Samsung Galaxy S10’un yüz tanıma kilit sistemi aşıldı

Samsung Galaxy S10’un yüz tanıma ile kilit açma teknolojisi, telefona kullanıcının fotoğrafını ya da videosunu göstererek aşılabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uzmanlar bir kez daha modern cihazlardaki yüz tanıma teknolojisinin gülünç bir şekilde güvensiz olduğunu ortaya koydu. Geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen ve bugüne dek üretilen en gelişmiş akıllı telefonlardan biri olarak görülen Samsung Galaxy S10’da bulunan yüz tanıma sistemi, telefon sahibinin bir videosu kullanılarak açıldı.

YouTube’da Unbox Therapy adıyla videolar yayınlayan Lewis Hilsenteger Galaxy S10 modeli telefonunun kilidini, YouTube’daki bir videosunu kullanarak açtı. Başka bir telefondan açtığı videoyu S10’un ön kamerasında gösteren Hilsenteger bu şekilde kilidi defalarca açabildiğini gösteren bir video yayınladı. Hilsenteger’in telefonu açmak için kullandığı videoda başında şapka olması, yüzüne düşen gölge, sakalının daha uzun olması gibi durumlar da telefonun kilidinin açılmasına engel olmadı.

Fotoğrafla da açılabiliyor

Benzer bir şekilde, İtalyan gazeteci Emanuele Cisotti de Galaxy S10’un kilidini sadece bir fotoğraf kullanarak açmayı başardı. Ancak bu yöntemin, Hilsenteger’in yönteminde olduğu gibi her kullanıcıda çalışmadığı belirtildi. Günümüzde herhangi birinin ekrana bakarak çektiği bir fotoğraf ya da videoya ulaşmanın ne kadar kolay olduğu düşünüldüğünde, yüz tanıma teknolojisinin güvenlik için kullanımının pek de başarılı olmadığını söylemek mümkün.

Daha önce de başka güvenlik araştırmacıları, başka telefonların yüz tanıma ile kilit sistemlerini aşmak için, özel hazırlanmış maskeler ve 3D yazıcıdan yazdırılmış kafa modeli gibi yöntemlere başvurmuştu. Hollandalı bir grup araştırmacı da test ettikleri 110 akıllı telefonun 42’sinde yüz tanıma ile kilit açma sistemini ekarte edebildiklerini açıklamıştı. Haliyle artık bu yöntemin aşılabildiğini duymak çok da şaşırtıcı olmuyor. Ancak bu kadar gelişmiş bir telefonun böyle basit bir güvenlik açığı bulunması beklenmedik bir durum.

Kaynak: ZDNet

Uzmanlar bir kez daha modern cihazlardaki yüz tanıma teknolojisinin gülünç bir şekilde güvensiz olduğunu ortaya koydu. Geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen ve bugüne dek üretilen en gelişmiş akıllı telefonlardan biri olarak görülen Samsung Galaxy S10’da bulunan yüz tanıma sistemi, telefon sahibinin bir videosu kullanılarak açıldı.Bir yanıt

Yorumunuz: