Uber’e bir kötü haber de Kanada’dan

Araç çağırma servisi Uber, salı günü yaptığı açıklamada, Kanada'nın Quebec eyaletinden önümüzdeki ay çekileceğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Araç çağırma servisi Uber, salı günü yaptığı açıklamada, Kanada’nın Quebec eyaletinden önümüzdeki ay çekileceğini açıkladı. Eyaletin getirdiği yeni düzenlemeler Uber’in kararında etkili oldu. Kanada’nın en kalabalık ikinci eyaleti Quebec, Uber çalışanlarına ve kullanılan araçlara kısıtlamalar getirince Uber şehirdeki çalışmalarını durdurma kararı aldı.

Londra’da çalışma lisansı almakla uğraşan ve bir yandan da yeni CEO’su Dara Hosrovşahi ile birlikte şirketin imajını düzeltmeye çalışan Uber, bu kez de Kanada’dan gelen haberle sarsıldı. Uber’in Quebec Genel Müdürü Jean-Nicolas Guillemette, şirketin eyaletteki çalışmalarının 14 Ekim’de sona ereceğini belirtti. Uber Quebec ofisinde 50 kişi çalışıyor. Bugüne dek 10 binden fazla sürücü de Uber kullanarak Quebec halkına hizmet vermişti.

Şirket yine de kararını geri almak için açık kapı bıraktı. Bölge yönetiminin, Uber’in geçtiğimiz yılın Ekim ayından bu yana gerçekleştirdiği pilot programın kurallarını sıkılaştırması kararının yeniden gözden geçirmesi talep edildi. Guillemette “Yönetimden pilot projeyi yenilemelerini ve masaya oturup bir çözüm bulunmasını talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Eğitim ve sabıka kaydı vazgeçilmez kurallar

Quebec Ulaşım Bakanlığı adına konuşan bir sözcü, sürücülerin 35 saatlik eğitimden geçmesi ve sabıka kaydının Quebec polisi tarafından incelenmesi konusunda kararlı olduklarını ve bu alanda geri adım atılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Pilot program sırasında Uber sürücüleri araçlarını kaydettirmedikleri, çok eski araçlar kullandıkları ve uygulamayı kullanmadan sokaktan yolcu aldıkları gerekçesiyle ceza almıştı. Bazı sürücülerin sabıka kaydı bulunduğu da tespit edilmişti. Sözcü “Bu iki konuda değişiklik talep etmedikleri sürece Uber’le pazarlık edebiliriz.” şeklinde konuştu.

Taksiciler rahatsız

Uber pilot program dahilinde eyalete 7 milyon Kanada Doları (20 milyon Lira) ödemede bulundu. Bu paranın, eyaletin taksi endüstrisini modernleştirmek için yeterli olduğu belirtiliyor. Quebec’teki taksi işletmecileri Uber’in varlığından rahatsız olduklarını dile getirmiş, Montreal’deki protestolara katılarak trafiği tıkamışlardı.

Karar, Quebec şehrinin yanı sıra ülkenin en büyük ikinci şehri Montreal’i de etkileyecek. Ancak Toronto, Ottawa, Calgary ve Edmonton gibi diğer Kanada şehirlerinde Uber’in çalışmaları devam edecek.

Uber’in rakibi Lyft ise şimdilik sadece ABD’de hizmet veriyor ancak şirketin Toronto Belediyesi yetkilileriyle görüştüğü ve sınırın kuzeyine doğru bir hamle yapma planı bulunduğu ifade ediliyor.

Kaynak: Reuters

Araç çağırma servisi Uber, salı günü yaptığı açıklamada, Kanada'nın Quebec eyaletinden önümüzdeki ay çekileceğini açıkladı. Eyaletin getirdiği yeni düzenlemeler Uber'in kararında etkili oldu. Kanada'nın en kalabalık ikinci eyaleti Quebec, Uber çalışanlarına ve kullanılan araçlara kısıtlamalar getirince Uber şehirdeki çalışmalarını durdurma kararı aldı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği