Samsung, Galaxy S10’da yeni bir parmak izi okuyucu deneyebilir

Qualcomm, önümüzdeki bahar döneminde piyasaya sunulacak bazı telefonlarda kullanılacak ultrasonik parmak izi okuyucusunu tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Qualcomm, önümüzdeki bahar döneminde piyasaya sunulacak bazı telefonlarda kullanılacak ultrasonik parmak izi okuyucusunu tanıttı. Bu teknolojinin Samsung’un yeni telefonu Galaxy S10’da kullanılması bekleniyor ancak Qualcomm ya da Samsung konu ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Ultrasonik parmak izi okuyucusu, üzerindeki parmağa ses dalgaları gönderiyor ve parmak izinin girinti ve çıkıntılarını, yansıyan ses dalgaları ile ölçüyor. Bu teknolojiyi günümüzde telefonlarda kullanılan parmak izi okuyucularından ayıran özelliği ise camın altından çalışabilmesi. Pek çok telefon üreticisi, telefonun ön yüzündeki butonu kaldırmak ve müşterilere daha büyük bir ekran sunmak istiyor. Ancak butonu kaldırmak parmak izi okuyucusunu da kaldırmak anlamına geldiği için çoğu şirket bu uygulamaya yanaşmıyor.

Apple parmak izi okuyucusu yerine iPhone X’te yüz tanıma teknolojisine yönelmiş böylece telefonun ön yüzündeki butonu tamamen kaldırmıştı. Bir çok marka da parmak izi okuyucusunu telefonun arka yüzüne yerleştirerek öndeki yüzeyi sadece ekrana ayırmıştı. Parmak izi okuyucusunu öndeki ekranın altına yerleştirebilmek tüm bu sorunların çözülmesini sağlayacak ve müşterilere daha geniş ekranlar sunacak.

Esnek OLED kullanmak şart

Qualcomm’un ultrasonik parmak izi okuyucusunu kullanabilmek için esnek OLED ekran kullanmak gerekiyor. Çoğu şirket, içinde hava boşlukları bulunan katı OLED ekranları kullanıyor. Esnek OLED kullanan büyük şirketler Apple ve Samsung. Apple bu aralar Qualcomm ile mahkemelik olmuş durumda. Bu yüzden yakın zamanda yeni bir teknoloji için iş birliği yapmaları pek mümkün görünmüyor. Geriye sadece Samsung kalıyor. Galaxy S akıllı telefonların 10. yılını kutlayan Samsung böyle bir teknolojiyle, bugüne kadar hiçbir şirketin yapamadığını yapmak isteyebilir.

Aslında ultrasonik parmak izi okuyucu teknolojisi Huawei’nin Porsche Design Mate RS telefonunda kullanılmıştı. Ancak bu telefonda esnek OLED ekran olmadığı için parmak izi okuyucusu bir cam yüzeyin altında yer alıyordu. Yani yine parmak izi okuyucusu için ekran boyutundan feragat etmek gerekmişti.

Seneye piyasada olacak

Önümüzdeki yıldan itibaren, ekran altı parmak izi okuyucularının piyasaya büyük bir giriş yapması bekleniyor. IHS Markit 2019’da 100 milyon telefonda bu teknolojinin kullanılacağını öngörüyor.

Ultrasonik parmak izi okuyucusunun en güzel özelliklerinden biri de ıslak parmakla da kullanılabilmesi. Ses dalgaları sıvıdan da geçebildiği için parmağın ıslak ya da kuru olması parmak izinin okunmasına etki etmiyor. Sadece yüzde 1 hata oranı bulunan teknolojinin gecikme süresi ise 250 milisaniye. Bu rakamlar günümüzde telefonlarda kullanılan kapasitif parmak izi okuyucularıyla benzerlik gösteriyor. Ultrasonik okuyucunun kalınlığı ise sadece 0,15 milimetre. Bu yüzden telefonun kalınlığını çok fazla artırmıyor. Son olarak, ultrasonik okuyucu kan akışını ve nabzı ölçebiliyor. Bu özellikten sağlık uygulamaları da faydalanabilir.

Kaynak: CNet

Qualcomm, önümüzdeki bahar döneminde piyasaya sunulacak bazı telefonlarda kullanılacak ultrasonik parmak izi okuyucusunu tanıttı. Bu teknolojinin Samsung’un yeni telefonu Galaxy S10’da kullanılması bekleniyor ancak Qualcomm ya da Samsung konu ile ilgili bir açıklama yapmadı. Ultrasonik parmak izi okuyucusu, üzerindeki parmağa ses dalgaları gönderiyor ve parmak izinin girinti ve çıkıntılarını, yansıyan ses dalgaları ile ölçüyor. Bu teknolojiyi günümüzde telefonlarda kullanılan parmak izi okuyucularından ayıran özelliği ise camın altından çalışabilmesi. Böylece telefonlar parmak izi teknolojisini kullanmak için ekran boyutundan feragat etmek zorunda kalmayacak.Bir yanıt

  1. parmak izi okuyucu avatarı
    parmak izi okuyucu

    parmak izi teknolojisi ile beraber zamanla yüz okuma teknolojisi de çok fazla gelişti. hatta ve hatta kartlı geçiş, göz irisi tanıma, mobil nfc geçiş, mobil geçiş sistemleri de mevcut.

Yorumunuz: