Bisikletler için yelken: CycleWing

CycleWing adlı yeni bir araç, bisikletinizin arkasına bir yelken gibi takılarak, arkadan esen rüzgardan daha fazla faydalanmanızı sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Arkadan esen rüzgar ile bisiklet sürmek çok eğlenceli ama bisikletiniz ve vücudunuzun toplayabildiği rüzgar çok fazla değil. CycleWing adlı yeni bir araç, bisikletinizin arkasına bir yelken gibi takılarak rüzgardan daha fazla faydalanmanızı sağlıyor. Yazılım mühendisi Jorge Pando ve makine mühendisi Rathan Rose tarafından geliştirilen CycleWing kalabalık şehir yollarından ziyade, uzun mesafe kat eden bisikletçilerin şehir dışında kullanması için tasarlanmış. Böylece uzun yola çıkan bisikletçinin ciddi miktarda enerji tasarrufu yapabileceği belirtiliyor.

Bisiklete tıpkı bir arka sele gibi bağlanan yelken, kullanılmadığı zaman katlı ve kapaklı bir şekilde duruyor. Sürücü rüzgarın arkasından geldiğini hissettiği zaman durup CycleWing’i birkaç dakika içinde kuruyor.

Yönü ayarlanabiliyor

CycleWing kurulduktan sonra bisikletin gidonuna takılan iki düğme ile sağa sola döndürülebiliyor. Böylece rüzgar en doğru açıdan yakalanabiliyor. Gidona takılan e-kağıt kullanan küçük bir ekran sürücüye yelkenin hangi açıyla durduğunu ve yelkeni döndüren motorun kalan bataryasını gösteriyor.

Hala prototip aşamasında olsa da ekip bu ürünü karbon fiber gibi hafif malzemelerden üretip ağırlığını 6,8 kg’ın altına düşürmeyi hedefliyor. Eğer ilginizi çektiyse CycleWing’in Kickstarter üzerinde yürüttüğü fonlama kampanyasına destek olabilirsiniz. 500 Dolar’lık ön ödemeyle, ürünü piyasa fiyatından yüzde 30-40 daha ucuza satın alma şansınız da var.

Kaynak: NewAtlas

Arkadan esen rüzgar ile bisiklet sürmek çok eğlenceli ama bisikletiniz ve vücudunuzun toplayabildiği rüzgar çok fazla değil. CycleWing adlı yeni bir araç, bisikletinizin arkasına bir yelken gibi takılarak rüzgardan daha fazla faydalanmanızı sağlıyor. Bisiklete tıpkı bir arka sele gibi bağlanan yelken, kullanılmadığı zaman katlı ve kapaklı bir şekilde duruyor. CycleWing kurulduktan sonra bisikletin gidonuna takılan iki düğme ile sağa sola döndürülebiliyor. Böylece rüzgar en doğru açıdan yakalanabiliyor.

3 Yorum

  • Bir bisikletçi olarak taşıma maaliyeti olarak görüyorum, şehirler arası giderken rüzgara göre aç kapa aç kapa yapmak uğraştırıcı olacaktır, tabi kullanmaya alıştıktan sonra belki de vazgeçilmez haline gelebilir :) adamlar yapmış teşekkürler haber için

  • 500 $ indirimli hali ile bile inanılmaz pahalı olduğunu söylemek lazım, içinde arduino kart ile tuslarla döndürüyor, otomatik döndüren bir yazılım bir durumu yok mekanik bir sistem ile cok daha rahat bir sistem olabilir

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği