Kanada’da beklenen yaşam süresindeki artış durdu

Ortalama yaşam süresi beklentisindeki bu düşüş, ülke çapında halen devam etmekte olan madde kullanımı krizine bağlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kanada’da ortalama yaşam süresi, kırk yıldan uzun bir süredir ilk kez yükselmiyor. Statistics Canada bu durumu ülke çapında halen devam etmekte olan opioid (uyuşturucu) krizine bağlıyor.

Ajans tarafından geçtiğimiz Perşembe günü yayımlanan bir rapora göre, Kanada’daki kadınların ortalama 84, erkeklerin de ortalama 79,9 yıl yaşam süresi beklentisi var. Bu rakam 2016 ve 2017 yılları arasında değişmedi. 1990’ların ortasından 2012’ye kadar ise her yıl 0,2 yıl arttı. Ömür beklentisi artışı 2012’den sonra her yıl 0,1 yıl yavaşladıktan sonra şimdi durmuş gibi görünüyor.

Newfoundland ve Labrador, Quebec, Prince Edward Adası ve Saskatchewan gibi bazı eyaletlerde yaşam beklentisi artmaya devam ediyor ancak bu durum, British Columbia’daki, 2016 ve 2017 arasındaki erkekler için 0,3 yıl düşen yaşam beklentisi ile dengeleniyor.

Yaşlılar daha uzun yaşıyor

Raporda yaşlılar için iyi haberler var: yaşlı Kanadalılar daha geç ölüyor ve kanser ve kan dolaşımı hastalıklarının tedavilerinde gelişmeler gözlemleniyor. Ancak, özellikle 20-44 yaş arasındaki erkekler olmak üzere genç Kanadalılar daha fazla ölüyorlar ve yaşlı grupların kazanımlarını neredeyse sıfırlıyorlar. Statistics Canada’nın raporuna göre bu düşüşteki en önemli etken yaygın madde kullanımı.

Kaynak: Global News

Statistics Canada tarafından geçtiğimiz Perşembe günü yayımlanan bir raporda, Kanada'daki kadınların ortalama 84, erkeklerin de ortalama 79,9 yıl yaşam süresi beklentisi var. Bu rakam 2016 ve 2017 yılları arasında değişmedi. 1990'ların ortasından 2012'ye kadar ise her yıl 0.2 yıl arttı. Beklenti 2012'den sonra her yıl 0,1 yıl yavaşladıktan sonra şimdi durmuş gibi görünüyor. Raporda yaşlılar için iyi haberler var: yaşlı Kanadalılar daha geç ölüyor ve kanser ve kan dolaşımı hastalıklarının tedavilerinde gelişmeler gözlemleniyor. Ancak, özellikle 20-44 yaş arasındaki erkekler olmak üzere genç Kanadalılar daha fazla ölüyorlar ve yaşlı grupların kazanımlarını neredeyse sıfırlıyorlar. Statistics Canada’nın raporuna göre bu düşüşteki en önemli etken yaygın madde kullanımı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği