Twitter seri tweet mesajlarını destekleyecek

Twitter, art arda birden fazla tweet atmayı daha kolay hale getiren bir özelliği kullanıma sundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter’ın ‘kısa ve öz düşüncelerin paylaşım noktası’ imajı, salı günü ciddi bir darbe daha aldı. Geçtiğimiz dönemde 140 karakter sınırını 280 karaktere çıkararak tweet uzunluğunu artıran şirket şimdi de art arda birden fazla tweet atmayı daha kolay hale getiren bir özelliği kullanıma sundu. Özellik ‘tweetstorm’ (tweet fırtınası) olarak biliniyor.

Yeni özellik sayesinde kullanıcılar birden fazla tweet’i tek seferde yazıp gönderebilecek. Twitter bu tweet’leri otomatik olarak alt alta dizecek ve hepsini birlikte yayımlayacak. Yani artık kullanıcılar karakter sınırına bağlı kalmadan daha uzun düşüncelerini de Twitter üzerinden aktarabilecek.

Twitter, birden fazla tweet bulunduran paylaşımlara ‘show this thread’ (bu diziyi göster) ikonu da ekleyecek. Böylece kullanıcılar o tweet’in devamı olduğunu da görebilecek. Şirket aylardır bu alanda bir çalışma yürütüyordu. Özellik geçtiğimiz salı günü tüm kullanıcılara sunuldu.

Tweet zincirleri aslında yıllardır kullanılan bir özellik. Bu tarz paylaşımlarıyla ünlenen bir çok Twitter hesabı da bulunuyor. Ancak bu tarz uzun içerikleri hazırlamak da okumak da sorunlu bir süreçti. Kullanıcıların her bir tweet’i tek tek yayımlaması gerekiyordu. Bu da vakit kaybına yol açıyordu. Zincir uzadıkça işler daha da karmaşıklaşıyordu.

Yenilik Twitter’a yaradı

Yeni özellik sayesinde, tweet dizileri oluşturmak çok daha kolay olacak. Böylece daha fazla insanın bu tarz içerikler paylaşacağı düşünülüyor. Twitter, genel inanışın aksine Twitter üzerinde kısa gönderilerin değil, uzun olanların daha başarılı olduğunu düşünüyor. Geçtiğimiz ay Twitter tweet uzunluğunu iki katına çıkardığında etkileşim rakamlarının arttığını kaydetmişti. Yani daha fazla tweet zinciri daha fazla etkileşim anlamına geliyor.

Twitter’da paylaşılan bunca uzun içeriğe rağmen Twitter’ın bu içerikleri benimseyip onlara uygun bir ortam hazırlamasının neden bu kadar uzun sürdüğü bilinmiyor. Tweet zincirleri çok uzun zamandır kullanımda. Öyle ki Twitter yöneticileri bile sık sık bu yönteme başvuruyor. Ancak Twitter, kısa içerikle özdeşleşmiş sisteminin üzerine böyle bir özellik yayınlarsa kullanıcılardan tepki almaktan çekiniyordu. Büyük ihtimalle, Twitter yöneticileri de daha uzun gönderi fikrini kabullenince bu yönde değişiklikler yapılmaya başladı. Yeni özellik iOS ve Android uygulamalarında kullanıma sunuldu. Twitter.com üzerinden ise önümüzdeki haftalarda seri tweet özelliği kullanılabilecek.

Kaynak: Recode

Twitter’ın ‘kısa ve öz düşüncelerin paylaşım noktası’ imajı, salı günü ciddi bir darbe daha aldı. Geçtiğimiz dönemde 140 karakter sınırını 280 karaktere çıkararak tweet uzunluğunu artıran şirket şimdi de art arda birden fazla tweet atmayı daha kolay hale getiren bir özelliği kullanıma sundu. Özellik ‘tweetstorm’ (tweet fırtınası) olarak biliniyor. Yeni özellik sayesinde kullanıcılar birden fazla tweet’i tek seferde yazıp gönderebilecek. Twitter bu tweet’leri otomatik olarak alt alta dizecek ve hepsini birlikte yayımlayacak. Twitter, birden fazla tweet bulunduran paylaşımlara ‘show this thread’ (bu diziyi göster) ikonu da ekleyecek. Böylece kullanıcılar o tweet’in devamı olduğunu da görebilecek. Şirket aylardır bu alanda bir çalışma yürütüyordu. Özellik geçtiğimiz salı günü tüm kullanıcılara sunuldu. Tweet zincirleri aslında yıllardır kullanılan bir özellik. Bu tarz paylaşımlarıyla ünlenen bir çok Twitter hesabı da bulunuyor. Ancak bu tarz uzun içerikleri hazırlamak da okumak da sorunlu bir süreçti. Kullanıcıların her bir tweet’i tek tek yayımlaması gerekiyordu. Bu da vakit kaybına yol açıyordu. Zincir uzadıkça işler daha da karmaşıklaşıyordu.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği