SSD’de yeni kapasite rekoru 100 terabayt

Nimbus Data, ExaDrive DC100 adlı 100 terabayt SSD'si ile yüksek kapasiteli SSD rekorunun yeni sahibi oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Samsung’un 30 terabayt SSD’si ile rekora imza atmasının ardından sadece bir ay geçmişken Nimbus Data Samsung’u tahtından indirdi. Şirket, 100 terabayt depolama alanına sahip ExaDrive DC100 adlı SSD’sini tanıttı. Bir fikir vermesi açısından; evinizdeki bilgisayara sığabilecek boyuttaki bu SSD’de (her birinin 5 MB olacağını varsayarak) 20 milyon şarkı saklamanız mümkün. Ancak satın almanız pek mümkün görünmüyor.

Tahmin edebileceğiniz üzere bu yüksek kapasiteli SSD, kapasitenin performans dahil olmak üzere her şeyden daha önemli olduğu sunucular için tasarlandı. Bir veri merkezi, geniş sunucu odalarına ihtiyaç duymaksızın tek bir rafta 100 petabayt (1 petabayt=1024 terabayt) bilgi saklayabilir. Bu durum, çok yüklü miktarlarda veriye ihtiyaç duyan bulut hizmetleri, yapay zeka ve diğer teknolojiler açısından faydalı olabilir.

Bir de maliyet konusu var tabii. Yazın satışa sunulacak ExaDrive DC100’a on binlerce Dolar fiyat biçileceği tahmin ediliyor. 100 terabayt kapasiteli SSD başlangıçta kulağa heyecan verici gelse de fiyatı çok yüksek. Ayrıca bir şeylerin ters gitmesi halinde kaybedilecek çok fazla veri var.

Kaynak: Engadget

Samsung'un 30 terabayt kapasiteli SSD'si ile rekor kırmasının ardından henüz bir ay geçmişken Nimbus Data yeni rekorun sahibi oldu. Şirket, 100 terabayt depolama alanına sahip ExaDrive DC100 adlı SSD'sini tanıttı. Bir fikir vermesi açısından; bu SSD (her biri 5 MB olan) 20 milyon şarkı saklayabilir. Ancak diğer yüksek kapasiteli SSD'ler gibi Nimbus Data'nın SSD'si de kapasitenin performans dahil olmak üzere her şeyden daha önemli olduğu sunucular için tasarlandı. Yaz aylarında satışa sunulacak ExaDrive DC100'ın on binlerce Dolar'a satılacağı tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği