Twitter şiddet ve nefret içeriği için yeni düzenlemeler getiriyor

Twitter bu hafta yaptığı açıklamayla şiddet ve nefret içeren paylaşımlar için yeni düzenlemeler getireceğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Twitter bu hafta yaptığı açıklamayla şiddet ve nefret içeren paylaşımlar için yeni düzenlemeler getireceğini açıkladı.[/inlinetweet] Şirketin politikası bu tarz içeriklerin azalması için sadece bireysel hesapları değil, sözde gruplara bağlı üyeleri de araştırmayı planlıyor. Şirketin peşine düşeceği grupların arasında askeri veya hükümetle ilgili birimler bulunmamakla beraber barışçıl söylemlerde bulunan gruplar için de istisnaların göz önünde bulundurulacağı belirtiliyor.

Bu esnada şiddet içeren paylaşımlar Twitter’ın yeni politikasını ihlal etmiş olacağı için -örneğin- Ağustos ayında ABD’nin Virginia eyaletinde yaşanan ve bir ölümle sonuçlanan eylemle ilgili yazılan tweet’ler de şiddeti desteklemiş kabul edilecek. Fakat şirket politikasını uygularken tek bir paylaşımla kişileri ‘platformdan uçurmayı’ düşünmüyor. Başta söz konusu paylaşımların kaldırılmasını istemeyi planlayan Twitter bunun devam etmesi halinde kişilerin profillerini askıya alacak.

Küfre ve hassas medyaya yer yok

Şirket nefret uyandıran içeriklerle ilgili olarak küfür eden kişilereyse ‘tahammül göstermeyecek’. Kişilere ‘insan olarak hak ettiklerinden daha azını’ ima eden kullanıcıların hesapları kalıcı olarak kapatılacak ve bu kişilerin kim olduklarının tespit edilmesi için çalışmalar yapılacak. Şirket tespit için uluslarlarası çalışabilecek bir araç üretmeyi planlıyor.

Görsellerle ilgili de hassas medyanın kapsamı genişletiliyor. Daha önce sadece ‘nefret uyandıran görüntüler’ bu tanımın içine girerken şimdi ‘ter türlü ırk, din, engel, cinsel yönelim, etnisite/köken temelinde üretilen düşmanlığı yansıtan logo, sembol ve görsellerin’ bu tanıma girdiği belirtiliyor. Dolayısıyla Twitter artık kullanıcı profillerinin raporlarını kabul ettiği gibi hesap sahiplerinin kuralları ihlal eden ‘medyalarını’ kaldırmasını isteyecek.

Kullanıcılar şüpheli

Daha önce iyi yönetilemeyen bu durum sağ grupların artmasına sebep oldu. Nitekim kullanıcılar da şirketin politikasını iyi bir şekilde uygulayabileceğini düşünmüyor. Fakat şirket hata payı bıraksa da oldukça sağlam durmayı planlıyor.

Kaynak: Tech Crunch

Twitter bu hafta yaptığı açıklamayla şiddet ve nefret içeren paylaşımlar için yeni düzenlemeler getireceğini açıkladı. Şirketin politikası bu tarz içeriklerin azalması için sadece bireysel hesapları değil, sözde gruplara bağlı üyeleri de araştırmayı planlıyor. Şirketin peşine düşeceği grupların arasında askeri veya hükümetle ilgili birimler bulunmamakla beraber barışçıl söylemlerde bulunan gruplar için de istisnaların göz önünde bulundurulacağı belirtiliyor. Fakat şirket politikasını uygularken tek bir paylaşımla kişileri 'platformdan uçurmayı' düşünmüyor. Başta söz konusu paylaşımların kaldırılmasını istemeyi planlayan Twitter bunun devam etmesi halinde kişilerin profillerini askıya alacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği