Parmakizi kilidi yazıcıyla aşılabiliyor

Birçok mobil cihazda görmeye başladığımız parmak iziyle kilit açma sistemi, özel bir mürekkeple kağıda basılmış izler kullanarak açıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer akıllı telefonunuzu parmak izi yöntemiyle koruyorsanız, telefonunuz sandığınız kadar güvenli olmayabilir. Araştırmacılar bir yazıcı, özel bir mürekkep ve kağıt kullanarak 15 dakikadan kısa bir süre içinde parmak izini taklit etmeyi başardı.

Michigan State Üniversitesi‘nden Kai Cao ve Anil Jain, 300 DPI çözünürlükle taradıkları parmak izini gümüş mürekkep kullanarak iletken AgIC kağıt üzerine yazdırdı ve bu parmak izini telefonun kilidini açmak için kullandı.

Bu basılı parmak izi Huawei Honor 7 ve Samsung Galaxy S6 telefonları başarıyla açtı. Bu metot sadece bu iki cihazda denenmiş olsa da aynı parmak izi tanıma teknolojisi Samsung Galaxy S5, HTC One Max ve iPhone 5S ve sonrası telefonlarda da kullanılıyor.

Akıllı telefonların pek çok önemli kişisel veriyi içinde bulundurması ve bankacılık işlemleri gibi hassas işlemlerde kullanılabiliyor olması sebebiyle parmak izi koruması git gide daha çok kullanılır hale gelecek. Cao ve Jain’in araştırması bu alanda bilinirliği artırmayı ve telefon üreticilerinin gelecek modellerini ne yönde geliştirmeleri gerektiği konusunda yol göstermeyi amaçlıyor.

Parmak izi koruması daha önce Chaos Computer Club tarafından yoğun toner, kauçuk sütü (lateks) ve tutkal gibi malzemeler kullanılarak yapılan sahte parmak izleri ile aşılmıştı. Ancak bu yöntemi uygulamak iki kat daha fazla vakit alıyordu.

Michigan State Üniversitesi'nden araştırmacılar parmak izi ile açılan telefonların kilidini açabilen sistem geliştirdi. Taradıkları parmak izini özel bir mürekkep ve kağıt kullanarak yazdıran araştırmacılar telefonların kilidini bu kağıtla açmayı başardı.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği