Volvo’nun otomatik kornası

Volvo, elektrikli otobüslerinde kullanmak üzere, yola çıkmak üzere olan yaya ve bisikletlileri otomatik olarak uyaran bir korna sistemi geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Volvo’nun çevreci elektrikli otobüsleriyle gezegenimizi koruma planının yanı sıra dikkatsizce yola atlayan yayaları da korumak için planları var. İsveçli otomobil üreticisi, aniden yola çıkan bir yaya veya bisikletli ile çarpışma ihtimaline karşı otomatik olarak korna çalan bir sistem geliştirdi.

Korna aslında bilmediğimiz bir yöntem değil ancak yenilikçi olan bu yöntemin uygulanış şekli. ‘Yaya ve Bisikletli Algılama Sistemi’ adı verilen uygulama, kameralar aracılığıyla yolu sürekli kontrol ediyor. Eğer otobüsün yaklaştığı noktaya doğru hareket eden yaya veya bisikletli tespit edilirse, bir uyarı sesiyle yayayı, ikaz lambalarıyla da şoförü uyarıyor. Eğer yaya ve otobüs birbirine çok yakınlaşırsa korna devreye giriyor.

Başka bir yöne bakan birisinin, sessiz bir şekilde çalışan elektrikli araçları fark etmesi kolay olmayabilir. Otobüs şoförü de bazen yola çıkmak üzere olan yayaları ya da bisikletlileri fark etmeyebilir. Bu tarz durumlarda Volvo’nun sistemi her iki tarafı da korumak üzere harekete geçiyor.

Amaç kaza riskini azaltmak

Volvo Otobüsleri Araç Özellikleri ve Güvenliği Müdürü Peter Danielsson, “Otobüslerin yayalara çarptığı kazalara çok sık rastlanmıyor ancak bu tarz kazalar gerçekleştiğinde sonuçları çok ciddi oluyor. Riski en aza indirmek için şoförlerin ve otobüslerin yakınında olan herkesin trafiğe dikkatini vermesi gerekiyor. Bu bağlamda Yaya ve Bisikletli Algılama Sistemi mükemmel bir destek sağlıyor” şeklinde konuştu.

Şu anda şirketin planı bu sistemi sonbahar içerisinde test etmek. Bu testler, Volvo’nun diğer güvenlik yenilikleri ‘Volvo Dinamik Yönlendirme’, ‘Çarpışma Uyarısı’ ve ‘Acil Frenleme ve Şeritte Kalma Desteği’ ile birlikte gerçekleştirilecek. 2017’den itibaren Yaya ve Bisikletli Algılama Sistemi’nin Volvo’nun Avrupa’da kullanılan şehir otobüslerine yerleştirilmesi bekleniyor.

Kaynak: Digital Trends

İsveçli otomobil üreticisi Volvo, sessiz çalıştığı için bazen yayaların geldiğini fark edemediği elektrikli otomobillerine Yaya ve Bisikletli Algılama Sistemi adını verdiği bir sistem yerleştirmek istiyor. Bu sistem, yola çıkmak üzere olan yaya ve bisikletlileri algılayarak onları bir sesle uyarıyor. Eğer çarpışma riski bulunduğunu düşünüyorsa kornayı harekete geçiriyor. Bu işlem sırasında otobüs şoförü de ikaz ışıkları ile uyarılıyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği