Yakında hayatımıza girecek robotlarla tanışın

TechCrunch’ın düzenlediği TCSessions, birbirinden farklı bir çok robota ev sahipliği yaptı. Robotlar gelecekte yaşamımızın nasıl olacağına dair fikir veriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Robotlar geliyor. Geldiklerinde bize yardımcı mı olacaklar yoksa dünyayı ele geçirmeye mi çalışacaklar orası belli değil; ama geliyorlar. Eskiden robotların hayatımıza dahil olduğu bir geleceği tahayyül etmekte zorlanırdık, herkesin kafasında farklı bir gelecek senaryosu vardı. Ancak şirketlerin geliştirdiği robotları gördükçe, yakın gelecekte hayatımıza girecek robotlar hakkında çok daha fazla fikir sahibi oluyoruz. Berkeley Kaliforniya Üniversitesinde TechCrunch tarafından gerçekleştirilen TC Sessions, robotlar hakkında detaylı bilgi edinme imkanı sunuyor.

Boston Dynamics

Hepimiz artık Boston Dynamics’in gerliştirdiği robotlara aşina olduk. Bu robotlardan bir köpek boyutunda olan SpotMini 2019’dan itibaren satışa sunulacak. Yani yakında, evdeki köpeğinizi terliklerinizi getirmesi için eğitmeye çalışmak yerine SpotMini’ye sesli komut vermeniz yeterli olacak.

Mayfield Robotics

Şirketin geliştirdiği Kuri adlı robot, kullanıcıya arkadaşlık etmesi için tasarlanmış. Robotun özellikleri arasında kafasını döndürme, göz kırpma, müzik çalma ve kendi kendini şarj edebilme bulunuyor. Robot ayrıca fotoğraflarınızı çekebiliyor ya da isterseniz yaptığınız işi internetten canlı olarak yayınlayabiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=0uVJQQKpkl8

Agility Robotics

Şirketin iki ayaklı insansı robotu Cassie geliştirilirken kuş ayakları göz önünde bulundurulmuş. Henüz kolları olmayan robot seri üretime geçtiğinde 35 bin Dolar’a satışa sunulacak. Ağustos 2017’den itibaren bazı üniversitelere bu robotun geliştirme aşamasındaki versiyonları satılmaya başlanmış. Cassie’nin ortalama bir insanın ağırlığını kaldırabildiği belirtiliyor.

RoMeLa

UCLA Mekanik ve Havacılık Mühendisliği Bölümü Robotik ve Mekanizma Kütüphanesi (RoMeLa) kurucusu Prof. Dennis Hong, laboratuvarlarında geliştirdikleri insansı robotları tanıttı. Robotların en temel problemlerinden biri olan yürümeyi çözmeye çalışan ekip pek çok farklı model geliştirdi. Bunlar arasında, düz yürümek zor olduğu için yan yürüyerek ilerleyen iki ayaklı bir robot NABi ve örümcek benzeri uzantılara sahip olan ALPHRED (geliştirilmiş dinamiğe sahip otonom bacaklı kişisel yardım robotu) bulunuyor. Bu robot yapması gereken harekete göre köpek, at ya da insan gibi hareket edebiliyor.

SuitX

SuitX insanların günlük etkinliklerini gerçekleştirmelerine yardımcı olacak robotlar geliştiriyor. Bu robotlar sayesinden insanlar yürüme, ağırlık kaldırma, öne eğilme ve yere çökme işlemlerini daha kolay yapabiliyor. Robotlar belki size bir süper kahraman yeteneği sağlamıyor ama bu modülleri giyerek normalde kaldırabildiğinizden daha ağır nesneleri de kaldırabiliyorsunuz. BackX, LegX ve ShoulderX vücudun belirli bölgelerine (sırasıyla sırt, bacak ve omuz) destek olarak buradaki eklemlere binen yükü en aza indiriyor.

Şirketin en etkileyici ürünü ise felçli birinin yürümesini sağlayabilen robotik dış iskelet SuitX. 2012’de balkondan düşerek felç geçiren Arash Bayatmakou, SuitX sayesinde ayakta durabiliyor, ileri ya da geri yürüyebiliyor.

Kaynak: TechCrunch

TechCrunch’ın düzenlediği TCSessions, birbirinden farklı bir çok robota ev sahipliği yaptı. Robotlar gelecekte yaşamımızın nasıl olacağına dair fikir veriyor. Etkinlikte Boston Dynamics’in köpek şeklindeki robotu SpotMini, Mayfield Robotics’in arkadaş canlısı robotu Kuri, Agility Robotics’in iki bacaklı robotu Cassie, RoMeLa’nın geliştirdiği ALPHRED ve NABi ve SuitX’in eklemlere destek olan dış iskelet robotları tanıtıldı.2 yanıt

  1. Mandroid avatarı
    Mandroid

    Robotlar da yıllar ilerledikçe daha iyi bir gelişim gösterecek ama daha önemlisi yaşlanan dünya nüfusu için devasa bir pazar.

Yorumunuz: