Samsung Galaxy S10’un parmak izi okuyucusu 3D yazıcıyla aşıldı

Bir Samsung Galaxy S10 kullanıcısı, telefonun parmak izi okuyucusunu 3D yazıcıdan yazdırdığı parmak izi kopyası ile aşmayı başardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Samsung’un yeni akıllı telefonu Galaxy S10’un parmak izi koruması, 3D yazıcı ile yazdırılmış bir parmak izi yardımıyla aşıldı. Reddit kullanıcısı “u/darkshark9” bir şarap kadehinden kendi parmak izinin fotoğrafını çektiğini ve bu fotoğrafı bilgisayarda düzenledikten sonra parmak izini 3D yazıcıdan yazdırdığını söyledi. Tüm işlemin yaklaşık 15 dakika sürdüğünü belirten kullanıcı, bu şekilde telefonun kilidini aşmanın mümkün olduğunu belirtti.

Reddit kullanıcısı, Galaxy S10’un ultrasonik parmak izi algılayıcısının kapasitif girdiye ihtiyaç duyduğunu söyledi. Yani sadece parmak izini algılayıcının önünde tutmak yetmiyor, hafif bir baskı uygulanması da gerekiyor. Bunun için kullanıcı 3D yazıcıdan yazdırdığı parmak izini eliyle algılayıcının üzerine bastırıyor.

Instagram’daki başka bir gönderinin altına yorum yazan bir kullanıcı da parmak izi ile açılan kapılar için yapılan anahtar kopyalarının S10’un kilidini açmak için kullanılabildiğini söyledi. Aslında u/darkshark9’ın yaptığı da parmak izi anahtarı kopyası çıkarmaktan çok farklı bir işlem değil.

Telefonu ele geçiren biri 10 dakikada banka hesabınıza bile girebilir

Reddit kullanıcısı parmak izinin telefondan da alınabileceğini söylüyor. Sonuçta kullanıcı telefonun ekranına parmaklarıyla dokunuyor ve her kullanışta iz bırakıyor. Bu izlerin fotoğrafı çekilip 3D yazıcıdan yazdırılabilir. Bazı bankacılık uygulamalarının da parmak izi doğrulaması kullandığı düşünüldüğünde bu güvenlik açığı sadece telefondaki bilgileri değil bankadaki birikiminizi de tehdit ediyor. Açığı paylaşan kullanıcı telefonunuzu çaldırdığınızda, eve gidip bankayı arayıp hesaplarınızı kapatana kadar bankanızdaki tüm paranın çalınabileceğini söylüyor.

Bunu bir deney olarak gerçekleştirdiğini söyleyen kullanıcı, parmak izi algılayıcıların telefonunuzu kilitlemek için güvenli bir yöntem olmadığını göstermeyi amaçladığını belirtiyor. Daha eski parmak izi okuyucuların da parmak izinin yüksek çözünürlüklü bir görüntüsüyle bile açılabildiğini görmüştük. Daha güvenli bir yöntem olarak yüz tanıma teknolojisini kullanmak isteyebilirsiniz ama S10’un yüz tanıma teknolojisi de basit bir video ya da fotoğrafla bile aşılabiliyor. Bunlar işe yaramazsa yüzünüzün bir maskesini 3D yazıcıdan yazdırmak da çok zor bir işlem değil.

Siz yine mümkün olduğunca korunmak için iki aşamalı güvenlik sistemlerini kullanmaya özen gösterin.

Kaynak: Business Insider, Dünya Halleri, Dünya Halleri.

Samsung'un yeni akıllı telefonu Galaxy S10'un parmak izi koruması, 3D yazıcı ile yazdırılmış bir parmak izi yardımıyla aşıldı. Reddit kullanıcısı "u/darkshark9" bir şarap kadehinden kendi parmak izinin fotoğrafını çektiğini ve bu fotoğrafı bilgisayarda düzenledikten sonra parmak izini 3D yazıcıdan yazdırdığını söyledi. Tüm işlemin yaklaşık 15 dakika sürdüğünü belirten kullanıcı, bu şekilde telefonun kilidini aşmanın mümkün olduğunu belirtti. Parmak izi fotoğrafının telefonun üzerinden çekilebileceğini söyleyen kullanıcı, akıllı telefonu ele geçiren birinin bu yöntemle banka hesaplarına bile ulaşabileceğini söylüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği