Yeni Twitter’da ‘bazı şeyler’ gizlenecek

Twitter’ın Facebook’a benzer bir algoritmayla içerik akışını düzenleyeceğini duyurması ayaklanmaya sebep oldu. Detaylarına göz attık.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Buzzfeed’in Twitter’ın Facebook’a benzer bir algoritma getireceğini haber yapmasından sonra Twitter kargaşanın içine düştü. Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey bir dizi tweet ile ortalığı sakinleştirmeye çalışsa da haberi yalanlamadı. Yüksek takipçili hesaplar Twitter’ı kullanmayı bırakmakla tehdit ettiler. The Verge ise yeni zaman tünelinin nasıl gözükeceğine dair detaylar paylaştı. Peki yeni Twiter zaman tüneli nasıl gözükecek? Aşağıda deneme grubunda olan kullanıcıların aldığı ekran görüntülerini görebilirsiniz.

Farkı görmek için görüntülere yakından bakmanız lazım. Yeni görünümde bazı yeni tweet’ler zaman sıralamasını aşarak daha yukarıda gösteriliyor (zaman tünelinizi değiştirecek olan algoritma bir sene önce gelen “Sen Yokken” bölümünde yapılanla hemen hemen aynı şekilde çalışıyor). Gün boyunca bakmayıp Twitter’a girdiğinizde önce öne çıkan tweet’leri göreceksiniz, daha sonra ise diğer tweet’ler gelecek. Eğer gün içinde bir iki kere Twitter’a giriyorsanız daha uzun bir “Sen Yokken” bölümü göreceksiniz. Zaman tünelinizi yenilediğinizde ise ana sayfa eski haline geri dönecek, yani tweet’ler zaman sırasına göre gösterilecek.

Bu noktada asıl önemli olan Twitter’ın tweet’leri görüntüleme sırasını neye göre belirleyeceği.

Yeni sürümü deneyenlerin belirttiğine göre popüler tweet’lerin altında bağlantılı tweet’leri de görebiliyorsunuz. Dilerseniz Twitter’ı eski halinde kullanmanız da mümkün. Twitter ekibi bir konu hakkında her zaman daha önemli tweet’lerin gösterileceği için gizlenenleri asla fark etmeyeceğimizi söyleyerek paniği dindirmeye çalışsa dahi bu aslında sorunun temel kaynağı.

The Verge’in konuştuğu deneme grubundaki herkes yeni versiyonu beğenmediğini söylemiş. Çünkü bu şekilde konuşmaların bölündüğünü düşünüyorlar. Özellikle bir etkinlikten canlı paylaşım yapan kullanıcıların tweet’lerinin bölünmesi kopukluklar yaratmış.

ImageJoiner-2016-02-06_at_1.41.57_PM.0

Twitter ise Facebook’un en büyük avantajının kullandığı (ve aşağı yukarı aynı şeyi yapan) algoritma olduğunu ve bunun eksikliğinin Twitter’a sürekli değer kaybettirdiğini savunuyor.

Algoritma ve filtrelerin gücünü anlamak ve bu satırlarda okuduklarınızın neden hayatınızda ummadığınız kadar belirleyici olduğunu kavramak için aşağıdaki sunumu izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Yeni versiyonunda Twitter’ın içerik akışı da aynen Facebook gibi algoritmaya bağlanacak. İlk başta çok önemli görünmeyen bu güncellemenin beraberinde getirdiği önemli bir ayrıntı var: neyi görüp neyi görmeyeceğimizi ne belirleyecek?2 yanıt

  1. Ümit Coşkun Aydınoğlu avatarı
    Ümit Coşkun Aydınoğlu

    Sırf bu algoritmalar yüzünden facebook artık çok sıkıcı bir mecra oldu. Facebook’ta gerçekten birşeyleri görmek için stalking yapmam gerekiyor. Twitter’da bunun gerçekleşmesi zaten gerçek hayatta kapalı kaldığımız mahallelerimizi gerçek hayata da taşıyacak. twitter’da farklı görüşlerden pek çok kişiyi takip ediyorum ve evet daha çok tıkladığım şeyler genellikle görüşlerime ve ilgilerime yakın şeyler. Ancak sadece kendime benzeyenleri gördüğüm bir internet internet olmaktan çıkacak diye düşünüyorum. Kuzey Kore tarzı bir sansürü soft olarak kendi kendimize yapacağız.

    TR’de İnternetin ilk yıllarında chivi.com vardı. Aynı sitede hem webcam kızları vardı hem de Emre Kongar’ın köşesi vardı! İçerik olarak çok dağınıktı ancak özellikle Türkçe içeriğin çok az olduğu bir ortamda işlevseldi belki de. Şimdiyse o kadar bol içerik arasında kendi mahallemize kapanıyoruz.

Yorumunuz: