Qualcomm ekrandan parmak izi okutacak

Qualcomm Technologies, Şangay'da düzenlenen 2017 Mobil Dünya Kongresi'nde yeni jenerasyon ultrasonik parmak izi algılama çözümlerini tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Şangay’da düzenlenen 2017 Mobil Dünya Kongresi’nde, Qualcomm Technologies yeni jenerasyon ultrasonik parmak izi algılama çözümlerini tanıttı. Yeni sistemin özellikleri arasında ekran üzerinden, camdan ve metalden algılama, farklı yönlerdeki hareketleri algılama ve su altı parmak izi eşleştirme gibi özellikler yer alıyor. Ayrıca sistem kalp atış hızını ve kan akışını ölçebiliyor.

Qualcomm Technologies’in Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Seshu Madhavapeddy “Qualcomm Fingerprint Sensors’u tanıtmak heyecan verici çünkü bu sayede daha pürüzsüz, son teknolojiye uygun, eşsiz mobil doğrulama deneyimleri ve gelişmiş güvenlik onayı desteklenebilecek. Böylece elektronik cihaz üreticileri ve operatörler yepyeni cihazlarda farklı deneyimler sunabilecek.” şeklinde konuştu.

Ekran için geliştirilen Qualcomm parmak izi algılayıcısı, OLED ekranlardan parmak izini algılayabilen ilk teknoloji olarak kullanıma sunuldu. Algılayıcılar sadece Qualcomm Snapdragon işlemci kullanan mobil platformlarda değil, tek başına da kullanılabilecek şekilde geliştirildi.

İlk ürünler 2018’de

Cam ve metal üzerinde çalışan Qualcomm parmak izi algılayıcılarının bu ay içinde elektronik cihaz üreticilerinin kullanımına sunulması; bu teknolojiyi kullanan ilk cihazların da 2018’in ilk yarısında piyasaya sunulması bekleniyor. Ekran için geliştirilen parmak izi algılayıcısı ise 2017’nin son çeyreğinde üreticilere sunulacak. Apple’ın yeni iPhone için ekran üzerinden parmak izi algılama teknolojisi kullanarak telefonun ‘home’ tuşunu tamamen ortadan kaldırmayı planladığı belirtiliyordu. Bu şartlar altında yeni iPhone’da bu teknolojinin kullanılması zor görünüyor. Ancak seneye Mart ayı civarında piyasaya sunulacak bir ‘S’ modelinde bu özellikler ilk kez kullanıma sunulabilir.

 

Qualcomm, teknolojiyi tanıtmak için VIVO XPlay 6 modeli bir akıllı telefonu düzenleyerek ekran ve metal yüzey üzerinden kullanılabilen parmak izi algılayıcılarını telefona yerleştirdi. Tanıtımda telefonun su altında bile parmak izi algılayıcısı ile açılabildiği görüldü.

Kaynak: Qualcomm, Engadget

Şangay'da düzenlenen 2017 Mobil Dünya Kongresi'nde, Qualcomm Technologies yeni jenerasyon ultrasonik parmak izi algılama çözümlerini tanıttı. Yeni sistemin özellikleri arasında ekran üzerinden, camdan ve metalden algılama, farklı yönlerdeki hareketleri algılama ve su altı parmak izi eşleştirme gibi özellikler yer alıyor. Ayrıca sistem kalp atış hızını ve kan akışını ölçebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği