Samsung’un müzik servisi kapanıyor

Samsung'un muhtemelen adını bile duymadığınız müzik servisi Milk Music, 22 Eylül'den itibaren kapatılıyor. Samsung daha önce Milk Video'yu da kapatmıştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Samsung, kimsenin kullanmadığı hatta varlığından bile haberdar olmadığı müzik servisini önümüzdeki ay kapatmaya hazırlanıyor. Milk Music adlı servis 22 Eylül’den itibaren, Samsung’un daha önce kapatılan video servisi Milk Video gibi tarihin tozlu sayfalarında yerini alacak.

İlk örnek bu değil

Başarısız girişimleri sebebiyle Samsung’a yüklenmek kolay ancak kendi dağıtım platformunun potansiyelini gözünde büyüten tek şirket Samsung değil. İçerikleri, uygulamaları ve hizmetleri geniş kitlelere ulaştırabilmek için bir dağıtım platformuna sahip olmak gerekiyor ancak kullanıcıların tercihini etkileyen etken ulaşılabilirlikten ziyade kalite oluyor. Pek çok farklı platformdan bir çok alternatifi olan kullanıcılar, sadece elinin altında bulunduğu için bir hizmeti tercih etmiyor.

GSM operatörlerinin sattığı telefonlarda hiç kullanılmayan ancak silinmesine de izin verilmeyen uygulamalar görmüşsünüzdür. Ya da Windows kullanan pek çok insan gibi bilgisayarı aldığınızda yaptığınız ilk şey Internet Explorer ya da Edge üzerinden başka bir tarayıcı indirmek olmuş olabilir. Tüm bu örnekler, müşterilerin ürünleri tercih ederken kaliteyi ilk sırada tuttuğunu gösteriyor.

İstisnalar kaideyi bozmuyor

Apple’ın iPhone satın alanlara sunduğu Apple Music servisi, bu alanda başarılı olabilen ender örnekler arasında gösterilebilir. Apple cihazlarının yaygınlığını kullanarak bu hizmetini 15 milyon üyeye ulaştırmayı başardı. Ancak aynı dönemde yaygınlaşan bir başka müzik hizmeti Spotify’ın, Apple Music’ten çok daha hızlı büyüdüğünü de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Apple’ın, milyonlarca iOS cihaza tek bir güncelleme ile ulaşabilmesi, bu alanda Spotify’ı alt etmesi için yeterli olmadı.

Kaynak: Recode

Samsung müzik servisi Milk Music'i kapatmaya hazırlanıyor. 22 Eylül'de kapanacak olan servis, şirketin diğer ölü yatırımları ile birlikte tarihe karışacak. Bu olay, Samsung'a özel değil. Pek çok cihaz üreticisi, geniş müşteri ağını kendi hizmetlerini yaymak için kullanmak istiyor ancak çok azı başarılı olabiliyor. Başka alternatifi olan kullanıcılar genellikle bu servislere yönelmiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği