Terör mağdurları sosyal ağları mahkemeye verdi

2015'in Aralık ayında Kaliforniya'nın San Bernardino şehrinde gerçekleşen terör saldırısının mağdurları; Facebook, Google ve Twitter'ı mahkemeye verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Silikon Vadisi şirketleri, terörün yankılarını hissetmeye devam ediyor. 2015’in Aralık ayında Kaliforniya’nın San Bernardino şehrinde gerçekleşen terör saldırısının mağdurları; Facebook, Google ve Twitter’ı mahkemeye verdi. Çarşamba günü açılan davada, sosyal medya platformlarının teröristlerin aktivitelerinden haberdar olmasına rağmen bunlara göz yumduğu iddia edildi.

14 kişinin ölümüne ve 22 kişinin yaralanmasına sebep olan saldırısında yakınlarını kaybeden üç aile, sosyal medya platformlarının yıllarca IŞİD hesaplarının kullanımına ve radikal propagandalara izin verdiğini gerekçe gösterdi. Dava dosyasında terör örgütünün bağış toplamak ve yeni üye almak için sosyal medyadan faydalandığı belirtildi.

Apple da dava edilmişti

Bu dava, San Bernardino saldırısının ardından teknoloji şirketlerine açılan ilk dava değil. FBI da saldırının ardından ölü olarak ele geçirilen terörist Syed Rizwan Farook’un iPhone marka telefonuna erişemediği için Apple’dan yardım talep etmiş, Apple yardım etmeyi kabul etmeyince FBI Apple’ı dava etmişti. Dava FBI’ın farklı bir yöntemle telefondaki verilere erişmesiyle son bulmuştu.

İki dava yapısı gereği birbirinden farklı olsa da teknoloji şirketlerinin sorumluluklarını sorgulamamıza sebep olmasıyla benzerlik gösteriyor. Özellikle IŞİD’in sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanması, kamuoyunda endişelere yol açarken bugüne dek bazı sosyal medya sitelerine kısa süreli olarak erişimin engellenmesi dışında bir yaptırım uygulanmadı.

Önlemler yeterli bulunmuyor

Facebook ve Twitter’ın şiddet tehdidi ve terör desteğini yasaklayan kuralları bulunuyor ancak kullanıcıalrdan gelen şikayetler dışında bu tarz ihlalleri tespit etme imkanı bulunmuyor. Ayrıca kapatılan hesapların yerine yenisinin açılması da çok zor değil.

Şirketlerden henüz konuya yönelik bir açıklama gelmedi. Üç şirket, 2016’nın Aralık ayında Orlando’da bir gece kulübüne yapılan saldırının ardından da dava edilmişti. Ancak bugüne kadar herhangi bir sosyal medya sitesi teröre yardım gibi bir suçla mahkum edilmedi.

Kaynak: CNet

Silikon Vadisi şirketleri, terörün yankılarını hissetmeye devam ediyor. 2015'in Aralık ayında Kaliforniya'nın San Bernardino şehrinde gerçekleşen terör saldırısının mağdurları; Facebook, Google ve Twitter'ı mahkemeye verdi. Çarşamba günü açılan davada, sosyal medya platformlarının teröristlerin aktivitelerinden haberdar olmasına rağmen bunlara göz yumduğu iddia edildi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği