Vücudu uzaktan kumandaya dönüştüren etiketler

Vücudun herhangi bir yerine yapıştırılıp elektronik cihazları kablosuz olarak kontrol etmeye yarayan Multi-Touch Skin adlı bir etiket geliştirildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2015 yılında Almanya’nın Saarland Üniversitesi, iSkin adını verdikleri etiketleri tanıtmıştı. Bu etiketler vücuda yapıştırıldığında mobil cihazları kontrol edebiliyordu. Şimdi ise Prof. Jürgen Steimle tarafından yönetilen ekip bu teknolojinin üzerine Multi-Touch Skin olarak bilinen yeni bir teknoloji geliştirdi.

Birden fazla dokunuşu algılayabiliyor

İnce bir PET plastik üzerine bir dakikadan kısa bir sürede inkjet yazıcı ile yazdırılan ve daha sonra vücudun herhangi bir yerine yapıştırılabilen Multi-Touch Skin , iki boyutlu her şekli alabiliyor. Üst üste yerleştirilmiş, sıra ve sütunlardan oluşan iki elektrot katmanı ile hazırlanan etiketler bir dokunmatik kontrol mikroçipe bağlı olarak çalışıyor. Mikroçip de küçük bir bataryayla çalışan bir Raspberry Pi Zero mikro-bilgisayara bağlı.

Bu çip sürekli olarak elektrot örgüsünde bulunan kesişim noktalarındaki elektrik direncini ölçüyor. Kullanıcı etikete belirli bir noktadan dokunduğunda parmak ucu elektriği iletiyor ve buradaki elektrik akımının azalmasına sebep oluyor. Çip buradaki direnç değişikliğini belirliyor ve bu değişikliği bu noktaya dokunulduğu şeklinde yorumluyor. Farklı noktalardaki değişiklikler de aynı şekilde algılanabildiği için çoklu dokunma mümkün oluyor.

Bu etkileşim sonucu oluşan sinyaller kablosuz olarak başka bir elektronik cihaza iletilebiliyor. Bu cihazlar tespit edilen dokunma izlerine göre farklı tepkiler verebiliyor.

Farklı uygulama alanları

Araştırmacılar bu teknolojiyi bugüne kadar dört farklı dokunmatik kontrol arayüzünde kullandı. Bunlar arasında kullanıcının iki parmağını döndürerek bir LED lambanın rengini değiştirebildiği, parmaklarını ileri geri hareket ettirerek de ışık şiddetini ayarlayabildiği bir bileklik; kulağın arkasına yapıştırılan ve ileri geri dokunma ile bir müzik çaların sesinin açılıp kapanmasını, sağa sola dokunmayla şarkılar arasında geçiş yapılmasını sağlayan bir etiket; ön kola yapıştırılan ve sıkıldığında bir akıllı telefonunun mesaj göndermesini sağlayan bir etiket ve son olarak avuç içine yerleştirilen ve kullanıcının akıllı telefona gelen aramaları yanıtlamasını sağlayan bir etiket bulunuyor.

Araştırma Montreal’de gerçekleşen CHI Bilişim Sistemlerinde İnsan Faktörleri konferansında sunuldu.

Kaynak: New Atlas

2015 yılında Almanya'nın Saarland Üniversitesi, iSkin adını verdikleri etiketleri tanıtmıştı. Bu etiketler vücuda yapıştırıldığında mobil cihazları kontrol edebiliyordu. Şimdi ise Prof. Jürgen Steimle tarafından yönetilen ekip bu teknolojinin üzerine Multi-Touch Skin olarak bilinen yeni bir teknoloji geliştirdi. Etiketler artık birden fazla dokunuşu aynı anda algılayabiliyor. Bu da işlevlerinin kat kat artmasını sağladı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği