Sıradaki iPhone hakkında bilinen her şey

Apple'ın yeni telefonunda kullanılacak özelliklerin daha önce diğer akıllı telefon üreticileri tarafından denenmiş özellikler olması bekleniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Haziran ayında yapılan bir röportajda Apple CEO’su Tim Cook “Bir alanda ilk olma gibi bir telaşımız yok. Biz sadece kullanıcılarımızın ihtiyacı olan özellikleri en iyi şekilde sunmaya odaklanıyoruz.” demişti. Cook bu röportajda Amazon ve Google gibi şirketlerin uzun zamandır ürettiği akıllı hoparlör alanına geç girmelerinden bahsediyordu. Ancak Cook’un sözleri Apple’ın genel stratejisini de yansıtıyor. Apple bugüne dek ürettiği teknolojilerde ilk olmak yerine, diğer şirketlerin daha önce ürettiği teknolojileri geliştirip daha kullanışlı hale getirme yoluna gitti. Bu stratejinin işe yaradığını görmek için geçtiğimiz 10 yıl içinde satılan 1,2 milyar iPhone’a bakmak yeterli.

Mevcut teknolojiler geliştirilecek

Sonbahar’da Apple’ın yeni bir iPhone çıkarması bekleniyor. İlk iPhone’un piyasaya çıkmasının 10. yıldönümünde Apple’ın özel bir telefon üreteceği söyleniyor. Ancak şirketin geçmiş stratejileri göz önünde bulundurulduğunda, yeni telefonun bir inovasyon harikası olmasını beklememek gerekiyor. Apple’ın yeni telefonunda kullanılacak özelliklerin daha önce diğer akıllı telefon üreticileri tarafından denenmiş özellikler olacak. Apple’ın bu özellikleri en kullanışlı şekilde bir araya getirmek için çalıştığı söyleniyor. Buna göre yeni iPhone’da olması beklenen özellikler şu şekilde:

 • Daha iyi artırılmış gerçeklik uygulamaları için düzenlenmiş yeni kameralar
 • Geliştirilmiş manzara-nesne ayrımı yapabilen akıllı kameralar (SmartCamera)
 • Telefon kilidini açmak ve kimlik doğrulaması için 3D yüz tanıma teknolojisi
 • Karanlıkta yüz algılaması için kızılötesi algılayıcılar
 • Kablosuz şarj
 • Sanal ‘home’ tuşu
 • A11, 10nm tasarımlı işlemci
 • iPhone 4 ve 4S’te bulunan paslanmaz çelik yan çerçeve ve camla kaplı ön ve arka yüz
 • Samsung S8 ya da LG G6 gibi telefonlarda bulunan neredeyse ön yüzün tamamını kaplayan OLED ekran
 • Android telefonlarda bulunan ekranı açmak için dokunma özelliği
 • Daha uzun tasarlanmış güç butonu

Bunların yanı sıra yeni iPhone’un kavisli ekrana sahip olacağı iddiasının gerçeği yansıtmadığı düşünülüyor. Apple’ın bu alanda Samsung’un izinden gitmeyeceğini belirten uzmanlar, kullanıcıların kavisli ekran sebebiyle ekranın kenarına yanlışlıkla dokunmaktan şikayetçi olduğunu ifade etti. Apple’ın bu sorunlarla karşı karşıya kalmak istemediği düşünülüyor.

Yüz tarama teknolojisiyle telefon kilidinin açılması ise Apple’ın en yeni ve öne çıkan özelliklerinden. Kullanıcıyı saniyenin 10’da biri kadar kısa bir sürede tanıyan telefon anında ekran kilidini açacak. Böylece ekran kilidini açmak için ekstra butonlara basmaya gerek kalmayacak.

Kaynak: Bloomberg, Korea Herald

Sonbahar'da Apple'ın yeni bir iPhone çıkarması bekleniyor. İlk iPhone'un piyasaya çıkmasının 10. yıldönümünde Apple'ın özel bir telefon üreteceği söyleniyor. Ancak şirketin geçmiş stratejileri göz önünde bulundurulduğunda, yeni telefonun bir inovasyon harikası olmasını beklememek gerekiyor. Apple'ın yeni telefonunda kullanılacak özelliklerin daha önce diğer akıllı telefon üreticileri tarafından denenmiş özellikler olacak. Apple'ın bu özellikleri en kullanışlı şekilde bir araya getirmek için çalıştığı söyleniyor.

2 Yorum

 • Artık bolca 007 bond ve benzeri aksiyon filimlerinde görmeyi bekliyorum. Yüz tarama teknolojisini… önce bayılt sonra yüzüne tut ekran açılsın al bütün bilgileri. Peki gözlerin açık olması gerekliyse göz kapaklarına kürdanla kaldıraç desteği koymak gerekebikir. Senaristler hazır oluz… fiyuuuu. NT

  • Zaten kişi bayıltılmış olsa gasp v.b. şeye uğramış/mağdur olmuş demektir. O zaman can daha değerli olduğu için parayı düşünecek halimiz olmaz. Yine de değerli yorumun için teşekkür ederim :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği