Trollere nezaketi sanal gerçeklik öğretecek

Sanal gerçeklik alanında kullanıcıların güvende hissetmesinin önemli olduğunu söyleyen Google, kaba davranışları engellemek için yöntemler geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnternet platformları üzerinde trollük ve genel olarak kaba davranış hepimizin bir şekilde karşılaştığı bir durum. Herhangi bir Youtube videosunun altında birbirine hakaret eden insanlar, Twitter’da belirli kişi ve grupları aşağılayıcı yorumlar görmek çok olası.

Bu durumun sanal gerçeklikte çok daha büyük bir problem olacağını düşünen Google, bu problemi başlamadan önlemek istiyor. Google VR yazılım mühendislerinden Rob Jagnow, “Bu alanda hata şansınız yok, ilk seferde doğru yapmalısınız yoksa insanları platformdan tamamen uzaklaştırabilirsiniz” diyor.

Rahatsız hisseden kullanıcı gözlüğü çıkarıyor

Google sanal gerçeklik konusunda en büyük engellerden birinin kullanıcıların fiziksel ve psikolojik olarak güvende hissetmesi olduğunu düşünüyor. Yapılan deneylerde, kullanıcıların rahatsız hissettikleri anda sanal gerçeklik gözlüklerini çıkardığı görüldü. Bu sebeple ilk deneyimlerin, kullanıcıların platform hakkında fikir edinmesi konusunda büyük önemi bulunuyor.

Ödül ve ceza uygulamaları

Google sanal gerçeklik ortamında kullanıcıların rahat etmesini sağlamak için şimdiye dek iki yöntem geliştirdi. Bu yöntemlerden ilki bir poker oyununa uygulandı. Normalde bir masa etrafında oturarak oynanan poker oyununda oyunculardan birisinin ayağa kalkması, oyunun devamı açısından olumsuz bir davranış. Ayağa kalkan kullanıcının amacı rakibinin kartlarına bakmak, çiplerini çalmak ya da rakibine vurmak olabilir. Bu tarz eylemlerin önüne geçmek için uygulama, ayağa kalkan oyuncunun görüntüsünü soluk ve bulanık hale getiriyor, çipleri ve diğer oyuncuları ortadan kaldırıyor ve oyuncuya yerine oturmasını işaret ediyor.

Olumsuz davranışın, kötü görsellerle cezalandırıldığı bu uygulamanın alternatifi olarak Google’ın diğer uygulamasında iyi davranışlar ödüllendiriliyor. Bu uygulamada, kullanıcılar birbirleriyle selamlaşır ya da ‘beşlik çakarsa’ ses efektleri ve parlayan görsellerle bir kutlama havası yaratılıyor. Bu da iyi davranışların ödüllendirilmesi anlamına geliyor.

Google geliştiricilerin fikirlerini bekliyor

Google şimdiye dek bulduğu bu fikirleri paylaşarak, geliştiricilerin de benzer fikirleri kendi oyun ve uygulamalarında kullanmasını teşvik ediyor. Bu sayede şimdiye dek internet üzerinde sağlayamadığımız iyi niyet ve kibarlık ölçütlerini sanal gerçeklik üzerinden öğrenebiliriz.

Kaynak: Fast Company

Google, sanal gerçekliği kullanan kişilerin ilk deneyiminde olumsuz tecrübeler yaşamasının, kullanıcıların platforma bakış açısını değiştireceğine inanıyor. Bu sebeple sanal ortamda kötü davranışları engellemek için çalışmalar yürüten Google, kötü davranışların cezalandırılması ya da iyi davranışların ödüllendirilmesi konusunda örnekler hazırlıyor. Google diğer geliştiricilerin de bu tarz fikirleri kendi uygulamalarına yerleştirmesini öneriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği