“Robotları hack’lemek gerçekten de çok kolay”

Brown Üniversitesi araştırmacıları, internete bağlı robotları hack'leyerek robotlara "Hacker'lar merhaba diyor" cümlesini söyletti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Robotlar her geçen gün günlük hayatımıza biraz daha giriyor ama onları konuşurken duymak hala garip geliyor. Hele ki robotunuz “Hacker’lar merhaba diyor” derse işte o zaman kabus başlamış demektir. Bu sözleri gerçekten sarf eden robot, Washington Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği Herb2 adlı robot oldu. Robota bu cümleyi söyletenler ise Brown Üniversitesi’nden araştırmacılardı.

Brown ekibi Herb2’yu bir konuya parmak basmak için kullanıyordu: robotları hack’lemek çok kolay. Konu ile ilgili araştırma yazısı arXiv üzerinden yayımlandı.

Bir çok robot geliştiricisi, değerli zaman ve kaynaklardan tasarruf etmek için Robot İşletim Sistemi (ROS) adlı açık kaynaklı bir yazılım kütüphanesini ve robot üretiminde faydalı araçları kullanıyor. ROS platformu yaygın bir şekilde kullanıldığı ve sistemin bazı güvenlik açıkları bulunduğu için Brown araştırmacıları bu sistemi hedef almaya karar verdi.

Robot avı

ZMap adlı bir araç yardımıyla ROS işletim sistemini kullanan, internete bağlı robotlar tespit edildi. Araştırmada 100 kadar internete bağlı robot bulundu. Araştırmacılar bu robotlardan en az yüzde 10’unun gerçek robotlar olduğunu (robot simülasyonu olmadığını) tespit etti. Biraz dedektiflik yapan araştırmacılar yazılımın bir donanıma bağlı olduğundan emin olmak için ‘camera_info’ (kamera bilgisi), ‘gripper’ (kavrayıcı) ve ‘sound_play’ (ses oynatma) gibi ifadeler olup olmadığına baktı.

Brown ekibi korunmasız bir robotla karşılaştığında robotun sahibine ellerindeki robotun güvenli olmadığını söyledi. Herb2’de ise robotun sahipleriyle iletişim kuran araştırmacılar, robotun kolayca hack’lenebildiğini teyit etmek için Washington Üniversitesi araştırmacılarından izin istedi. Bu izin verildiğinde robotun o tekinsiz mesajı söylemesi sağlandı. Araştırma makalesi konuyu teknik detaylarıyla inceliyor ancak temel olarak bilmeniz gereken şey robotu hack’lemenin çok da zor olmadığı.

Herkes için bir uyarı

Brown ekibinin Herb2’yu kolayca alt edebilmesi tüm dünyadaki robot üreticileri için bir uyarı olmalı ancak bazı uzmanlar bunun da işe yarayacağından emin değil. Bilgisayar bilimcisi George Clark, Wired’a yaptığı açıklamada “Kimse bu ürünlerin güvenliğini düşünmüyor. Herkes bir an önce kendi ürününü piyasaya sunmak istiyor, özellikle de araştırma ortamındakiler. Benim endişem bu durumun daha endüstriyel ya da tüketici pazarına taşınması.” diyor.

Robotların daha fazla hayatımıza gireceği bir döneme doğru gittiğimiz aşikar. Bu cihazların aniden kötü niyetli kişilerin kuklalarına dönüşmesini istemiyorsak güvenlik konusuna daha fazla dikkat etmeliyiz.

Kaynak: Futurism

Robotlar her geçen gün günlük hayatımıza biraz daha giriyor ama onları konuşurken duymak hala garip geliyor. Hele ki robotunuz "Hacker'lar merhaba diyor" derse işte o zaman kabus başlamış demektir. Bu sözleri gerçekten sarf eden robot, Washington Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği Herb2 adlı robot oldu. Robota bu cümleyi söyletenler ise Brown Üniversitesi'nden araştırmacılardı. Brown ekibi Herb2'yu bir konuya parmak basmak için kullanıyordu: robotları hack'lemek çok kolay. Konu ile ilgili araştırma yazısı arXiv üzerinden yayımlandı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği