Twitter ‘Moments’ı halka açıyor

10 aydır kendi bünyesinde hazırladığı içeriklerle gündemdeki olayları Moments başlığında derleyen Twitter, bu özelliği tüm kullanıcılarına açmayı planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kullanıcı etkileşimini artırmak için çalışmalar yürüten Twitter bundan 10 ay önce ABD’de ‘Moments’ sekmesini kullanıma sunmuştu. Bu sekmede kullanıcılar güncel olaylara dair seçilmiş tweet’leri, videoları ve fotoğrafları görüntüleyerek Twitter’ı canlı yayın yapan bir platform olarak kullanabiliyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre bu özellik yakın zamanda önce seçkin kullanıcılara daha sonra tüm Twitter kullanıcılarına açılacak.

Instagram’ın, Snapchat’te bulunan ‘Stories’ özelliğini neredeyse kopyalayarak kendi kullanıcılarına sunmasıyla birlikte anında paylaşım konusunda kullanıcılar bu uygulamalara yönelmeye başladı. Twitter da ‘Moments’ özelliğiyle kullanıcılarına benzer bir deneyim sunmak istiyor.

“Yeni ve dinamik bir yöntem”

Twitter Ürün Müdürü Gaby Pena konu ile ilgili olarak “Bu yaratıcı formatı daha fazla insana ve nihayetinde tüm Twitter kullanıcılarına sunarak insanlara, hikayelerini anlatmak için yeni ve dinamik bir yöntem vermiş oluyoruz.” şeklinde konuştu.

Son dönemlerde büyümeyi artırma konusunda ciddi sıkıntılar yaşayan Twitter için, Moments özelliği bir kurtarıcı olarak görülüyordu. Ancak geçtiğimiz 10 ay boyunca Twitter’ın kullanım oranlarında ciddi bir değişiklik gözlenmedi.

Troller ciddi bir problem

Bu problemin ortaya çıkmasında Twitter’da diğer kullanıcıları rahatsız edici içerikler paylaşan trollerin de önemli bir payı var. Son bir kaç yıl içinde pek çok ünlü Twitter kullanıcısı, trollerden duyduğu rahatsızlık sebebiyle platformu terk etme kararı aldı. Buna benzer her yeni haberde Twitter’ın itibarı biraz daha yara aldı.

Ortaya çıktığı dönemde, ifade özgürlüğünün önemli bir savunucusu olan ve kullanıcıların herkese açık paylaşımlar yapmasına izin veren Twitter zamanla bu alanda çeşitli düzenlemeler yapmak zorunda kaldı. Diğer kullanıcılara hakaret eden, tehdit eden ve kendi takipçilerini, başka kullanıcıları linç etmek üzere örgütleyen bazı hesaplar, platformun nefret söylemleri ile dolu bir yer haline gelmesine sebep oldu.

Twitter özgürlükçü yapısını kaybediyor

Önceleri bu duruma müdahale etmekten çekinen Twitter, aşamalı olarak kullanıcılarına hesapları raporlama ve yetkili mercilere bildirme seçenekleri sunmaya başladı. Topluluğun problemli kullanıcıları kendi içinde dışlamasını bekleyen Twitter bazı durumlarda ise bu kullanıcıların hesaplarını engellemek zorunda kaldı. Bu sebeple kendisini, ifade özgürlüğünün nerede başlayıp nerede bittiğine karar veren merci konumunda bulan Twitter oluşturduğu özgürlükçü ortamı kendi kararlarıyla baltalama tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Pek çok otorite, Twitter’ın geleceğine bu yıl içerisinde karar verileceğini ve yakın zamanda platformun ciddi değişikliklere uğrayabileceğini konuşuyor. Moments özelliği Twitter’ı farklı bir noktaya çekmeye yeterli olacak mı; bunu zaman gösterecek.

Kaynak: Backchannel, CNET

Troller tarafından sabote edilen özgürlükçü ortamını koruyamayan ve ünlü kullanıcılarından bazılarını trollerin baskısı yüzünden kaybeden Twitter, yeni bir hamleyle platforma yeni kullanıcılar çekmeyi hedefliyor. Daha önce ABD'de güncel olaylara dair seçilen tweetler, videolar ve fotoğraflarla Moments adlı sekmeyi hazırlayan Twitter, şimdi bu özelliği önce önemli kullanıcılarına daha sonra da tüm kullanıcılara sunmayı amaçlıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği