İnsan derili robotlar geliyor

Oxford Üniversitesi araştırmacıları, insan derisi giydirilen robotların doku nakline ihtiyaç duyan kişiler için faydalı olabileceğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Derinin insan bedenine ait olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Oxford Üniversitesi araştırmacıları bu hafta açıklama yaparak insan derisi giydirilen robotların doku nakline ihtiyaç duyan kişiler için faydalı olabileceğini açıkladı. Şu andaki insan hücreleri durağan ortamda yetiştiriliyor, araştırmacılar ise hareket eden ‘insansı’ robotların hücre geliştirmek için daha sağlıklı bir yol olacağını düşünüyor.

Sistem nasıl çalışıyor?

Araştırmacılar Pierre-Alexis Mouthuy ve Andrew Carr, Science Robotics’in son sayısında robotların doku naklinden önce bu derileri giyebileceğini öneren bir makaleyi kaleme aldı. Günümüzde hücrelerin durgun tüplerde yetiştirilmesinin, onların gerçek ortamda başarısız olmasına sebep olduğu ifade edildi. Çünkü yerleştirilen dokular hareket eden, esneyen, gerilen bir yapıya alışkın olmadığı için bu hastalar için problem oluşturabiliyor.

Kenshiro hayata geçiriliyor

Tokyo Üniversitesi’nin üzerinde yapay tendon ve kasla oluşturduğu insansı robotu Kenshiro’dan da bahsedilen makalede, bu robotun nakillerin başarılı olmasını sağlayabileceği belirtiliyor. Çünkü Kenshiro ‘insan vücudundakine benzeyen bir mekanik, boyut ve bünyeye sahip’. Bir el için gereken hücre dokusu gerçek bir robotun elinde ve bir tendon da bir robotun bacağında geliştirilebilir. Ayrıca bu robotlar, insanların kas, tendon ve derilerini kendi kendilerine yenileyerek gelecekteki botlara dair bir fikir veriyor.

Üç boyutlu yazılmış deri

Robotlara insan derisi giydirmek, bilimcilerin doku nakli için teknolojiyi kullandıkları tek yol değil: İspanya’daki medikal araştırmacılar hastaları için üç boyutlu yazıcıyla ürettikleri insan derisini kullanıyor. Charles III University of Madrid’deki bilimcilerinin yaptıkları, özellikle yılda 11 milyon insanın yanıktan muzdarip olduğu göz önünde bulundurulursa, milyonlarca insanın hayatı kurtarılabilir. Çoğunlukla bir hasta deri nakline ihtiyaç duyduğunda vücutlarından bir doku örneği alınıp haftalarca büyütülüyor. Fakat ‘biyolojik yazıcı’ ile bu daha etkili bir hale gelebilir.

Kaynak: Memo

Derinin insan bedenine ait olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Oxford Üniversitesi araştırmacıları bu hafta açıklama yaparak insan derisi giydirilen robotların doku nakline ihtiyaç duyan kişiler için faydalı olabileceğini açıkladı. Bunun sebebi, derinin durağan bir ortamda büyümesine yerine, gerçeğine yakın bir şekilde hareket eden, esneyen dinamik bir ortamda gelişmesi. Bu çalışmalarla beraber milyonlarca insanın hayatı kurtarılabilir. Nitekim bir süredir İspanya'da üç boyutlu yazıcıyla üretilen insan derisi örnekleri kullanılıyor.

2 Yorum

  • Bu bilimsel ve teknolojik gelişmelere karşı benim trafo yakında patlayacak…!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği