Twitter 140 karakter sınırını gevşetiyor

Twitter üzerinde paylaşılan fotoğraf ve linklerin artık toplam 140 karakterlik tweet limitine dahil edilmeyeceği belirtiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter, tweet’lerdeki karakter sayısının sayılmasına yönelik büyük bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Fotoğraf ve linkleri toplam karakter sayısının dışında tutmayı planlayan sosyal medya sitesi böylece kullanıcılarına 140 karakterlik sınırın tamamını yazı için kullanarak daha uzun durum güncellemeleri yazabilme özgürlüğü verecek.

Değişimin önümüzdeki iki hafta içinde gerçekleşmesi bekleniyor. Şu anda Twitter’da linkler Twitter tarafından kısaltılsa bile 23 karakterlik yer kaplıyor. Açıklamayı yapan kişi, adının açıklanmasını istemezken, Twitter yetkilileri konu ile ilgili bir yorum yapmayı reddetti.

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey Ocak ayında yaptığı bir konuşmada şirketin Twitter’da yazıyı göstermek için yeni yöntemler aradığını ve insanların bu hizmeti nasıl kullandığına dair deneylerin yürütüldüğünü belirtmişti. Örneğin bazı kullanıcılar, uzun metinlerin ekran görüntülerini fotoğraf olarak paylaşarak 140 karakter sınırının etrafından dolaşabiliyor. Pek çok kullanıcı da uzun hikayeleri anlatmak için kendi tweetlerini cevaplayarak art arda tweetler atıyor.

Twitter’ın 140 karakterlik limiti aslında tweetleri SMS yolu ile göndermeyi mümkün kılmak için tasarlanmıştır. Twitter’ın ilk olarak kullanıma açıldığı 2006 yılında bu yöntem oldukça yaygındı. Akıllı telefonların yaygınlaşması ve mobil internet paketlerinin kullanılmasıyla bu yöntem de tarihe karıştı.

Canlı etkinlikler vurgulanıyor

Bu yılın başında Twitter karakter limitinin 10 bin karaktere kadar çıkarmayı düşünmüştü. Ancak tweet’lerin kısa ve öz yapısı Twitter’ın bugüne kadar benzerlerinden ayrılmasını sağlamıştı. Şirketin yöneticileri son bir kaç aydır Twitter’ın canlı etkinlikler ve tartışmalar için ideal adres olduğuna vurgu yapıyor. Linkler ve fotoğraflar için karakter gereksinimini kaldırmak, kullanıcıların gönderilerine daha fazla şey eklemesini teşvik edebilir.

Twitter canlı etkinlikler konusuna vurgu yaparken videoları bir öncelik olarak sunmuştu. Bu yılın başında şirket Ulusal Futbol Ligi’ne (NFL) perşembe gecesi yayınlanacak 10 adet maçı yayınlamak için 10 milyon dolar ödeme yapmıştı. Twitter daha fazla spor, siyaset ve eğlence etkinliğini canlı yayınlamak için içerik anlaşmaları yapmak için çalışıyor. Bu değişiklik yaklaşmakta olan Avrupa Futbol Şampiyonası ve 2016 Rio Yaz Olimpiyatları‘nda paylaşılacak içerikler için yapılan bir hazırlık olabilir.

Twitter fotoğraf ve link için kullanılan karakterleri, toplam 140 karakter limitinin dışında tutmaya hazırlanıyor. Bu değişiklikle birlikte kullanıcıların tweetlerinde daha fazla medya kullanmaya başlaması bekleniyor.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği