olabileceği tezinden yola çıkarak çekim yapan ekip gerçekten de 7 ayrı yarışmacının bisikletlerinde anormal ısınmalar tespit etti. Araştırma ile ilgili 20 dakikalık Fransızca bir video hazırlandı.

https://www.youtube.com/watch?v=e0s2yo6ws9U

Termal görüntü uzmanlarına izletilen görüntüler hakkında uzmanların görüşü de “şüpheli” oldukları yönünde oldu. Ekip bu yedi bisikletçinin hangileri olduğunu açıklamadı. UCI’a iletilen görüntülerde teknolojik doping şüphesi olduğu iddia edilmesine rağmen, UCI bu görüntülerin herhangi bir şeyin kanıtı olmadığını savundu. Şu anda bu iddialara dair herhangi bir soruşturma açılmış değil ancak konu yakın zamanda kapanacağa benzemiyor.

Geçtiğimiz Ocak ayındaki yarışta bir bisikletçinin motor kullandığı tespit edilmiş ve şüpheler artmıştı. 7 yarışmacının bisikletlerinde termal kamerayla gözlemlenen anormal ısınmaların da yine gizli motorlardan kaynaklandığı düşünülüyor.2 yanıt

Yorumunuz: