Uber skandalları Lyft’in işine yaramış görünüyor

Uber'de yaşanan skandallar rakibi Lyft'in işine yaramış gibi görünüyor zira şirket bu yıl üç kattan fazla bir geliş artışı yaşadı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uber, 2009 yılında kurulduğundan bu yana birçok talihsizlik yaşadı. Rüşvet iddiaları, yasa dışı yazılım kullanma, şaibeli fiyatlandırma gibi farklı konularda şirket hakkında ABD’de birçok soruşturma açıldı. Birçok ülke hizmeti kendi ülkelerinde yasaklamak için harekete geçti. Şirketle ilgili skandallardan belki de en büyüğü 2016’nın Ekim ayında gerçekleşti ve bir yıl boyunca gizli tutuldu. Uber, hacker’ların dünyanın çeşitli yerlerindeki 50 milyon Uber müşterisinin isimlerini, e-posta adreslerini ve telefon numaralarını çaldığını açıkladı.

Uber’in geçirdiği zorlu yıl rakibi Lyft’in işine yaramış gibi duruyor. The Information’ın haberine göre Lyft, bu yıl üç kattan fazla bir geliş artışı yaşadı. Finansal raporları inceleyen kuruluş, 2016’nın ilk yarısında 150 milyon Dolar kazanç sağlayan Lyft’in 2017’nin ilk yarısında 483 milyon Dolar kazanç sağladığını ortaya koydu.

Lyft’in zararı da önemli ölçüde azaldı

Ayrıca şirketin zararı 283 milyon Dolar’dan 206 milyon Dolar’a indiği için marjı önemli ölçüde iyileşti. Lyft her bir seyahat başına yaklaşık 4 Dolar harcarken artık 1,20 Dolar harcıyor. Öte yandan Uber’in zararı hızla artıyor. Şirket verileri, son çeyrekte yaklaşık 1,5 milyar Dolar kaybedildiğini ortaya koydu. Hem Lyft hem de Uber işlerini iyileştirmek adına daha fazla bağış toplamaya çalışıyor.

Kaynak: Tech Crunch

Uber, hacker’ların dünyanın çeşitli yerlerindeki 50 milyon Uber müşterisinin isimlerini, e-posta adreslerini ve telefon numaralarını çaldığını olaydan bir yıl sonra açıklamıştı. Uber'de yaşanan skandallar rakibi Lyft'in işine yaramış gibi görünüyor zira şirket bu yıl üç kattan fazla bir geliş artışı yaşadı. Finansal raporları inceleyen The Information, 2016'nın ilk yarısında 150 milyon Dolar kazanç sağlayan Lyft'in 2017'nin ilk yarısında 483 milyon Dolar kazanç sağladığını ortaya koydu. Ayrıca şirketin zararı 283 milyon Dolar'dan 206 milyon Dolar'a indiği için marjı önemli ölçüde iyileşti. Öte yandan Uber'in zararı hızla artıyor. Şirket verileri, son çeyrekte yaklaşık 1,5 milyar Dolar kaybedildiğini ortaya koydu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği