Twitter karakter sınırını 280’e çıkarıyor

Twitter bazı kullanıcıları için 140 karakter sınırını 280 karaktere çıkararak deneme yapmaya başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bazen tweet yazarken 140 karakter sınırına ulaştığınız ve bu yüzden tweet’inizi düzenlemek zorunda kaldığınız olmuştur. Kimi zaman istediğimiz tweet’i yazabilmek için bazı imla kurallarından bile vazgeçmemiz gerekiyor. Ancak üzülmeyin, bunun sorumlusu siz değilsiniz. Bazı dillerin özellikleri diğerlerine göre farklı olduğu için kullanıcılar aynı mesajı daha fazla karakterle aktarmak zorunda kalıyor. Neyse ki bu durum artık geride kalacak. Twitter bazı kullanıcıları için 140 karakter sınırını 280 karaktere çıkararak deneme yapmaya başladı.

Alfabe adaletsizliği

Japonca, Çince ve Korece gibi ‘hece alfabesi’ kullanan dillerde bir mesajı aktarmak için, ‘harf alfabesi’ kullanan diğer dillere göre çok daha az karakter kullanmak yeterli oluyor. Aynı tweet’i atmak için İngilizce konuşan biri 140 karakteri sonuna kadar kullanmak zorunda kalırken, Japonca konuşan biri 67 karakterle bu tweet’i yazabiliyor.

Twitter’ın 140 karakter sınırı aslında cep telefonundan gönderilen kısa mesajların 160 karakter sınırı olmasıyla ilgili. Twitter piyasaya çıktığı zaman kullanıcıların bu siteyi SMS’le kullanabilmesi için karakter sınırı getirilmişti. Bu özellik Twitter’ın kısa ve öz mesajlar paylaşılan bir mecra olmasını sağladı.

Twitter farklı alfabeler kullanan üyeleri arasındaki bu adaletsizliği ortadan kaldırmak için; Japonca, Çince ve Korece dışındaki dillerde tweet yazan kullanıcılarının karakter sınırını iki katına çıkarma kararı aldı. Yapılan incelemelerde, çoğu Japonca tweet’in 15 karakter, çoğu İngilizce tweet’in ise ortalama 34 karakter olduğu görüldü. Ayrıca 140 karakterin tamamını kullanan tweetlerin oranına bakıldığında Japonca yazılan tweetlerde bu oranın sadece yüzde 0,4 İngilizce tweetlerde ise yüzde 9 olduğu görülüyor. Yani 140 karakter, Japonları sınırlamazken İngilizce konuşanlar için neredeyse her 10 tweet’ten birinde sorun haline geliyor.

Bu yüzden Twitter bazı kullanıcılara 280 karakter imkanı vererek sınırı genişletme denemeleri yapmaya başladı. Deneme aşamasının ardından, 280 karakterlik tweetlerin, Japonca, Çince ve Korece konuşan kullanıcılar dışında diğer kullanıcılar için standart hale gelmesi bekleniyor. Deneme aşamasında 280 karakteri deneyen kullanıcılardan biri de Twitter CEO’su Jack Dorsey’di:

 

Pek çok güncel konuda eleştirilerini belirtmekten geri kalmayan Twitter kullanıcıları, Dorsey’nin bu tweet’ini de gereğinden uzun olduğu gerekçesiyle eleştirdi. Dorsey’nin 280 karakter sınırını tanıtmak için yazdığı bu tweet’in aslında 140 karakterle de yazılabileceği şeklinde eleştiriler sunuldu:

Kaynak: Twitter

Bazen tweet yazarken 140 karakter sınırına ulaştığınız ve bu yüzden tweet’inizi düzenlemek zorunda kaldığınız olmuştur. Kimi zaman istediğimiz tweet’i yazabilmek için bazı imla kurallarından bile vazgeçmemiz gerekiyor. Ancak üzülmeyin, bunun sorumlusu siz değilsiniz. Bazı dillerin özellikleri diğerlerine göre farklı olduğu için kullanıcılar aynı mesajı daha fazla karakterle aktarmak zorunda kalıyor. Neyse ki bu durum artık geride kalacak. Twitter bazı kullanıcıları için 140 karakter sınırını 280 karaktere çıkararak deneme yapmaya başladı.Bir yanıt

  1. haluk yazgan avatarı
    haluk yazgan

    bilip bilmeden haber çeviriyorsunuz arkadaşım. twitterdaki 140 karakter sınırı, sylvester ve tweety isimli çizgi filme bir göndermedir. hatırlarsanız orda da tweety 140.bölümde çok acı bir şekilde hayatını kaybediyordu. yani tweety bir sıçrar iki sıçrar, üç sıçrar…. yüz otuz dokuz sıçrar ama yüz kırk sıçrayamaz demek. haberin ingilizce aslını iyi okusaydınız anlardınız.

Yorumunuz: