Tesla Model 3 ön siparişlerinin dörtte biri iptal edildi

Bir analiz şirketi, ABD’den yapılan Tesla Model 3 ön siparişlerinin yüzde 23’ünün iade edildiğini öne sürüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla 2016 yılında Model 3’ü tanıttıktan sonra yüz binlerce ön sipariş almıştı. Fakat Second Measure adlı analiz şirketinin yayımladığı bir rapor, ABD’den yapılan ön siparişlerinin büyük bir kısının iade edildiğini ortaya koydu. Şirketin araştırmaları gösteriyor ki Nisan ayı itibariyle ABD’den ön sipariş veren kişilerin yüzde 23’ü bin Dolar’lık depozitolarını geri aldı.

Recode’a açıklama yapan bir Tesla sözcüsü, Second Measure’ın bulgularının Tesla’nınkilerle uyuşmadığını belirtti ancak gerçek rakamları açıklamayı da reddetti. Tesla CEO’su Elon Musk geçtiğimiz yılın Ağustos ayında rezervasyonların yüzde 12’sinin iptal edildiğini duyurmuştu. Bu da Second Measure’ın araştırmasına uyuyor.

Model 3 çok sayıda aksaklık yaşadı. Tesla üretim hızını artırmakta güçlük çekti. Kullanıcıların siparişleri iptal etme sebeplerinden biri, art arda gelen gecikmeler olabilir. Sebeplerden biri de müşterilerin başta sadece yer ayırtmak için depozito ödeyip daha sonra tam da emin olmadıkları için vazgeçmesi olabilir. Yaşanan iptaller kimin Model 3’e gerçekten ilgi gösterdiğinin açık bir göstergesi gibi görünüyor.

Kaynak: Engadget
2016 yılında duyurulan Tesla Model 3 için çok sayıda kişi ön sipariş vermişti. Ancak üretim konusunda çeşitli aksaklıklar yaşanınca ön siparişlerin önemli bir kısmının iade edildiği, insanların bin Dolar’lık depozitolarını geri aldığı iddia edildi. Second Measure adlı analiz şirketinin öne sürdüğü bu iddia Tesla tarafından “Şirketin bulguları Tesla’nın verileriyle uyuşmuyor” şeklinde yalanlansa da Tesla herhangi bir rakam paylaşmayı reddetti.


Yorumunuz: