Twitter’ın karakter sınırı ‘herkes için’ artıyor

Twitter, bir süredir denediği 280 karakter özelliğini neredeyse bütün dillere getirmeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter’ın karakter sınırını artırma denemesinin başarıya ulaştığını görmek zor değil. Bu yüzden Twitter, 280 karakter özelliğini neredeyse bütün dillere getirmeye hazırlanıyor. Çince, Japonca ve Korece dillerinin yapısı az kelimeyle çok şey anlatmaya imkan verdiği için bu dillere 280 karakter özelliği gelmeyecek. Twitter, çoğu kişinin 280 karakterli tweet özelliğini gerekmedikçe kullanmayacağını düşünüyor.

Şirket, yaptığı bir çalışma ile 280 karakter özelliğini gereksiz kullanan az sayıda kullanıcı olduğunu tespit etti. Atılan tweet’lerin sadece yüzde 5’i 140 karakterden fazlaydı. Twitter, insanların merak ettikleri için 140’tan fazla karakter kullandığını, bunun devamlı olmayacağını düşünüyor. Başka bir deyişle; Twitter sadece ihtiyaç duyduğumuzda 280 karakter kullanacağımız konusunda bize güveniyor. Durumun böyle olup olmayacağı zamanla anlaşılacak. Bu zamana kadar az sayıda insana 280 karakterli tweet atma özelliği verildi. Özelliğin daha fazla insana verilmesi, şirketin güvenini boşa çıkarabilir. Fakat Twitter’ın 140 karakter sınırını artırmasının zamanı gelmiş de geçiyordu. Uygulama ilk kez kullanılmaya başlandığında tweet’ler SMS ile gönderildiği için 140 karakter sınırı olması anlaşılabilirdi fakat akıllı telefonların bu kadar yaygın olduğu ve tweet’lerde 360 derece canlı yayın bile paylaşılabildiği bir zamanda karakter sınırının 140 olması tuhaf oluyor.

Kaynak: Engadget

Bir süredir 280 karakter özelliğini deneyen Twitter, özelliği başlangıçta az sayıda kullanıcıya vermişti. Şimdi ise Çince, Korece ve Japonca gibi az kelimeyle çok şeyin anlatılabildiği diller hariç diğer dillerin hepsine 280 karakter özelliği getiriliyor. Şirket, yaptığı bir çalışma ile 280 karakter özelliğini gereksiz kullanan az sayıda kullanıcı olduğunu tespit etti. Atılan tweet'lerin sadece yüzde 5'i 140 karakterden fazlaydı. Twitter, insanların merak ettikleri için 140'tan fazla karakter kullandığını, bunun devamlı olmayacağını düşünüyor. Başka bir deyişle; Twitter sadece ihtiyaç duyduğumuzda 280 karakter kullanacağımız konusunda bize güveniyor. Twitter'ın güveninin boşa çıkıp çıkmayacağını zamanla göreceğiz. Fakat Twitter'ın 140 karakter sınırını artırmasının zamanı gelmiş de geçiyordu. Uygulama ilk kez kullanılmaya başlandığında tweet'ler SMS ile gönderildiği için 140 karakter sınırı olması anlaşılabilirdi fakat akıllı telefonların bu kadar yaygın olduğu ve tweet'lerde 360 derece canlı yayın bile paylaşılabildiği bir zamanda karakter sınırının 140 olması tuhaf oluyor.

3 Yorum

  • ”tweet’lerde 360 derece canlı yayın bile paylaşılabildiği bir zamanda karakter sınırının 140 olması tuhaf oluyor” cümlesindeki birbirinden bağımsız iki durumu bağdaştıramadım. bir çeviri hatası mı, yoksa sizin yorumunuz mu anlayamadım.

    • 140 karakter sınırının sebebi zamanında twitlerin sms ile atılması olarak belirtilmiş ve telefonların günümüzde yapabildikleri göz önüne alındığında bu sınırın anlamsız kaldığı yorumu yapılmış.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği