Terörle mücadelede yeni silah: Google

Google, internette yapılan radikal örgütlere ilişkin aramaları ‘radikalleşme karşıtı uyarılar’ içeren internet sitelerine yönlendirecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın Kıdemli Kamu Politikaları ve İletişim Yöneticisi Anthony House’un İngiltere Parlementosu’yla görüşmesinde IŞİD ve türevi radikal terör örgütlerin Google, Facebook ve Twitter gibi mecralardan güç alması ağırlıklı bir gündem maddesi olmuştu. House’un bu teze karşı savunmasında şirketinin 2 yıldır üstünde çalıştığı ilginç bir proje ortaya çıktı. Buna göre Google ziyaretçilerinin yaptığı aramaları inceleyerek terörle bağlantılı kişileri bilgilendirecek.

Bunun önce terör örgütleriyle ilişkili arama yapanların terör karşıtı sayfalara yönlendirilmesiyle gerçekleştirileceği zannedildi. Fakat Google yetkilileri Buzzfeed sitesine yaptığı açıklamada bunu yalanladı ve projenin zararlı içerikleri Google reklamları aracılığıyla engelleme yöntemini kullanacağını belirtti (elbette bazı ‘zararlı’ içeriğe ulaşımın engellenmesi de işin bir parçası).

Google bu kapsamda kara listedeki konularda arama yapanlara Google AdWords reklamlarıyla kar amacı gütmeyen terör karşıtı kuruluşların reklamlarını göstererek bilgilendirmeye çalışacak.

Twitter da geçtiğimiz hafta IŞİD ile bağlantılı olduğunu tespit ettiği 125 bin hesabı askıya almıştı.

Yakın zamana kadar sadece devlet ve güvenlik güçlerinin belirleyici olduğu terörle mücadelede teknoloji şirketleri de en az bu kurumlar kadar etkili rol oynamaya başlıyor. Bunun internetin (teorik) özgür yapısını nasıl etkileyeceğini kestirmek kolay değil. Zira Facebook, Twitter ve Google milyarlarca kullanıcının bilgiye ulaşmasında hakim role sahip. Onların tercihleri milyarlarca kişinin sınırlarını belirleyecek. Kimin dost, kimin düşman olduğunu belirleme sorumluluğu şirketlere bırakmak da internet ile hayatımıza giren yeni bir gerçek. Ve devletlerin kontrol iştahını bastırmaya çalışmak tehlikeli heveslerden.

Google terör örgütlerine yönelik arama yapan kullanıcıları ‘reklamlarla terbiye edecek’. Çalışma kapsamında bazı ‘zararlı’ sitelerin adresleri arama sonuçlarından çıkartılacak.Bir yanıt

  1. Ahmet avatarı

    Hocam artık tamamen bu blogdamısınız ?

Yorumunuz: