2018’de elektrikli araç fiyatları normalleşecek

Yatırım bankası UBS'in raporuna göre, 2018'de elektrikli araçların fiyatı petrolle çalışan araçların fiyatıyla aynı seviyeye gelecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yatırım bankası UBS’in raporuna göre, 2018’de elektrikli araçların fiyatı petrolle çalışan araçların fiyatıyla aynı seviyeye gelecek. Bu değişim otomobil endüstrisinde bir şok dalgası yaratabilir. Bankanın ‘kanıt laboratuvarından’ uzmanlar, elektrikli araç üretim maliyetini belirlemek için mevcut elektrikli araçlardan birini söküp parçaları tek tek inceledi. Buna göre elektrikli araçların üretim maliyeti, daha önce sanıldığından çok daha az ve elektrikli araçların satış fiyatları düşürülerek daha fazla tasarruf yapmak mümkün.

Sonuç olarak UBS “2018’de elektrikli araç sahibi olmanın toplam maliyetinin, içten yanmalı motor kullanan araçlara sahip olmakla aynı olacağını” belirtti. Bu değişikliğin öncelikle Avrupa’da gerçekleşmesi bekleniyor. Analistler “Bu değişim talepte bir büküm noktası oluşturacak. 2025 için elektrikli araç satış öngörümüzü yüzde 50 artırarak 14,2 milyona çıkardık. Bu rakam küresel satışların yüzde 14’üne tekabül ediyor.” diyor.

Otomotiv endüstrisinde köklü değişim

Eğer tahminler doğru çıkarsa geleneksel otomotiv endüstrisi yıkımla karşı karşıya kalabilir. Alman üretici Volkswagen Group (dünyanın en büyük otomobil üreticisi) rakiplerinin elektrikli araçlara yaptığı yatırımları yakalamak için mücadele ediyor. Geçmişte genellikle gözardı edilen elektrikli araç parçalarına artık büyük yatırımlar yapılıyor.

UBS’in araştırması yaşanan değişimi “Ford’un Model T’yi üretmesinden bu yana otomotiv alanındaki en köklü değişiklik” olarak tanımlıyor. Araştırmacılar bu sonuçlara ulaşmak için, dünyanın kitle pazara hitap eden ilk elektrikli aracı Chevrolet Bolt’u inceleyerek ulaştı.

Elektrikli araç üreticileri kar etmiyor

2017’de üretilen ve 37 bin Dolar’a satılan Bolt’un parçalarının maliyeti tek tek hesaplandığında, daha önce sanılandan 4 bin 600 Dolar daha ucuza mal olduğu anlaşıldı. Araştırmada “Bolt’un üreticisi General Motors’un kar ve vergi eklenmeden önce her satılan Bolt’ta 7 bin 400 Dolar zarar ettiğini düşünüyoruz.” ifadesine yer verildi.

Tesla’nın çok beklenen aracı Model 3 yüzünden de Elon Musk’ın satılan araç başına 2 bin 800 Dolar kaybedeceği düşünülüyor. Ancak UBS bu zararın sadece temel modelde olduğunu, çoğu müşterinin aldığı ek özelliklerle aracın ortalama satış fiyatının 41 bin Dolar’a çıktığını ve buradan elde edilen karın temel modelin sebep olduğu zararı dengelediğini belirtti.

UBS “Sahip olma maliyetleri eşitlenince geniş kitlelere hitap eden markaların elektrikli araçları da kar elde edecektir.” yorumunda bulundu. 2018’de elektrikli araç sahibi olmakla petrol motorlu araç sahibi olmanın maliyeti eşitlense bile üretim açısından eşitlik en erken 2023’te sağlanacak. Bu tarihte, elektrikli araçlar da günümüzdeki araçlar gibi yüzde 5 karla satılabilecek.

Yedek parça endüstrisi küçülecek

Bir diğer köklü değişim de yedek parça endüstrisinde yaşanacak. Elektrikli araçlarda parçaların yıpranma oranları çok daha düşük olduğu için, yedek parça endüstrisinin yüzde 60 gibi büyük bir oranda küçülebileceği öngörülüyor. Ancak bunun için piyasadaki tüm araçların elektrikli olması lazım. Bu değişimin tamamen gerçekleşmesi için onlarca yıl geçmesi gerektiği düşünülüyor.

Kaynak: Telegraph

Yatırım bankası UBS'in raporuna göre, 2018'de elektrikli araçların fiyatı petrolle çalışan araçların fiyatıyla aynı seviyeye gelecek. Bu değişim otomobil endüstrisinde bir şok dalgası yaratabilir. Bankanın 'kanıt laboratuvarından' uzmanlar, elektrikli araç üretim maliyetini belirlemek için mevcut elektrikli araçlardan birini söküp parçaları tek tek inceledi. Buna göre elektrikli araçların üretim maliyeti, daha önce sanıldığından çok daha az ve elektrikli araçların satış fiyatları düşürülerek daha fazla tasarruf yapmak mümkün.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği