Lyft ilk kez Uber’i geride bıraktı

ABD'de iOS üzerinden uygulama indirme rakamlarına göre Lyft uygulaması 29 Ocak tarihinde ilk kez Uber uygulamasından daha fazla indirildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’de iOS üzerinden uygulama indirme rakamlarına göre Lyft uygulaması 29 Ocak tarihinde ilk kez Uber uygulamasından daha fazla indirildi. San Francisco merkezli App Annie tarafından açıklanan bu rakamlar, Uber’in Donald Trump’ın göçmenlik yasağına karşı tutumu üzerine başlatılan #DeleteUber (Uber’i sil) kampanyasının bir sonucu olarak görülüyor.

Göçmen yasağına tepkiler

Donald Trump yönetiminin göreve geldikten sonra gerçekleştirdiği ilk ciddi uygulama, 7 Müslüman ülkeden gelen göçmenlerin ülkeye alınmasının yasaklanması yönünde olmuştu. Özellikle liberal kesimden büyük tepkiler alan bu uygulama karşısında bazı teknoloji şirketleri de farklı uygulamalarıyla tepki göstermişti. Yasağı protesto eden New York taksicileri greve giderek John F. Kennedy Havalimanı’ndan yolcu almama kararı almıştı.

Uber’in de bu protestoya katılması talep edilirken şirketten bu yönde bir açıklama gelmemiş ve şirket bölgedeki katlı ücretlendirme uygulamasını geçici süreliğine kaldırdığını açıklamıştı. Yani taksiler çalışmadığı için artan talep sebebiyle yükselen Uber ücretleri normale çekilmişti. Bu hamle, Uber’in grev kırıcılık yaptığı şeklinde yorumlandı. Daha sonra Uber, göçmen yasağından etkilenen sürücüleri için 3 milyon Dolar’lık bir fon oluşturmuş olsa da bu karar kullanıcıların öfkesini dindirmeye yetmedi. Sosyal medyada başlayan #DeleteUber hareketi hızla yayıldı.

Uber’i silenler Lyft’i yüklüyor

Şimdilik Uber’in kaybettiği müşterilerin Lyft’e yöneldiği görülüyor. Lyft’in günlük indirme rakamları, Pazar günü ortalamanın iki katından bile fazlaydı. Daha önce de sosyal medya kampanyasının ardından Lyft’in App Store sıralamasında üst sıralara çıktığı ifade edilmişti.

TechCrunch’a göre Lyft Cumartesi gününe, iPhone için ücretsiz uygulamalar listesinde 39. sırada başlamıştı. Hafta sonunun ardından uygulama büyük bir yükselişle 7. sıraya ulaştı. Şu anda uygulama Instagram, Youtube, Snapchat, Facebook gibi popüler uygulamaları geride bırakarak 4. sıraya yerleşmiş durumda.

Yıllardır Lyft kendisini Uber’in daha dost canlısı alternatifi olarak konumlandırmıştı. Bu pazarlama taktiği uzun vadede işe yaramış gibi görünüyor. Anketler de sürücülerin Lyft’i Uber’e tercih ettiğini gösteriyor. Ancak Lyft’in pazarda Uber’i yakalaması oldukça zor. Şirket şu anda pazarın sadece yüzde 20’sini elinde bulunduruyor. Bu dengeyi bozmak, bir hafta sonu yaşanan siyasi gerginlikten daha fazlasını gerektiriyor.

Trump destekçilerinden karşı atak

Öte yandan, Trump destekçilerinin başlattığı #DeleteLyft (Lyft’i sil) adlı bir kampanya da başlatıldı. Bu kampanyanın destekçileri, Lyft’in Trump karşıtı duruşundan rahatsız olduklarını belirtiyor. Ancak bu hareketin #DeleteUber hareketi gibi yaygınlaştığına dair herhangi bir işaret görünmüyor.

Kaynak: The Verge

ABD'de iOS üzerinden uygulama indirme rakamlarına göre Lyft uygulaması 29 Ocak tarihinde ilk kez Uber uygulamasından daha fazla indirildi. San Francisco merkezli App Annie tarafından açıklanan bu rakamlar, Uber'in Donald Trump'ın göçmenlik yasağına karşı tutumu üzerine başlatılan #DeleteUber (Uber'i sil) kampanyasının bir sonucu olarak görülüyor. Lyft hafta sonu yaşadığı popülerlikle birlikte App Store sıralamasında 4. sıraya kadar yükseldi. Trump taraftarlarının başlattığı #DeleteLyft (Lift'i sil) kampanyası ise çok rağbet görmedi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği