SSD’de kapasite 60 terabayta ulaştı

Samsung'un geçtiğimiz günlerde piyasaya sürdüğü 15 terabayt kapasiteli SSD, 10 bin dolarlık fiyatıyla genel kullanıcıdan çok şirketlere hitap ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sıradan sabit disklerden (HDD) çok daha hızlı çalışan SSD‘ler yavaş yavaş tüm yeni bilgisayarlarda yerini almaya başladı. Ancak bu depolama seçeneğinde kapasite HDD’lere göre daha düşük olabiliyor. Genellikle kullanıcılar hız için SSD, arşivleme için HDD kullanıyor.

Samsung’un piyasaya sürdüğü son SSD bellek PM1633a bu iki sorunu bir arada çözebilecek kapasiteye sahip. 15,36 terabaytlık hafızasıyla günümüzün standartlarının çok çok üstünde olan cihaz, şimdiye kadar yapılmış en fazla kapasiteli SSD. Saniyede 1.200 megabayt dosya aktarım hızı ise yüksek çözünürlüklü bir filmi bir kaç saniyede taşımayı sağlıyor.

Tabii ki bu hız ve kapasite herkesin satın alabileceği kadar ucuz değil. 10 bin dolarlık (yaklaşık 29 bin 600 TL) fiyatıyla PM1633a, genel kullanıcılardan ziyade sunucu işleten şirketler için bir seçenek olarak görülüyor. Yine de yeterli parası olan kullanıcıların bu SSD’lerden alıp kendi bilgisayarına yerleştirmemesi için hiçbir sebep yok.

cpcvxlgwgaag2qg

Seagate’in karşı hamlesi

Samsung’un bu hamlesinin ardından, hard disk üretiminde en ciddi rakiplerinden Seagate karşı atağa geçti. 60 terabayt kapasiteli yeni SAS SSD’yi tanıtan Seagate, Samsung’un en geniş kapasiteli SSD unvanını elinden almaya hazırlanıyor. Ancak Seagate’in SSD’si şimdilik prototip aşamasında. Ürünün önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor. Seagate bu teknolojiyi hayata geçirmek için Hewlett Peckard ile görüşmelerini sürdürüyor.

Kaynak: The Verge, ZDNet

Samsung geçtiğimiz günlerde PM1633a adını verdiği yeni SSD'yi tanıttı. 15,36 terabayt kapasitesiyle şu anda dünyanın en büyük kapasiteli sabit diski olan cihaz 10 bin dolardan piyasaya sürüldü. Bu teknolojinin daha çok sunucu işleten şirketler tarafından kullanılması bekleniyor. Samsung'un bu alanda rakibi olan Seagate ise 60 terabaytlık yeni SSD'sini tanıtarak adeta Samsung'a meydan okudu. Bu ürünün önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği